VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Nejsem příliš pilný profesionální šachista'

Pardubice - Česká jednička královské hry David Navara stejně jako každým rokem zavítala do Pardubic. Na Czech Open letos odehrál tři turnaje

25.7.2011
SDÍLEJ:

David NavaraFoto: Pardubický deník

Věrnostní typ… Traduje se, že kdo si oblíbí mezinárodní festival šachu a her Czech Open, jen nerad v známé společnosti chybí. Jedním šachistou s tímto „postižením“ je česká jednička DAVID NAVARA. V Pardubicích hraje každý rok. A je jedno, že ne zrovna velmistrovský turnaj. Příznivci ho mohou spatřit v akci při Fischerových šachách či v rapid šachu.

Po roce se opět setkáváme v Pardubicích na festivalu Czech Open. Loni jste zrovna skončil školu a stal se profesionálním šachistou. Co se od té doby změnilo?

 Popravdě řečeno, nezměnilo se nic moc, ani to nemělo vliv na mou hru. Myslím, že jsem již dříve hrál lépe, než teď. Já nejsem příliš pilný profesionální šachista, takže jsem žádnou změnu nezaznamenal.

Davide, říká se o vás, že jste typ člověka, který se pořád něco učí. Objevil jste po ukončení studia něco, co by vás zaujalo?

 Pravda je, že poněkud více čtu, ale že bych se vyloženě učil, to se říct nedá. Chvíli jsem uvažoval o studiu sociologie, také jsem podal přihlášku na navazující magisterské studium tohoto oboru. Láká mě na něm, že spojuje jak teorii, tak i praxi, že to není odtržené od života. Je to obor, který vyžaduje širší rozhled a ne jednostranné zaměření jako právě šachy. Nakonec jsem si to rozmyslel, protože jsem zjistil, že kvůli šachům bych měl příliš absence, bezmála třetinu školního roku, a to je moc.

Několik posledních let se stalo již tradicí, že se na Czech Open neúčastníte hlavního velmistrovského turnaje. Proč?

  Je to přesně stejné jako v minulých dvou letech. Hlavního turnaje se účastnit nebudu hned z několika důvodů. Jednak jsem měl i lepší nabídky, které jsem ale stejně nevyužil. Zadruhé bych si nerad zkazil rating, protože v lednu jsem pozván na jeden z nejsilnějších turnajů na světě do Wijk Aan Zee. Již tak tam budu patřit k těm slabším hráčům a nerad bych organizátorům nějak zkazil turnaj, když už mě pozvali (smích). Ale důvodů je více.

Tak povídejte, o co jde?

 Jde o to, že turnaje jako Pardubice Open jsou velmi nevyzpytatelné a porazit vás může téměř kdokoliv. Další důvod je to, že od prvního ledna sehraji zápas s Viktorem Lázničkou, na šest partií, na který se potřebuji soustředit. Pak ještě odjíždím na soustředění reprezentace. Věnoval bych se tedy šachu skoro měsíc v kuse a to je i na mě příliš. Ale je pravda, že letos jsem o účasti v hlavním turnaji uvažoval.

Velmistrovský turnaj jste tedy odmítl a startoval ve svých tradičních Fischerových šachách, v rapidu a překvapivě také v superbleskovém turnaji. Pojďme k rapidu, který jste stejně jako „fišerky“ vyhrál…

 Turnaj se mi vydařil, hrál jsem docela dobře, ale pravdou je, že většina partií byla poznamenána nedostatkem času, takže se poněkud častěji objevovaly chyby. I partie, které byly docela zdařilé, obsahovaly dobré a špatné myšlenky, žádné velké skvosty jsem nevytvořil. Nakonec jsem se štěstím vyhrál. Podle toho, jak postupoval tabulkou Viktor Láznička, byl asi nejlepším hráčem v turnaji, ale měl také velkou smůlu v předposledním kole. Zřejmě byl ale kvůli tomu sporu unavený nebo nesoustředěný a partii to jistě ovlivnilo.

V posledním kole jste svedl infarktovou bitvu právě s Lázničkou. Můžete se k ní vrátit?

 Je na ní zajímavé to, že jsme danou herní variantu nejednou analyzovali. Já jsem tedy měl trochu problém vzpomenout si na vlastní analýzy (rozesměje se). V úvodu se mi podařilo získat mírnou převahu, kterou jsem přeměnil v materiální zisk. Viktor se zřejmě někde přepočítal. V momentě, kdy jsem mohl lehce vzít pěšce a zvítězit, jsem se rozhodl zjednodušit hru a zjednodušil jsem ji tak, že jsem se dalších šedesát tahů snažil vyhrát. Viktor se bránil velice vynalézavě a asi se mu dařilo stavět se na remízu. Nakonec jsem měl více štěstí já.

Po turnaji jste měl nelíčenou radost. Větší třeba než po vítězném tahu ve „fišerkách“. Prozraďte proč?

 Zatímco turnaj ve Fischerových šachách vyhrávám téměř pravidelně, tak rapid jsem do letošního festivalu vyhrál jen jednou. Stalo se tak při mém prvním startu v roce 2004. Pak jsem tu byl ještě sedmkrát, ale další vítězství přišlo až teď.

Na mistrovství republiky v rapidu se potkáváte s hráči jako je Láznička a Hráček. Pokud se s nimi střetnete, jste na ně připravený nebo je to pro vás spíš taková zábava?

 Je to zábava, ale tohle zrovna jsou hráči, které znám velmi dobře. Jistě mě mohou překvapit a překvapí mě dříve nebo později v každé partii. Zrovna tito dva jsou hráči, o kterých něco vím, když si sedám k partii. Ale když pak hraji se silným mezinárodním mistrem z Ukrajiny a nevím vůbec kdo to je, jak hraje a podobně, je to jiné. Hra s českými hráči má své výhody, ale oni také znají mě, takže existují i stinné stránky.

Zmínil jste lednový duel s Lázničkou. Bývalý pardubický hráč má v současné době ELO 2681. Zaostává tedy za vámi o čtyřicet bodů. Jak ho vnímáte jako soupeře a šachistu ve světle nadcházejícího zápasu?

 Vnímám ho jako velmi kvalitního soupeře a silného šachistu. Viktor ještě studuje, takže má perspektivu se zlepšovat. Uvidím, jak to bude. Myslím si, že jsem o něco talentovanější, ale Viktor je na druhou stranu o něco pracovitější. Náš šachový styl je v lecčems podobný, i když asi ne tolik jako před několika lety. Povahově jsme každý trochu jiný. Je to dobrý kamarád. Nepanuje mezi námi nějaká nezdravá rivalita a ta zdravá snad nevadí.

V čem jsou podle vás ty největší rozdíly ve vaší hře a hře Lázničky?

 Viktor je spíše poziční hráč a snaží se hrát klidněji. Já se naopak snažím hru většinou komplikovat. Další takový výrazný rozdíl je, že Viktor skoro vůbec v přípravě nepracuje s počítačem, při rozboru partii a přípravě na zahájení. Já ho naopak využívám docela hodně. Před partií je to legální, po partii také, a aby nedošlo k nedorozumění, zdůrazňuji, že v průběhu partie počítač opravdu nepoužívám (hurónský smích).

V dohledné době se v ruském Chanty Mansijsku bude hrát světový pohár, na který také pojedete. Máte nějaké větší ambice. Měl jste vlastně rok na to věnovat se šachu naplno…

 Do každého zápasu jdu s tím, že chci postoupit. Odehrát co nejlepší partii, ale ono je to těžké. Nějaké velké ambice nemám, uvidíme, jak se turnaj vyvine. Pokud to půjde dobře, budu postupně své ambice zvyšovat, to já umím. Jednotlivé partie jsem schopen zahrát velmi ambiciozně, ale nemám ve zvyku si klást cíle před turnajem.

Poslední otázka se týká vašeho blogu. Vy jste si na něm teď vybral delší pauzu a spoustě lidí váš humor chybí. Hodláte se k psaní vrátit?

 Možná. Pauzu jsem si udělal částečně také proto, že jsem chtěl pohnout s projektem šachové knížky, kterou už pět let tvořím. A už asi rok se chystám s tím pohnout, což se zatím nepodařilo. Na blog jsem občas vložil nějakou maličkost. Je to hodně otázka času, kterého se mi nedostává. Rád bych se k psaní vrátil, ale jen pokud budu mít pocit, že ten text má smysl a je kvalitní. Když už nebude kvalitní, tak aspoň aby nebyl příliš dlouhý. Jinak je to náročné pro mě i pro čtenáře (mrkne).⋌(zz, lev)

