Dalo se to čekat, přesto leckdo věřil. Teď už je to ale jasné. Legendární závod hlídek a po dva roky i závod jednotlivců v rámci „Stopy pro život" v běhu na lyžích – Krkonošská 70 – se letos nepojede. Deset dní před startem 59. ročníku museli hlavní organizátoři oznámit smutnou zprávu, že z důvodu nedostatku sněhu a regulérnosti musí tradiční závod zrušit.

„Zjišťovali jsme si aktuální situaci ve střediscích ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a Ski areálu Černá hora, kudy vede trasa závodu, a bylo nám sděleno, že situace ohledně souvislé pokrývky sněhu je opravdu kritická," sdělil Krkonošskému deníku Radek Horák z Lokomotivy Trutnov.

Některé úseky jsou úplně bez sněhu, některé pokrývá pouze nafoukaný poprašek. Optimistické vyhlídky nedává ani předpověď počasí, která v tomto směru nehlásí žádnou větší změnu, a tak se popáté v historii závod neuskuteční. Současné zbytky sněhové pokrývky navíc tvoří nebezpečné ledové úseky, které při vysokohorském závodu mohou být velice nebezpečné, a to především ve sjezdech.

Rolba s frézou na úpravu trati potřebují určitou výšku sněhové pokrývky a ta bohužel teď prostě neexistuje. Proto za aktuálních podmínek nelze pro účastníky K-70 zajistit upravenou, regulérní a bezpečnou trať.
„Uvažovali jsme i o zkrácení tratě či jiné alternativě závodu, ale myslíme si, že by se tím jedinečný hřebenový závod K-70 pouze devalvoval," popsal dále člen organizačního štábu.

„Nás jako pořadatele odvolání závodu velmi mrzí, protože po logistické stránce byl letošní ročník připraven velmi dobře. Na účastníky čekalo mnoho zlepšení jak v zázemí, tak na trati, vše si tedy ponecháme na jubilejní šedesátý ročník. Věříme, že nám milovníci závodu zachovají přízeň a v příštím roce se opět potkáme na Krkonošské 70," dodal Radek Horák, jenž zároveň uklidnil přihlášené. Letošní startovné bude totiž všem vráceno ve stoprocentní výši.

Po Jizerské padesátce tak letošní zima přichází o další tradiční a hlavně všeobecně oblíbený svátek běžeckého lyžování. Tak snad za rok.

(hor, to)