To, že je již několik dní zvýšená hladina moře a ulice se zalévají vodou, bylo známé. Ale po „vylodění" účastníků, mezi nimiž nechybělo ani čtyři sta Čechů, na přístavišti Arsenal, byl stav vodní hladiny krátce před oficiálním startem doslova kritický. Tři čtvrtě metru vody, místy i metr, to čekal asi málokdo.

Pořadatelé odkládali start a nakonec, aby se tradiční závody vůbec uskutečnily, dali účastníkům volný start od 11.30 do 13.30. Voda postupně opadala a město bylo po dvanácté hodině celkem průběžné. Jako přímý účastník však mohu potvrdit, že jsem se na trati šesti a půl kilometrů přesto nejméně dvacetkrát brodil, z toho třikrát po kolena… Takže žádná selanka. Ještě větší smůlu však měli ti, kteří svůj start co nejvíce oddalovali a čekali na ještě méně vody. Krátce před jednou hodinou totiž přijeli policisté a další starty pořadatelům, i na základě intervece městského vedení Benátek, zakázali. Prý na základě stížnosti „pocákaných" turistů a obchodníků, kterým údajně orientační běžci při běhu naháněli vymetenou vodu zpět do obchodů.

Mezi smolaři byl i jeden z favoritů kategorie M 75 jičínský Jaroslav Havlík, podobně tak i Štěpán Kodeda ze stejného oddílu, který měl ambice na přední příčky v elitní kategorii mužů. První místa v kategoriích H75 a H21 obsadili závodníci, kteří zmínění běžci běžně poráží. Po patnácté hodině se počasí přeci jenom umoudřilo a nabídlo účastníkům alespoň nevšední procházku po tomto městě na vodě. Z výsledků: W45: 33. Iva Kábrtová, M50: 67. Pavel Vydra (oba OK Reco Sport).

Již v pátek a v sobotu se ve městech Lignano a Palmanova uskutečnily závody v rámci Adriatic Meetingu. Zatímco v pátek se běželo za krásného slunečného počasí ve známém letovisku v parcích, obytné části a na pláži, v sobotu se závodilo za drobného deště v historickém městě Palmanova s opevněním ve tvaru devíticípé hvězdice. A běžci se skutečně dostali až do útrob bývalého opevnění, na hradby a do jejich nejbližšího okolí, cíl byl pak v samotném centru města. Čeští účastníci závodů běžící za tým Haná Orienteerig si pak prohlédli více než dva tisíce let staré památky ve městečku Aquilla a byli přijati ve vinném sklípku na ochutnávce vín pocházejících ze zdejší oblasti Venezia.

Z celkových výsledků dvouetapového závodu: M21: 2. Štěpán Kodeda, M 75: 2. Jaroslav Havlík (oba Sportcentrum Jičín), W12: 12. Zuzka Vydrová, W14: 17. Anna Vydrová, W45: 23. Iva Kábrtová, M45: 39. Pavel Vydra (všichni OK Reco Sport). ⋌Pavel Vydra