Ve městě na Labi byl v sobotu slavnostně zahájen tradiční a velmi dobře obsazený turnaj Juta cup. Stejně jako loni přijal pozvání organizátorů bývalý skvělý tenista KAREL NOVÁČEK. Někdejší osmý hráč světa zahájil prestižní klání v areálu na Hrubých lukách a stihl odpovědět i na několik otázek Krkonošskému deníku.

Karle, ve Dvoře Králové letos nejste poprvé. Co vás sem přivedlo a jak se vám samotný Juta cup líbí?
Byl jsem tu poprvé loni. Moc se mi líbí zdejší prostředí a lidé tu mají jednoznačně entuziasmus pro sport a tenis zvlášť. Po všech stránkách je to krásná akce. Přijelo hodně hráčů, kluků i holek, hezký.

Kdybyste měl Juta cup srovnávat s dalšími turnaji, jež navštěvujete, kam byste jej řadil?
Myslím si, že to patří rozhodně mezi špičkové akce v republice. Zázemím, počtem hráčů i celkovou výkonností. Opravdu velmi dobrý.

Loni jste zde svoji přítomnost společně s rodinou využil k návštěvě zoologické zahrady. Co máte v plánu pro tentokrát?
Letos jsem přijel sám, ale mám nějaké známé přímo v Krkonoších, takže se za nimi zajedu podívat. Je to tu krásný kraj, hodinka a půl z Prahy, takže si to užívám.

Poté, co jste loni viděl úroveň turnaje, nepřemýšlel jste, že byste si třeba i rád zahrál?
(úsměv) Tak na tohle už absolutně nemám. Je ale hezký přijet na turnaj a vidět mladé hráče a hráčky, jak se snaží a jak mají ze hry hezký pocit. Soutěživost je skvělá věc.

Na turnaj se sice necítíte, ale aktivně si zahrát stále chodíte.
Hraju tenis, ale už to není v nějakých pravidelných frekvencích, spíš nahodile. Na kurt se ale někdy dostanu.

Před lety jste byl českou jedničkou (Karel Nováček byl osmým hráčem světa – pozn. red.). Jak vnímáte český tenis nyní a co říkáte na úspěchy, kterých reprezentanti dosahují?
Náš tenis se zakládá na tradici a vždycky měl a bude mít vynikající hráče. Letos jsou holky ve finále Fed cupu, pár Hradecká – Hlaváčková hrál o zlatou medaili z olympiády, takže tradice pokračuje dál a uvidíme, jak se bude vyvíjet v dalších letech.

Olympiáda běží v plném proudu. Prozraďte, který zápas vás před vyvrcholením finálových bojů nejvíc zaujal.
Na zápasy koukám, jen jsem bohužel nemohl vidět semifinálové duely mužské dvouhry. Asi nejvíc se mi v posledních dnech líbilo utkání ženské čtyřhry mezi naším párem Hradecká, Hlaváčková a americkým duem Raymond, Huber. Holky prostě hrály skvěle a vůbec samotný turnaj je na vysoké úrovni. Je to de facto stejné jako ve Wimbledonu a výsledky jsou tu hodně podobné.

Jak vidíte budoucnost tenisu, co se týče postavení mezi všemi sporty u nás v Čechách?
Jak už jsem zmínil, tenis u nás má samozřejmě velkou tradici. Hokej a fotbal sice mají svá specifika, já ale věřím, že i tenis si úlohu špičkového sportu v naší republice udrží.

Ve Dvoře Králové podporuje tenis a nejen tento prestižní turnaj místní firma Juta. Co říkáte na to, že se nacházejí sponzoři, kteří jsou odhodlání vkládat finance právě do tenisu?
Tenis je zdravý sport, ve kterém si to hráči mezi sebou vždycky rozdávají férovým způsobem. V tenise nejsou žádné kauzy a možná i proto se podobné firmy rády zapojí do podpory. U firmy Juta je navíc vidět, že v ní jsou lidé, kteří mají tenis rádi.

Když se řekne Karel Nováček, spoustě fanoušků se vybaví mimo jiné i vaše turnajové triumfy na pražském Czech Open. Jak na tento tradičně skvěle obsazovaný turnaj vzpomínáte?
Vzpomínám samozřejmě moc rád. Turnaj jsem dvakrát vyhrál a ještě jsem byl jednou ve čtvrtfinále a semifinále. Povedlo se mi zvítězit i ve čtyřhře. Bohužel dneska už ten turnaj není. Je to velká škoda, turnaj v Prostějově je sice fajn, ale největší akce tohoto typu by měla být v Praze.

Přitom areál na Štvanici doznal spousty změn a momentálně vypadá skvěle. Myslíte, že by se do Prahy jednou špičkový turnajový tenis mohl vrátit?
Je to sice otázka ekonomická, ale věřím, že by se ta tradice jednou v budoucnu mohla obnovit. Moc bych si přál, aby se do Prahy podobný turnaj vrátil.

Ve své kariéře jste odehrál spoustu velkých zápasů. Kdybyste měl vybrat jeden, na který vzpomínáte nejvíc, který by to byl?
Bylo jich opravdu několik, ale když jsme se bavili o Czech Open, vzpomenu asi na semifinále z roku 1991, kdy jsem porazil Thomase Mustera a vyhrál jsem 7:5 ve třetím setu. V tom jsem prohrával už 2:4 a 0:40, ale plná Štvanice mi pomohla utkání otočit. V následném finále jsem porazil Švéda Magnuse Gustaffsona a tím jsem se dostal do první světové desítky. Takže to byly ty hezké vzpomínky na turnaj, o němž jsme se bavili.

Karel Nováček

• hvězda československého a českého tenisu devadesátých let se narodila dne 30. března 1965 v Prostějově.
• hráč, mezi fanoušky velice oblíbený, na turnajích ATP ve dvouhrách získal 13 titulů a dalších 7 finálových účastí.
• na Grand Slamu to dotáhl nejdál při US Open v roce 1994, došel do semifinále.
• k 18. listopadu roku 1991 se poprvé v kariéře vyšplhal 
v žebříčku ATP na 8. příčku