VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Nejsem příliš pilný profesionální šachista'

Pardubice - Česká jednička královské hry David Navara stejně jako každým rokem zavítala do Pardubic. Na Czech Open letos odehrál tři turnaje

25.7.2011
SDÍLEJ:

David NavaraFoto: Pardubický deník

Věrnostní typ… Traduje se, že kdo si oblíbí mezinárodní festival šachu a her Czech Open, jen nerad v známé společnosti chybí. Jedním šachistou s tímto „postižením“ je česká jednička DAVID NAVARA. V Pardubicích hraje každý rok. A je jedno, že ne zrovna velmistrovský turnaj. Příznivci ho mohou spatřit v akci při Fischerových šachách či v rapid šachu.

Po roce se opět setkáváme v Pardubicích na festivalu Czech Open. Loni jste zrovna skončil školu a stal se profesionálním šachistou. Co se od té doby změnilo?

 Popravdě řečeno, nezměnilo se nic moc, ani to nemělo vliv na mou hru. Myslím, že jsem již dříve hrál lépe, než teď. Já nejsem příliš pilný profesionální šachista, takže jsem žádnou změnu nezaznamenal.

Davide, říká se o vás, že jste typ člověka, který se pořád něco učí. Objevil jste po ukončení studia něco, co by vás zaujalo?

 Pravda je, že poněkud více čtu, ale že bych se vyloženě učil, to se říct nedá. Chvíli jsem uvažoval o studiu sociologie, také jsem podal přihlášku na navazující magisterské studium tohoto oboru. Láká mě na něm, že spojuje jak teorii, tak i praxi, že to není odtržené od života. Je to obor, který vyžaduje širší rozhled a ne jednostranné zaměření jako právě šachy. Nakonec jsem si to rozmyslel, protože jsem zjistil, že kvůli šachům bych měl příliš absence, bezmála třetinu školního roku, a to je moc.

Několik posledních let se stalo již tradicí, že se na Czech Open neúčastníte hlavního velmistrovského turnaje. Proč?

  Je to přesně stejné jako v minulých dvou letech. Hlavního turnaje se účastnit nebudu hned z několika důvodů. Jednak jsem měl i lepší nabídky, které jsem ale stejně nevyužil. Zadruhé bych si nerad zkazil rating, protože v lednu jsem pozván na jeden z nejsilnějších turnajů na světě do Wijk Aan Zee. Již tak tam budu patřit k těm slabším hráčům a nerad bych organizátorům nějak zkazil turnaj, když už mě pozvali (smích). Ale důvodů je více.

Tak povídejte, o co jde?

 Jde o to, že turnaje jako Pardubice Open jsou velmi nevyzpytatelné a porazit vás může téměř kdokoliv. Další důvod je to, že od prvního ledna sehraji zápas s Viktorem Lázničkou, na šest partií, na který se potřebuji soustředit. Pak ještě odjíždím na soustředění reprezentace. Věnoval bych se tedy šachu skoro měsíc v kuse a to je i na mě příliš. Ale je pravda, že letos jsem o účasti v hlavním turnaji uvažoval.

Velmistrovský turnaj jste tedy odmítl a startoval ve svých tradičních Fischerových šachách, v rapidu a překvapivě také v superbleskovém turnaji. Pojďme k rapidu, který jste stejně jako „fišerky“ vyhrál…

 Turnaj se mi vydařil, hrál jsem docela dobře, ale pravdou je, že většina partií byla poznamenána nedostatkem času, takže se poněkud častěji objevovaly chyby. I partie, které byly docela zdařilé, obsahovaly dobré a špatné myšlenky, žádné velké skvosty jsem nevytvořil. Nakonec jsem se štěstím vyhrál. Podle toho, jak postupoval tabulkou Viktor Láznička, byl asi nejlepším hráčem v turnaji, ale měl také velkou smůlu v předposledním kole. Zřejmě byl ale kvůli tomu sporu unavený nebo nesoustředěný a partii to jistě ovlivnilo.

V posledním kole jste svedl infarktovou bitvu právě s Lázničkou. Můžete se k ní vrátit?

 Je na ní zajímavé to, že jsme danou herní variantu nejednou analyzovali. Já jsem tedy měl trochu problém vzpomenout si na vlastní analýzy (rozesměje se). V úvodu se mi podařilo získat mírnou převahu, kterou jsem přeměnil v materiální zisk. Viktor se zřejmě někde přepočítal. V momentě, kdy jsem mohl lehce vzít pěšce a zvítězit, jsem se rozhodl zjednodušit hru a zjednodušil jsem ji tak, že jsem se dalších šedesát tahů snažil vyhrát. Viktor se bránil velice vynalézavě a asi se mu dařilo stavět se na remízu. Nakonec jsem měl více štěstí já.

