V domnění klidného zapadlého rodinného amatérského závodu spřádali Novopačtí plány na nějaké pódiové umístění, které považovali za reálné i po příjezdu před místní zašlou sokolovnu, kde stálo asi šest aut. Postupem času ale jejich ambice upadaly s příjezdem značného počtu závodníků s elitní licencí, až je nakonec docela spláchla žlutozelená vlna tsunami snad patnácti jezdců stáje KC Kooperativa SG z nedalekého Jablonce nad Nisou. Evidentně s takovým počtem závodníků nepočítali ani organizátoři zvyklí z předchozích dvou ročníků maximálně na 40 účastníků, a tak poněkud nezvyklé vydávání startovních čísel až po prezentaci všech závodníků zdrželo start o 15 minut.

V 11,15 hod. vyrazil peloton na pěknou suchou kopcovitou trať s výhledy na Kozákov a okolí. Tedy pokud zrovna nebylo nutné dávat pozor v technickém singletracku. Na Františka Vagenknechta a Martina Poláka čekal jeden okruh, Tomáš Vagenknecht, Petr Jelínek a Jirka Bajer si to střihli dvakrát.

Při čekání na peloton se bavím s místní paní venčící psa. „To už je třetí ročník?", ptám se a dostávám odpověď. „ Jsem si nikdy nevšimla, že by se tu něco jelo." No jo, loňský had 10 jezdců na dlouhé a 20 na krátké trati je jen mávnutím motýlích křídel proti letošní stovce závodníků. I když Tomáš Vagenknecht dokázal před týdnem na Drásalovi několik eliťáků porazit, tentokrát mezi prvními jezdci najíždějícími do druhého kola nebyl. „Blbý defekty," zahlásí Tom, když se konečně objeví a pospíchá dál ve snaze stáhnout 15 minutovou ztrátu.

Chvíli za ním jede Petr Jelínek. Bere si gel a vypadá v kopci docela svěže. Mezitím do cíle krátké trati již dorazil František Vagenknecht na 5. místě v kategorii, ačkoliv měl na trati, stejně jako jeho bratr, defekt předního kola a Martin Polák, který dokončil v kategorii na 8. místě. Do cíle dlouhé trati pak dorazil Tomáš Vagenknecht na 14. místě, Petr Jelínek na 31. a Jirka Bajer na 44. místě. Vítězem závodu se stal Jan Nesvadba (Madeta Fitness Haibike) v čase 1:43:47 hod., před druhým Michalem Kaněrou (Ghost Mojekolo.cz) a třetím Danielem Valáškem (Ivar CS Author). ⋌Michal Polák