Na šampionátu startovalo přes 3200 závodníků z osmatřiceti zemí, na startu se například objevila legenda světového orientačního běhu Simone Niggli i další vrcholoví závodníci minulých let, ale také řada rekreačních běžců.

Kvalifikace sprintu se běžela se v Eriksbergu, což je bývalé průmyslové území, které se změnilo v moderní oblast s mnoha rezidencemi. Tratě vedly především v zástavbě, ale i v místní zeleni. Bojovalo se o postup do jednotlivých finále.

O den později následovalo finále sprintu opět v Eriksbergu. Češi se zásluhou Jany Haňkovské radovali z medaile, kterou tato závodnice SK Praga vybojovala v kategorii W75, když na vítězku ztratila půl minuty. V TOP 20 se z českých závodníků ještě umístili – M50: 8. Mirek Hadač, M55: 8. Josef Milota, M60: 12. Jiří Šedivý, M75: 18. Jaroslav Havlík, W40: 8. Jana Škorpilová, 18. Marie Podrábská.

Dalším našim adeptům na čelné umístění se nedařilo. A pár známých jmen, které najdeme ve výsledcích na prvním místě ve své kategorii – M40: Nick Barrable, M55: Jörgen Mårtensson, M80: Peo Bengtsson, W35: Simone Niggli, W40: Yvonne Gunell.
Výsledky finále sprintu: W40: 8. Škorpilová, M35: 20. Švihovský (oba Sportcentrum Jičín), M75-2,2km-25m-12k: 1. Bucher (SUI) 15:15, 2. Conrad (GER), 3. Slovins (LAT), 17. Havlík 17:25.

Oproti lehčímu semifinále byl ve finále jeden severský kopec, množství skalních ploten, kde ztratila závod řada favoritů.
Výsledky Q1 long: H35: 10. Švihovský, H75: 11. Havlík, D40 19. Škorpilová (Sportcentrum Jičín)

Výsledek kvalifikace 2: D40: 12. Škorpilová, H35: 23. Švihovský, H75: 2. Havlík (Sportcentrum Jičín).
Součet Q1+Q2 – long: 16. Jana Škorpilová, 16. Jaromír Švihovský, 5. Jaroslav Havlík (Sportcentrum Jičín).
Ve dnech 1. – 7. srpna se koná mistrovství světa v orientačním běhu ve Skotsku.

Původně se mistrovství světa konalo jednou za dva roky, což se změnilo v roce 2003, kdy se začalo konat každý rok.
Od mistrovství světa v roce 1991 v Československých Mariánských Lázních byl program rozšířen o krátkou trať (čas vítěze do 25 minut). Poslední reorganizace mistrovství světa proběhla v roce 2013. Od tohoto roku byl program mistrovství světa následující: Sprint, Middle, Long, Štafety, Mix štafeta.