Po turnaji jste měl nelíčenou radost. Větší třeba než po vítězném tahu ve „fišerkách“. Prozraďte proč?

 Zatímco turnaj ve Fischerových šachách vyhrávám téměř pravidelně, tak rapid jsem do letošního festivalu vyhrál jen jednou. Stalo se tak při mém prvním startu v roce 2004. Pak jsem tu byl ještě sedmkrát, ale další vítězství přišlo až teď.

Na mistrovství republiky v rapidu se potkáváte s hráči jako je Láznička a Hráček. Pokud se s nimi střetnete, jste na ně připravený nebo je to pro vás spíš taková zábava?

 Je to zábava, ale tohle zrovna jsou hráči, které znám velmi dobře. Jistě mě mohou překvapit a překvapí mě dříve nebo později v každé partii. Zrovna tito dva jsou hráči, o kterých něco vím, když si sedám k partii. Ale když pak hraji se silným mezinárodním mistrem z Ukrajiny a nevím vůbec kdo to je, jak hraje a podobně, je to jiné. Hra s českými hráči má své výhody, ale oni také znají mě, takže existují i stinné stránky.

Zmínil jste lednový duel s Lázničkou. Bývalý pardubický hráč má v současné době ELO 2681. Zaostává tedy za vámi o čtyřicet bodů. Jak ho vnímáte jako soupeře a šachistu ve světle nadcházejícího zápasu?

 Vnímám ho jako velmi kvalitního soupeře a silného šachistu. Viktor ještě studuje, takže má perspektivu se zlepšovat. Uvidím, jak to bude. Myslím si, že jsem o něco talentovanější, ale Viktor je na druhou stranu o něco pracovitější. Náš šachový styl je v lecčems podobný, i když asi ne tolik jako před několika lety. Povahově jsme každý trochu jiný. Je to dobrý kamarád. Nepanuje mezi námi nějaká nezdravá rivalita a ta zdravá snad nevadí.

V čem jsou podle vás ty největší rozdíly ve vaší hře a hře Lázničky?

 Viktor je spíše poziční hráč a snaží se hrát klidněji. Já se naopak snažím hru většinou komplikovat. Další takový výrazný rozdíl je, že Viktor skoro vůbec v přípravě nepracuje s počítačem, při rozboru partii a přípravě na zahájení. Já ho naopak využívám docela hodně. Před partií je to legální, po partii také, a aby nedošlo k nedorozumění, zdůrazňuji, že v průběhu partie počítač opravdu nepoužívám (hurónský smích).

V dohledné době se v ruském Chanty Mansijsku bude hrát světový pohár, na který také pojedete. Máte nějaké větší ambice. Měl jste vlastně rok na to věnovat se šachu naplno…

 Do každého zápasu jdu s tím, že chci postoupit. Odehrát co nejlepší partii, ale ono je to těžké. Nějaké velké ambice nemám, uvidíme, jak se turnaj vyvine. Pokud to půjde dobře, budu postupně své ambice zvyšovat, to já umím. Jednotlivé partie jsem schopen zahrát velmi ambiciozně, ale nemám ve zvyku si klást cíle před turnajem.

Poslední otázka se týká vašeho blogu. Vy jste si na něm teď vybral delší pauzu a spoustě lidí váš humor chybí. Hodláte se k psaní vrátit?

 Možná. Pauzu jsem si udělal částečně také proto, že jsem chtěl pohnout s projektem šachové knížky, kterou už pět let tvořím. A už asi rok se chystám s tím pohnout, což se zatím nepodařilo. Na blog jsem občas vložil nějakou maličkost. Je to hodně otázka času, kterého se mi nedostává. Rád bych se k psaní vrátil, ale jen pokud budu mít pocit, že ten text má smysl a je kvalitní. Když už nebude kvalitní, tak aspoň aby nebyl příliš dlouhý. Jinak je to náročné pro mě i pro čtenáře (mrkne).⋌(zz, lev)

