TJ Cement Hranice – HBC Ronal Jičín 27:30 (12:14)

Fakta – Rozhodčí: Macho, Hájek. Nejvíce branek: Mičkal 6/4, Magrla 5/1, Hardt a Tůma po 5 – Krahulec 6/1, Šulc 5, Drbohlav, Kubík a Šafář po 4. Sedmimetrové hody: 6/5 – 1/1. Vyloučení: 3 – 4. Diváci: 125.

Vytčený cíl splnili a mohla propuknout mohutná radost. Házenkáři jičínského Ronalu zvládli souboj nervů, když v posledním duelu základní části přehráli Hranice 30:27 a po domácí porážce Nového Veselí, přímého konkurenta v boji play off, slavili na úkor svého soupeře posun do elitní osmičky týmů pro vyřazovací část soutěže.

„Tlak byl veliký. Měli jsme zprávy z Nového Veselí a hráči o stavu utkání soupeře v závěru věděli," říká po vítězství v Hranicích trenér ALEŠ BABÁK.

V první řadě gratuluji k postupu. Jak byste utkání v Hranicích zhodnotil?
Děkuji. Do utkání jsme vstupovali s cílem bodovat. Bez ohledu na to, zda by to stačilo na play off. Řekli jsme si, že body jsou pro nás důležité tak jako tak.

V začátku zápasu to ale nevypadalo dobře. Domácí získali náskok.
Musím říct, že vstup do utkání se nám příliš nevydařil, i když jsme se snažili Hranice překvapit obranou O-6 oproti naší tradiční 1-2-3, kterou začínáme.
Brzy jsme se dostali do mínusu nějakých tří branek. V průběhu první půle se nám několikrát podařilo přiblížit, ale znovu si nechat soupeře odskočit.

Ve zbytku první půle jste pak dokázali skóre otočit.
Jako velice důležitý se ukázal závěr prvního poločasu, když jsme ve dvaadvacáté minutě prohrávali 11:8, ale následnou šňůrou šesti branek odskočili až na 14:11. První poločas nakonec skončil 14:12 v náš prospěch. Potvrdilo se, že Hranice přece jenom v tuto chvíli nemají díky některým zraněným hráčům kádr příliš široký. Spoléhali jsme na to, že rozložení sil mezi více hráčů by mohlo být naší výhodou. To se právě v závěru první půle potvrdilo.

Hranice si ale ve druhé půli vzaly vedení zpět.
Druhé dějství mělo ve své podstatě podobný průběh. Domácí se dokázali z toho dvoubrankového manka dostat. Na přelomu první a druhé desetiminutovky znovu získali vedení, a to neustále těsně drželi až opět do dvaadvacáté minuty. O tři minuty později ještě vedli 26:25, opět vlastně dokázali průběh otočit. Nám vyšel závěr utkání, kdy se nám povedlo útoky ubránit nebo střely domácích mířily mimo tyče. My jsme naopak závěr střelecky ustáli a pětibrankovou šňůrou otočili na 26:30. Po korekci pak bylo konečné skóre 27:30. Asi rozhodlo to, že jsme síly rozložili na více hráčů a závěr fyzicky lépe zvládli. V obou poločasech jsme otočili skóre na naši stranu.

Rozuzlení přišlo až v závěru. Hranice vedly o jednu až dvě branky. Co jste si v tu chvíli říkali? Měli jste průběžné zprávy z Nového Veselí?
Přiznám se, že zprávy jsme měli a o to více to možná pro nás bylo hektičtější. Po tom stavu v Novém Veselí jsme věděli, že by byla obrovská škoda, kdybychom si postup nechali utéct mezi prsty. Když už nám tedy Lovosice, pro nás nečekaným výsledkem, na dálku pomáhaly. O to větší tlak to ale byl. Při posledním oddechovém čase, který nastal asi dvě a půl minuty před koncem, hráči průběžný stav znali. Bylo to z taktického důvodu, abychom neudělali nějakou hloupost. Lovosice už v tu chvíli vedly asi o čtyři branky a my věděli, že nám stačí i remíza.

Zažil jste po postupu do play off pocit úlevy?
Jednoznačně. Nemusíme mít nějaké obavy o záchranu soutěže. Nyní máme klid na další práci a přípravu týmu.

Ve čtvrtfinále vás čeká vítěz základní části z Plzně. Co k tomuto soupeři říci?
Plzeň je trojnásobný mistr republiky. Je samozřejmě nejenom favoritem série, ale v tuhle chvíli asi největší aspirant na titul. O její síle svědčí středeční jasná výhra v Brně. Forma Plzeňských jde před play off nahoru. Dokázali to asi správně načasovat, vyléčit některé hráče, kteří byli v průběhu sezony zranění. Pro nás bude série samozřejmě velmi těžká. Spadl z nás ale tlak a samozřejmě chceme postoupit. Hlavně si však přejeme odehrát co nejsolidnější zápasy a ukázat, že házenou umíme a že stále patříme mezi nejlepší týmy v České republice. To vše i přesto, že od toho posledního mistrovského titulu, i vzhledem k různým okolnostem a složení kádru, ta naše síla není taková. Chceme však ukázat že Jičín je stále dobrou adresou a házenkářským pojmem.