První podnik domácího šampionátu v rallye je minulostí. 39. ročník populární Kowax Valašské rally ovládl Rus Gryazin, který se svým vozem Volkswagen Polo Gti R5 dominoval od startu až do cíle. Druhý dojel po sobotních problémech východočeský pilot Jan Kopecký. Do pořadí českého šampionátu tak zapsal nejvíce bodů. Pro Kopeckého to na Valašce byla velká premiéra, když po dlouhých letech nestartoval v továrním týmu Škody, ale “pouze“ v dealerském týmu Agrotec.

Rodák z Opočna sváděl velký boj o druhou příčku, když přímého konkurenta v boji o český titul Filipa Mareše po sobotní chybě opět dostal za sebe až v předposlední rychlostní zkoušce a nakonec jej porazil o necelé čtyři vteřiny.

Kopecký přiznal, že po sobotních problémech se přestal soustředit na souboj s ruským sokem a zaměřil se na české soupeře a zejména Mareše. „Nemělo smysl se hnát za Nikolajem, byl prostě nejrychlejší. Momentálně na něj nemáme, takže jsme se soustředili na boj s Filipem, abychom ho přeskočili,“ uvedl Kopecký.

Průběžné pořadí Sonax MČR:

1. Kopecký 57
2. Mareš 51
3. Stříteský 33

„Skvělá zpráva pro český motorsport je, že tu jsou dva mladí kluci, kteří se s tím nemažou a dokáží zajet skvělé dílčí výsledky. Pak přijde konzistentnost a předpokládám, že se časem zapojí do soubojů o první místo,“ ocenil bývalý tovární pilot Škody Motorsport výkony Stříteského a pátého Erika Caise. „Je to výborný start do sezony,“ pochvaloval si sedminásobný český mistr.

Mareš byl se startem sezony spokojený, přiznal ale, že jej prohraný souboj s Kopeckým mrzí. „Nebudu lhát, že bych nějak jásal, protože nám druhé místo uteklo o kousek. Určitě jsme měli na to ty čtyři vteřiny najít. Na druhou stranu, takhle blízko jsme nikdy nebyli, takže jsme spokojení, že je vidět posun kupředu. Chceme tedy na tomto dál pracovat, a pokud možno i dostat se před Honzu, ale to je běh na dlouhou trať,“ řekl Mareš.

Velkou radost přitom měl z nepopulární bramborové medaile David Stříteský. Kelčský mladík vypálil rybník mnohem zkušenějším pilotům. Včetně úřadujícího mistra Václava Pecha, jehož vyřadilo ze závodu poškozené kolo ze samého úvodu soutěže. Druhým závodem MČR by měla být Rallye Šumava Klatovy druhý květnový víkend.

MOTORISMUS - Kowax Valašská rallye ValMez, úvodní závod mistrovství České republiky v automobilových soutěžích:
1. Grjazin, Aleksandrov (Rus./Volkswagen Polo Gti R5) 1:15:03,3, 2. Kopecký, Hloušek -46,4, 3. Mareš, Bucha (všichni Škoda Fabia Rally2 Evo) -50,1, 4. Stříteský, Persein (Škoda Fabia R5) -1:10,3, 5. Cais, Žáková (Ford Fiesta R5 MkII) -1:18,9, 6. Černý, Černohorský (Škoda Fabia Rally2 Evo) -1:24,8, 7. Jakeš, Machů (Škoda Fabia R5) -1:33,3, 8. Von Thurn und Taxis, Ettel (Něm./Škoda Fabia Rally2 Evo) -3:36,3.