Vizitka

Jméno: David Navara
Narozen: 27. března 1985
Klub: ŠK Mahrla Praha
Postavení na žebříčku: 22. místo na světě, 19. místo v Evropě, 1. místo v České republice
Aktuální stav bodů: ELO 2722 Nejvyšší stav: 2731 (rok 2010).
Tituly: mezinárodní mistr (1999), velmistr (2002)
Největší úspěchy: 6. místo na evropském šampionátu 2004, 8,5 bodu z 12 partií na první šachovnici na 37. šachové olympiádě v roce 2006, 7. místo na ve Wijk aan Zee v roce 2007

Zajímavost: sehrál několik oddělených zápasů, v Praze například remizoval v roce 2005 s Anatolijem Karpovem 1:1, v roce 2006 s Borisem Gelfandem 2:2, v roce 2008 prohrál v rapidu s Vladimirem Kramnikem v Praze v poměru 2,5:5,5 v roce 2010 opět v rapid zápasech s Judit Polgárovou v Praze 2:6

Navarův zákon schválnosti
„Pokud zapisujete partii, nebudete se na ni soustředit nebo budete hrát pomalu a vznikne něco, co byste raději v písemné podobě nikdy neviděli. Pokud partii nezapisujete, nedáte dohromady průběh nebo alespoň pořadí tahů či časové spotřeby. Zdálo se mi, že jsem našel protipříklad. Ve Fischerových šachách jsem sehrál a zapsal jednu velmi zajímavou partii. Už druhého dne se ale zákon schválnosti projevil i s dodatkem: Pokud zapíšete zajímavou partii, stejně ztratíte partiář. K tomu vážně není co dodat. Partii jsem sice zrekonstruoval, ale nejspíše trochu nepřesně a bez spotřeb času…“
25.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ostatní - Rozvoz dokumentů pro Jičín a okolí18 000 Kč

Přijmeme muže a ženy na rozvoz dokumentů a zapisování dat.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Vedoucí skladu20 000 Kč

Úředníci ve skladech Celní specialista/-ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: •SŠ, zaměření nejlépe ekonom.,, •praxe výhodou – praxe v logistice, skladu, nákup, odbyt, •znalost MS Office (Word, Excel, Outlook), aktivní znalost AJ podmínkou, ŘP sk. B, •komunikativnost, spolehlivost, pečlivost, Náplň práce: • Vedení, zpracování, odeslání Intrastatu, Ukončování tranzitu, Proclívání materiálu nakoupeného v režimech, •Komunikace s celními úřady, předávání výkazů a evidence dle vydaných rozhodnutí , •Kontrola platnosti certifikátů a rozhodnutí (ZJP, Tranzit, e-Dovoz, e-Vývoz, bankovní záruka…), •Vystavování prohlášení a vedení dodavatelských prohlášení, evidence, kontrola, Nabízíme:, •PP na dobu určitou, •Pružná pracovní doba, •zajímavou a zodpovědnou práci u mezinárodně orientované společnosti , •podporu personálního a odborného rozvoje zaměstnanců , •nástup možný ihned, • firemní benefity (5 dní dovolené nad zák.rámec, jazykové kurzy, pružná pracovní doba, příspěvek na penzijní nebo životní připojištění, bonus za plnou docházku, stravenky, sleva na mobilní tarify pro soukr. účely), Motivační dopis a životopis v českém a anglickém jazyce zasílejte prosím nejlépe e-mailem na adresu sona.ruzanská@hydra-components.com. Více informací o společnosti naleznete na www.hydra-components.com, případně Vám je rádi podáme na tel.: 737 216 344. Pracoviště: Hydra a.s. - (816), Hradecká, č.p. 816, 506 01 Jičín 1. Informace: Soňa Ružanská, +420 737 216 344.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve20 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři vývojový pracovník. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: popis práce: vývoj výkonových kondenzátorů a kondenzátorů pro výkonovou elektroniku a jejich následné zavádění do sériové výroby, • práce na vývojových projektech , • zpracování výkresové dokumentace (Solidworks, AutoCad) , • práce s dokumenty (kusovníky, výkresy…), • spolupráce s laboratoří , , požadujeme: • SŠ vzdělání technického směru - elektro, • praxe v oblasti vývoje, ale možno i absolvent, • aktivní znalost NJ nebo AJ podmínkou , • zkoušky dle. Vyhl. 50/78 Sb. výhodou, • dobrá znalost práce v MS Office aplikacích , • schopnost týmové, ale i samostatné práce, komunikativnost, pečlivost, • ŘP sk. B, ochota občasných služebních cest , nabízíme, • stálé a perspektivní zaměstnání s možností profesního i osobního růstu, • zajímavou a zodpovědnou práci u české, mezinárodně orientované společnost., • místo výkonu práce – Jičín , • firemní benefity (5 dní dovolené nad zák.rámec, jazykové kurzy, pružná pracovní doba, příspěvek na penzijní nebo životní připojištění, docházkovné), Motivační dopis a životopis v českém a cizím jazyce zasílejte prosím nejlépe e-mailem na adresu sona.ruzanská@hydra-components.com. Více informací o společnosti naleznete na www.hydra-components.com, případně Vám je rádi podáme na tel.: 737 216 344. Pracoviště: Hydra a.s. - pobočka jičín, Průmyslová, č.p. 1110, 506 01 Jičín 1. Informace: Soňa Ružanská, +420 737 216 344.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik23 800 Kč

