Pro životní úspěch si osmadvacetiletá Vrabcová-Nývltová dojela i přesto, že od čtvrtka má zdravotní problémy. Při běhu ji „píchlo" v noze a od té doby byla v péči lékařů s podezřením na natržený vaz v kotníku.

„Na lyžování to nemělo vliv, ale nemohla jsem se jít ráno proběhnout. To mi bylo líto. Ale nebudeme brečet po takovém výsledku, ne?" usmívala se v cíli. K novinářům se předtím ale spíše dobelhala, než došla.

Jednou ji před závodem napadlo, že by se na start vůbec nepostavila. Nakonec se ale rozhodla bojovat. „Spíš jsem se bála, abych si s tím nic neudělala. Já jednoznačně chtěla jet a nepřipouštěla jsem si, že ne," uvedla. Vedle léčby laserem jí pomohl i ledový obklad přes noc. „Na trati to nebolelo, to až teď," uvedla Vrabcová-Nývltová.

V závodě se snažila držet v popředí od startu, přibrzdila ji jen výměna lyží po deseti kilometrech. „Udělala jsem chybu. Původně jsme chtěli po každé desítce měnit, ale pak servismani na stadionu křičeli, ať to nedělám, že (lyže) jedou dobře a nikdo nemění. Jenže já už byla najetá k výměně a už jsem s tím nedokázala nic dělat," přiznala.

Nabranou ztrátu se jí ale podařilo rychle dojet. „Nebyla to sranda. Ale naštěstí nové lyže byly výrazně lepší a balík byl docela dlouhý. Na poslední jsem to neměla tak daleko. Jak jsem se dotáhla na poslední, bylo to v pohodě," líčila Vrabcová-Nývltová.

Následně se posunula až do čela skupiny a dlouho jezdila čtvrtá. Elitní norská trojice si mezi tím vytvořila náskok a závod rozhodla. Česká reprezentantka pak táhla celou hlavní skupinu.

„Měla jsem z toho trochu strach. Jenže vždycky, když jsem vystřídala, tak mi pak přišlo, že nechtějí jet. Bála jsem se o umístění do desítky, takže jsem si říkala, že to radši zkusím roztrhat a budu devátá, než abychom přijely všechny do finiše a byla bych patnáctá," řekla rodačka z Trutnova.

Nakonec dojela pátá, když nejprve předjela Francouzku Aurore Jéanovou a následně ji porazila Finka Kerttu Niskanenová. Po projetí cíle Češka vysílením padla do sněhu a přes minutu jen ležela. „Na jednu stranu mi bylo nádherně, na druhou jsem toho měla plné zuby. Člověk v tom sněhu nemůže ležet dlouho, ale ochladila jsem se a byla jsem vděčná alespoň za tu chvilku," smála se Vrabcová-Nývltová.

V Soči potvrdila životní formu z této sezony a ještě vylepšila jedenácté místo ze skiatlonu. „Jsem nadšená, nic jiného k olympiádě nemůžu říct. Teď z toho budu asi žít sakra dlouho," radovala se Vrabcová-Nývltová. Už příští týden se chystá na další závody Světového poháru do Lahti. „V euforii, v níž se nacházím, by byla škoda nezávodit, pokud budu fit," dodala.

Vrabcová doběhla ve třicítce pátá, Björgenová má šesté zlato

Lyžařka Eva Vrabcová-Nývltová doběhla na olympijských hrách v závěrečném závodu na 30 km volnou technikou pátá a dosáhla nejlepšího výsledku v kariéře. Maraton ovládly Norky v čele s Marit Björgenovou, která získala třetí zlato v Soči a šesté celkově a stala se nejúspěšnější ženou v historii zimních her. Za ní skončily Therese Johaugová a Kristin Störmer Steiraová.

Vrabcová-Nývltová potvrdila životní formu z aktuální sezony a ještě vylepšila jedenácté místo ze skiatlonu. V teplém a slunečném počasí dlouho udávala tempo početné skupiny, která jela s velkou ztrátou na vedoucí Norky. V cílové rovince osmadvacetiletá česká běžkyně bojovala o čtvrtou příčku, ale o dvě desetiny podlehla Fince Kerttu Niskanenové.

„Jsem nadšená, nic jiného k olympiádě nemůžu říct. Teď z toho budu asi žít sakra dlouho," radovala se Vrabcová-Nývltová v cíli. Do třicítky přitom nenastupovala stoprocentně fit a dokonce prý chvilku bylo ve hře i její odhlášení. „Ve čtvrtek jsem byla běhat, píchlo mě v noze a od té doby ji léčíme. Bylo tam i podezření na natržený vaz v kotníku. Naštěstí při závodě to bylo v pohodě, chodit ale moc nemůžu," připustila česká lyžařka, která vyrovnala výsledek Lukáše Bauer z klasické patnáctky.

Björgenová si zopakovala zlatý hattrick z Vancouveru. Ve sbírce má třiatřicetiletá Norka ještě tři stříbra a jeden bronz a v historickém žebříčku nejlepších sportovců na zimních hrách předstihla někdejší sovětskou rychlobruslařku Lidiji Skoblikovovovou a ruskou běžkyni Ljubov Jegorovovou, které získaly rovněž šest zlatých medailí. Před Björgenovou jsou pouze její krajané biatlonista Ole Einar Björndalen a běžec Björn Dählie.

Ziskem desáté olympijské medaile Björgenová zároveň vyrovnala rekordní bilanci Raisy Smetaninové a Italky Stefanie Belmondové mezi běžkyněmi.

O obsazení stupňů vítězek se rozhodlo už krátce po třetině závodu, kdy se norské trio oddělilo od zbytku startovního pole a postupně získalo více než minutový náskok. Krátce před stadionem odpadla Steiraová, ale pro první individuální olympijskou medaili si ve 32 letech bezpečně doběhla.

Björgenová si v cílové rovince snadno poradila s Johaugovou a navázala na triumfy z úvodního skiatlonu a sprintu dvojic. Johaugová vylepšila o jedno místo svůj výsledek z klasické desítky.

„Je to neuvěřitelné. Jsme tři Norky na pódiu. Tohle byl dlouho můj cíl. Věděla jsem, že třicítka bude hodně náročná, ale v posledních dnech jsem se cítila dobře. Nevyšla nám štafeta, ale dneska jsme ukázaly, že jsme nejlepší," radovala se Björgenová. Ve štafetě byly favorizované Norky až páté.

Dnes se Norkám povedlo napodobit trojnásobný triumf svých krajanů z Albertville 1992, kde Vegard Ulvang, Dählie a Terje Langli opanovali klasickou třicítku.

Do boje o medaile nezasáhla zlatá medailistka z klasické desítky Justyna Kowalczyková. Polka, jež v Soči startovala se zlomeninou nártní kosti, před polovinou závodu odstoupila. „Od někoho jsem na začátku dostala ránu, snažila jsem se jet dál, ale bolelo to příliš. Nebylo to do té zraněné nohy," uvedla Kowalczyková.

Běh na lyžích, výsledky:

Ženy – 30 km volně s hromadným startem: 1. Björgenová 1:11:05,2, 2. Johaugová –2,6, 3. Steiraová (všechny Nor.) –23,6, 4. Niskanenová (Fin.) –1:21,7, 5. Vrabcová-Nývltová (ČR) –1:21,9, 6. Jéanová –1:22,3, 7. Hugueová (obě Fr.) –1:24,3, 8. Wikenová (Švéd.) –1:26,4, 9. Bonerová (Švýc.) –1:29,8, 10. Orguéová (Šp.) –1:32,1, …37. Novákova –6:44,4, 45. Moravcová (obě ČR) –9:51,2.