Vizitka

Jméno: David Navara
Narozen: 27. března 1985
Klub: ŠK Mahrla Praha
Postavení na žebříčku: 22. místo na světě, 19. místo v Evropě, 1. místo v České republice
Aktuální stav bodů: ELO 2722 Nejvyšší stav: 2731 (rok 2010).
Tituly: mezinárodní mistr (1999), velmistr (2002)
Největší úspěchy: 6. místo na evropském šampionátu 2004, 8,5 bodu z 12 partií na první šachovnici na 37. šachové olympiádě v roce 2006, 7. místo na ve Wijk aan Zee v roce 2007

Zajímavost: sehrál několik oddělených zápasů, v Praze například remizoval v roce 2005 s Anatolijem Karpovem 1:1, v roce 2006 s Borisem Gelfandem 2:2, v roce 2008 prohrál v rapidu s Vladimirem Kramnikem v Praze v poměru 2,5:5,5 v roce 2010 opět v rapid zápasech s Judit Polgárovou v Praze 2:6

Navarův zákon schválnosti
„Pokud zapisujete partii, nebudete se na ni soustředit nebo budete hrát pomalu a vznikne něco, co byste raději v písemné podobě nikdy neviděli. Pokud partii nezapisujete, nedáte dohromady průběh nebo alespoň pořadí tahů či časové spotřeby. Zdálo se mi, že jsem našel protipříklad. Ve Fischerových šachách jsem sehrál a zapsal jednu velmi zajímavou partii. Už druhého dne se ale zákon schválnosti projevil i s dodatkem: Pokud zapíšete zajímavou partii, stejně ztratíte partiář. K tomu vážně není co dodat. Partii jsem sice zrekonstruoval, ale nejspíše trochu nepřesně a bez spotřeb času…“
25.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 18 000 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě VÝROBNÍ DĚLNÍK/DĚLNICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 19500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POMOCNÝ/-Á PRACOVNÍK/-CE VE VÝROBĚ, V případě zájmu se dostavte na adresu Budčeves 26, od 7-15 hod. nebo volejte na tel.: 493 551 111 nebo 777 445 585., Jedná se o pomocné práce ve výrobě, balení výrobků do krabiček etiketování, kontrola hotových výrobků apod., požadujeme manuální zručnost., Vhodné i pro cizince.. Pracoviště: Aveflor, a.s. [1], 507 32 Kopidlno. Informace: Dagmar Hlubučková, +420 493 551 111.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 18 000 Kč

Účetní všeobecní ÚČETNÍ VŠEOBECNÝ/-Á. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ÚČETNÍ VŠEOBECNÝ/-Á, V případě zájmu volejte na tel.: 775 885 613 p. Klůzová nebo pište na e-mail: vrchni@stikov-ds.cz., Požadujeme: trestní bezúhonnost, řidičský průkaz sk. B, dobrou znalost práce na PC (Word, Excel, internet), samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost, komunikační a organizační dovednosti, praxe v oboru min. 2 roky., Nabízíme: zvýhodněné stravování. Pracoviště: Czech med cross z.s. - nová paka, 509 01 Nová Paka. Informace: Jiří Holubář, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na úpravu vláken, dopřádání a navíjení příze a nití OBSLUHA DOPŘÁDACÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 27200 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: OBSLUHA DOPŘÁDACÍCH STROJŮ - pracoviště Miletín., Pro osobní projednání je nutno se vždy nejprve telefonicky domluvit!, V případě zájmu volejte nejpozději do 15:30 hod na tel.: +420 493 653 115 Ing. Polášková nebo pište na e-mail: prace@zks-miltex.cz., Požadujeme min. základní vzdělání, zdravotní způsobilost - 12ti hodinový směnný provoz - noční směny, manuální zručnost, jedná se o hlučné a prašné pracovní prostředí, pracovní doba 6.00-18.00 hod a 18.00-6.00 hod., Nabízíme možnost zaškolení, nástupní plat 13 500,-Kč po zapracování až 27 200,-Kč, pracovní poměr na dobu určitou - 6 měsíců s možností prodloužení, po zapracování na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, občany EU a cizince na pracovní povolení.. Pracoviště: Zks miltex s.r.o., Lhotova, č.p. 252, 507 71 Miletín. Informace: Květa Polášková, +420 493 653 115.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 19 910 Kč