Stavební technici přípravy a realizace investic, inženýringu TECHNIK/ČKA PŘÍPRAVY A REALIZACE STAVEB. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TECHNIK/ČKA PŘÍPRAVY A REALIZACE STAVEB - pracoviště Jičín., Životopisy zasílejte nejpozději do 31.3. 2018 na adresu: ludmila.vlckova@uskhk.eu , Do předmětu uveďte "technik PRS JC". Vybraní uchazeči budou pozváni k pohovoru., Požadujeme:, - vzdělání SPŠ stavební nebo VŠ obor dopravní stavby (i pro absolventy), - znalost stavebního zákona výhodou, orientace v ČSN, - řidičský průkaz sk. B, - znalost práce na PC (Microsoft Office: Word, Excel, Outlook), - samostatnost, flexibilita, spolehlivost, Náplň práce:, Při přípravě staveb - Připravuje podklady pro investiční záměry. Zajišťuje přípravu staveb, zadání vypracování projektové dokumentace (průzkum, diagnostika a stavební dokumentace), její posouzení a schválení. Zajišťuje majetkovou přípravu staveb (příprava podkladů pro správní řízení, zjištění vlastníků nemovitostí a další podklady pro jednání o výkupech pozemků, příprava příslušných smluv. Zajištění povolení staveb dle stavebního a silničního zákona, projektových dokumentací, zpracování technických podkladů pro výběrová řízení objednatele. Vypracovává jednoduché rozpočty staveb., Při realizace staveb - Zajišťuje výkon technického dozoru staveb. Provádí kontrolu jakosti u zhotovitelů dle platných předpisů a odpovídá za převzetí prací a fakturaci stavby dle schválené PD. Zajišťuje užívání stavby dle stavebního zákona. Připravuje podklady pro zařazení stavby do majetku objednatele. Zajišťuje majetkové vypořádání dokončené stavby, kontroluje dodržování stavebního zákona a předpisů o dokumentaci staveb, účastní se posuzování, schvalování a uvádění do trvalého provozu staveb na spravované silniční síti. Zajišťuje potřebné podklady pro realizaci dotačních titulů. Sleduje stavbu v záruční době, v případě výskytu vad, zajišťuje jejich odstranění. , Nabízíme:, - dobré zázemí stabilní společnosti, pružná pracovní doba, 5 týdnů dovolené, - stravenky v hodnotě 100,- Kč, - průměrná roční hrubá mzda 380.000,- Kč včetně odměn, základní mzdové ohodnocení 23.800,-Kč, - příspěvek na "penzijní připojištění nebo spoření" ve výši 1500,- Kč/měsíc, Termín nástupu:, - dohodou. Pracoviště: Údržba silnic královéhradeckého kraje a.s., oblast jičín [741], M. Koněva, č.p. 467, 506 01 Jičín 1. Informace: Ludmila Vlčková, +420 495 540 219;725 929 139.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zásah u laviny v Pramenném dole, muž málem skončil pod lavinou

Ilustrační fotografie.

Děti podpořily svého ředitele peticí

Sauron, pán Temné věže, dostal 13 let za pokus o vraždu

Valdice - Muž, který se loni v létě pokusil ve valdické věznici brutálně zavraždit spoluvězně, ve středu odešel od soudu s třináctiletým trestem vězení. Rozsudek přijal.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Krajští řidiči méně pijí, ale více bourají

Královéhradecko - Důsledkem alkoholu za volantem vyhasly v loňském roce na krajských silnicích dva lidské životy.

Bronzová Samková v Brně a 88letý násilník s paličkou na maso: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT