Je to vlastně trochu paradoxní nominace. ROMAN KOUDELKA letos ve Světovém poháru skokanů zasáhl jen do tří individuálních závodů. Po nadějném létě totiž úvodní polovinu sezony musel kvůli nepříjemnému zranění krční páteře a s tím spojenými dalšími komplikacemi vynechat.

Na můstky se definitivně vrátil až v lednu. Přesto neztrácel víru v nominaci na první vrchol skokanské sezony. Do Soči odchovanec LSK Lomnice nad Popelkou pojede pln odhodlání, víry a pokory. Sám však upřímně přiznává, že výkony budou otazníkem.

Máte za sebou týden v Polsku. Jak jste se cítil při prvním velkém zápřahu v sezoně?
Ve Wisle to bylo dobré, po přesunu do Zakopaného už jsem cítil únavu. Přece jen byly závody hodně namačkané a tréninkové manko je stále znát. Kdyby se skákalo alespoň ob den, mohly být výsledky lepší. Ale já jsem hlavně rád, že jsem se s tím dokázal poprat. De facto mám za sebou 14 skoků na velkém můstku, skončil jsem vždy těsně za elitní třicítkou. Jak já, David (Jiroutek, reprezentační trenér pozn. aut.) a i všichni ostatní byli spokojeni. Beru to pozitivně.

Zdravotní potíže už odezněly?
Relativně ano. Občas ještě něco zabolí, něco se ozve, ale jinak je to už dobré. Jsem připravený.

Úsek skoku po nědělních závodech potvrdil vaši nominaci na Olympijské hry. Počítal jste s ní nebo jste spíše pochyboval?
Věřil jsem do poslední chvíle. Neměl bych komu co vyčítat, doktor mě do tréninku pustil až od 10. ledna, sám jsem začal ale už po Vánocích. Udělal jsem pro návrat opravdu všechno a říkal jsem si, že to buď dopadne, nebo ne. Ale pořád jsem si tak nějak věřil, že i kdyby výsledky nebyly podle představ, že se za mě svaz nebo i trenér určitým způsobem postaví.

Teď vás čeká velká dřina, že?
Trenéři i funkcionáři mi dali najevo, že se mnou počítají, jsem rád. Mám před sebou zhruba tři týdny tréninku, poperu se.

Dá se v tomto časovém horizontu udělat velký krok?
Myslím si, že určitě. Já vlastně nemám teď nic naskákáno. V České republice není nikde sníh, což je malér. Před Polskem jsem dal jen tři skoky (dva tréninkové a jeden kvalifikační) v Ga-Pa a od té doby jsem byl akorát v Itálii na malém můstku, protože velký nebyl upravený.

Už vás někdy potkala taková sezona?
To ne, ještě se mi nic podobného nestalo. Bylo to nové, náročné hlavně psychicky. Protože vidět kluky na můstku jenom od televize… opravdu to nebylo nic příjemného. Ale hodil jsem to za hlavu, vše je za mnou a teď je přede mnou naopak nová šance. Pro návrat jsem udělal všechno, teď před olympiádou udělám všechno pro úspěch. Mám svědomí čisté.

Jaký je váš nejbližší program? Odcestujete k dalšímu dílu Světového poháru do Japonska?
I z důvodu tréninkového manka Japonsko vynechávám. Ve středu (dnes pozn. aut) odjíždím zpět do Wisly, kde bude kompletní reprezentační tým Poláků, kteří posílají za moře B výběr, takže mám možnost kvalitního tréninkového porovnání. Bude tam upravený můstek a doufám, že za čtyři dny hodně naskáču a začnu si víc věřit. Myslím, že to bude jen lepší.

Cestuje do Polska kompletní česká olympijská výprava?
Ne, jedeme tam jen já a Jakub Janda. Ostatní čtyři (Kožíšek, Hájek, Matura a Hlava) odletí do Japonska.

Jaké mohou být vaše cíle v Soči? Troufnete si na prognózu?
Nechci tam jet jako divák, že se jen podívám na olympiádu. Chci bojovat o dobré umístění. Ale bohužel teď nemohu vědět, co čekat. Mám před sebou trénink, poslední závody ve Willigenu, takže se uvidí. Rozhodně do Soči nechci jet jako turista! Chci dobrý výsledek, se kterým budeme já i tým spokojeni.