Sociální pracovníci v oblasti veřejné správy SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/-ICE (ZÁSTUP ZA MD A RD). Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19910 kč, mzda max. 29420 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/-ICE (ZÁSTUP ZA MD A RD), Vedoucí Městského úřadu Jičín vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa na pozici: "Sociální pracovník/-ice"., Nabízíme:, - pracovní poměr na dobu určitou po dobu mateřské a rodičovské dovolené vhodný i pro absolventy/-tky a osoby zdravotně znevýhodněné,, - platové zařazení dle nař. vlády č. 341/2017 Sb., v platném znění (10. platová třída), osobní příplatek po zkušební době,, - místo výkonu práce: správní obvod města Jičína, města s rozšířenou působností,, - dobré pracovní podmínky, 5 týdnů dovolené, stravenky, další zaměstnanecké benefity, pružná pracovní doba, možnost získání služebního bytu., , Předpoklady pro výkon funkce:, 1) uchazeč je státním občanem ČR nebo je cizím státním občanem a má v ČR trvalý pobyt, dosáhl věku 18 let, je způsobilý k právním úkonům, je bezúhonný, ovládá jednací jazyk, je zdravotně i odborně způsobilý ve smyslu zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, , 2) odborná způsobilost dle § 110 odst. 4 zák. 108/2006 Sb., o sociálních službách je:, a) vyšší odborné vzdělání získané absolvováním vzdělávacího programu akreditovaného podle zvláštního právního předpisu (zák. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění zák. č. 383/2005 Sb.) v oborech vzdělání zaměřených na sociální práci a sociální pedagogiku, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociální práci, sociálně právní činnost, charitní a sociální činnost,, b) vysokoškolské vzdělání získané studiem v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu zaměřeném na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo speciální pedagogiku, akreditovaném podle zvláštního právního předpisu (zák.č.111/1998 Sb., o vysokých školách, ve znění pozdějších předpisů)., , Odborná způsobilost k výkonu povolání sociálního pracovníka/-ice získaná do 31. prosince 2016 podle § 110 odst. 4 písm. c) nebo d) zákona č. 108/2006 Sb., ve znění účinném přede dnem 1. ledna 2017, se považuje za splněnou i po tomto dni., , 3) dobré komunikační schopnosti, znalost práce na PC, řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič,, 4) vítána zvláštní odborná způsobilost pro správní činnosti v oblasti soc. zabezpečení a znalost cizího jazyka., , Písemné přihlášky musí obsahovat jméno, příjmení, titul uchazeče, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého bydliště, číslo občanského průkazu, datum a podpis uchazeče. , K přihlášce se připojí strukturovaný životopis uchazeče, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší tří měsíců, ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, popř. další doklady prokazující odbornost uchazeče. Uvítáme telefonický a elektronický kontakt na uchazeče., , Přihlášky v písemné podobě se všemi požadovanými doklady musí být doručeny na adresu Městský úřad Jičín, Žižkovo nám. 18, 506 01 Jičín, k rukám vedoucího Městského úřadu Jičín, Ing. Petera Bareše, nebo odevzdány na podatelně MěÚ NEJPOZDĚJI do 29. června 2018., , Případné bližší informace Vám budou podány na výše uvedené adrese nebo u vedoucího odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ, Ing. Rostislava Vodáka, na adrese Jičín, ul. 17.listopadu č. 16, tel. č. 493 545 230, e-mail vodak@mujicin.cz.. Pracoviště: Město jičín, Žižkovo náměstí, č.p. 18, 506 01 Jičín 1. Informace: Rostislav Vodák, +420 493 545 230.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Svinčany a podmínky v tamním velkochovu. Mrtvá slepice leží mezi ostatními.
11

Šokující pohled do slepičích koncentráků. Jsou i u nás v regionu

Z nádrže se do rána "odpařilo" dvě stě litrů nafty

Nová Paka - Palivo ze zaparkovaného nákladního auta ukradl vpondělí mezi druhou a třetí hodinou ráno zatím neznámý zloděj.

Dodavatel plynu pro Jičín se nemění

Jičín – Zemní plyn pro město a jeho příspěvkové organizace bude opět dodávat firma E.ON Energie a.s., tedy stejně jako v letech 2014 až 2018.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

Řidiče oslnilo zapadající slunce, narazil do protijedoucího auta

Ostroměř - Zapadající slunce bylo podle výpovědi řidiče příčinou sobotní bouračky, která se na místní silnici III. třídy stala krátce po osmé hodině.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT