Před měsícem jí drtivá většina nejen sportovních fanoušků mačkala palce u nočních přenosů z Vancouveru… Teď část z nich měla možnost vidět ji na vlastní oči. Do pardubické ČEZ Areny dorazila na utkání basketbalového Eurocupu dvojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková.

Pro všechny novináře, fotografy či lovce autogramů v tom okamžiku nastal stupeň nejvyšší pohotovosti. Její popularita totiž po zimních olympijských hrách vylétla do kosmických výšin. Jak už to chodí, tak i v případě slečny Neporazitelné má odvrácenou tvář. Pro Sáblíkovou je jistě jednodušší zdolávat soupeřky na rychlobruslařských oválech, než čelit nájezdu veřejnosti.

Svoji trať si projede, řekněme za sedm minut, a má volno, zatímco při různých oficialitách stráví moře času. Chtějí ji mít totiž všichni a všude. Martina nemá chvilku klidu a s žádostí o rozhovor, vyfotografování či podpis jí už musejí jít oči šejdrem. Získat tak byť jediné slůvko od ní se rovná zážitku z adrenalinového sportu.

Nemohl jsem odolat této lákavé nabídce a učinil tři pokusy. Pokus číslo jedna jsem naplánoval před začátkem utkání Nymburk – Bilbao. Martina přijela o deset minut dřív, ale než jsem stačil učinit nějaký krok, převzal si ji nymburský manažer Jiří Zídek a už ji nikomu nepůjčil. Představil Sáblíkovou publiku, které ji přivítalo dlouhotrvajícím potleskem. Ten přerostl ve standing ovation.

Druhý pokus jsem nasměroval na přestávku mezi první a druhou čtvrtinou zápasu. Martina se účastnila charitativní akce a já vytušil, že by se mohl najít prostor pro její ulovení.

Už, už jsem ji měl na dosah, nicméně oslovit ji, mi nedovolil její bodyguard a v tomto případě i slušnost. Začínalo totiž druhé dějství utkání a Sáblíková je jako bývalá basketbalistka velkou fanynkou tohoto sportu.

Pokus číslo tři byl nejdramatičtější. V poločase utkání se konala autogramiáda. Před přesunem však Martinu obklopil hlouček osobních strážců. Na moji první výzvu alespoň o pár slov, reagovali bodyguardi podrážděně, při druhé jeden z „Kevinů Costnerů“ zvedl lokty dost vysoko. Tohle fakt nemělo cenu…

Plán A nevyšel, následoval plán B. Požádat o nějaký kontakt na ní jejího trenéra Petra Nováka, který ji doprovází téměř všude a pardubická návštěva nebyla výjimkou.

Úspěšný kouč však mojí žádost zamítl. „Martina je ze všech rozhovorů tak unavená, že už pomalu není schopna odpovídat na otázky, které se navíc stále opakují,“ postěžoval si Petr Novák.

Namítl jsem, že mám v zásobě takové, které ji nikdo nepoložil. Hned tu první mi však skácel. Opětovnou prosbu o kontakt rychle uzavřel.

„Po olympiádě jste již 361. novinář, který s ní chce udělat rozhovor. Vezměte si, že rok má 365 dní. Takže už teď by měla Martina na každý den jeden,“ kroutil hlavou Petr Novák.

Moje dobrodružství skončilo částečným happyendem. Paráda! Mám „alespoň“ kontakt na jejího trenéra.

A jelikož jsou si stále nablízku, šance na povídání s Martinou Sáblíkovou žije…