Kdo je pro olympijský závod favoritem?
Myslím si, že Simon Ammann. Vždycky se na hry dokázal připravit dobře, medaile už má, takže nebude pod tlakem, bude si to užívat. Naopak tohle by mohlo dělat problém Gregoru Schlierenzauerovi, který chce zlato. Je to otevřené. Pro mě je ale favoritem Švýcar Ammann.

Čtyři odchovanci z LSK Lomnice nad Popelkou zamíří v únoru do Ruska

Pro Pojizeří letos při Olympijských hrách rozhodně nebude Roman Koudelka jediným želízkem v ohni. Z regionu pochází celá řada nadějných sportovců. Oddíl LSK Lomnice se může pochlubit hned čtveřicí odchovanců. Kromě skoků na lyžích, kam kromě Koudelky zasáhne také další lomnický odchovanec a největší česká naděje Jan Matura, budou nejen tamní funkcionáři sledovat také severskou kombinaci, do níž klub vysílá letošní reprezentační dvojku a jednoho z benjamínků výpravy Tomáše Portyka. Kvarteto pak doplní Jaroslav Soukup, který ve městě sucharů pod hlavičkou tamního oddílu do osmnácti let trénoval hladké běhy. „Pro nás je to hezká vizitka. Myslím, že oddílů, z kterých byli na olympiádu vysláni čtyři sportovci, příliš nebude. Ceníme si toho," řekl Stanislav Dlouhý, manažer LSK Lomnice nad Popelkou.

Prohlédněte si vizitky lomnických odchovanců:

ROMAN KOUDELKA

Skoky na lyžích

Juniorský mistr světa zažil svou nejúspěšnější sezonu před třemi lety, kdy se pravidelně umisťoval v elitní desítce Světového poháru a na 10. místě skončil také v jeho konečném hodnocení. V aktuálním ročníku zatím na body čeká, kvůli nepříjemným zdravotním komplikacím zasáhl do SP až po Vánocích.

Narozen: 9. 7. 1989, Turnov

Výška a váha: 170 cm, 56 kg

Klub: LSK Lomnice n. P.

Účast na OH: 2010 7. (družstva), 12. (střední můstek), 23. (velký můstek)

Úspěchy: MSJ 2007 zlato


TOMÁŠ PORTYK

Severská kombinace

Největší český talent a velká sdruženářská naděje české výpravy za poslední léta pojede na své první Olympijské hry již jako stálý člen dospělé reprezentace České republiky a pravidelně bodující závodník ve Světovém poháru. Portyk ovšem nebude jen sbírat zkušenosti, každé umístění v nejlepší třicítce bude skvělým počinem!

Narozen: 6. 4. 1996, Jilemnice

Výška a váha: 178 cm, 67 kg

Klub: LSK Lomnice n. P.

Účast na OH:

Úspěchy: Vítěz Olympiády mládeže z Rakouska (2012).


JAN MATURA

Skoky na lyžích

Aktuálně nejlepší český skokan na lyžích působil v LSK do roku 2001, kdy si ho vyhlédla Dukla Liberec. Po letech tápání se bývalý kombiňák Matura během posledních let vyšvihl do absolutní špičky SP ve skoku.

Narozen: 29. 1. 1980, Č. Krumlov

Výška a váha:175 cm, 62 kg

Klub: Dukla Liberec

Účast na OH: 1998 8. (družstva), 35. (klasický závod) sev. kombinace; 2002 12. (družstva), 47. (stř. můstek); 2006 9. (družstva), 21. (stř. můstek), 22. (velký můstek)

Úspěchy: vítěz dvou závodů SP

JAROSLAV SOUKUP

Biatlon

Rodák z Jičína (respektive z Jilemnice) už dlouhá léta patří do reprezentačního výběru biatlonistů. Jednatřicetiletý závodník je také horkým kandidátem na zisk olympijské medaile. Především na startu štafet bude Česká republika silným sokem ostatních favoritů!

Narozen: 12. 7. 1982, Jičín

Výška a váha: 183 cm, 66 kg

Klub: SKP Kornspitz Jablonec

Účast na OH: 2010 7. (štaf.), 30. (20 km), 51. (12,5 km), 52. (10 km)

Úspěchy: MS 2012 bronz (20 km), MS 2013 bronz (smíšená štafeta).