Na besedě a autogramiádě se představí pětice ze „Zlaté generace" československých motokrosařů Zdeněk Velký, Miroslav Halm, Jiří Churavý, Antonín Baborovský a Jaroslav Falta. Všichni jmenovaní se svými výkony nesmazatelně zapsali v sedmdesátých a počátkem osmdesátých let nejen do novopacké červenice, ale především do československé, evropské i světové motokrosové historie.

Zlatá generace

Zdeněk Velký byl členem družstva, které vyhrálo v Sedlčanech MS do 500 ccm (+ Baborovský, Churavý, Nováček) a o 2 body porazilo Belgičany. Týden předtím, jako člen týmu ČSSR v italské Maggioře, se stal vícemistrem do 250 ccm. Úspěšně také závodil v USA a po skončení kariéry jezdil veteránské motokrosy.

Jaroslav Falta, rumburský rodák, byl vyhlášen v roce 2001 českým motokrosařem století. Několik let byl absolutní světovou špičkou a v roce 1974 mu byl díky poplatnosti době a neschopnosti funkcionářů tehdejšího svazarmu upřen titul Mistra světa na úkor sovětského závodníka Mojsejeva. Stal se vícemistrem, ale pro odbornou motoristickou veřejnost i většinu soupeřů byl faktickým mistrem on. Osmkrát skončil v celkovém pořadí MS v první desítce. Ve sbírce úspěchů nechybí medaile z tehdejší Trofeje a Motokrosu národů ve třídách do 250 i 500 ccm. Z mistrovství ČSSR má pět individuálních titulů a tři z mistrovství družstev. Vyhrál desítky závodů domácích i v MS.

Miroslav Halm jezdil motokrosy od roku 1966 a o tři roky později získal svůj první domácí titul, k němu pak později přidal další. V roce 1970 skončil celkově pátý v MS a mezi jeho největší úspěchy patří rovněž vítězství v závodě MS 1974 na domácí půdě v Holicích. Antonín Baborovský byl členem vítězného družstva MS z roku 1975 a na domácích i zahraničních tratích zaznamenal řadu vítězství. Jiří Churavý se stal v roce 1976 vícemistrem světa ve třídě do 125 ccm a byl rovněž členem týmu mistrů světa z roku 1975. Je autorem knihy Motokros – příručka motokrosových jezdců.

Součástí této vzpomínkové akce bude i výstava historických motocyklů, dobových fotografií a plakátů. Rovněž bude možné zakoupit si knihu o kariéře Jaroslava Falty „Ukradený titul". A svoji účast na akci také chystají další bývalí motokrosaři Antony, Festa, Jirkovi, Kuchař, Švorc a další. Příznivci motorismu by si neměli nechat ujít tuto ojedinělou akci, na kterou zve všechny vedení Autoklubu Nová Paka. Z Nové Paky dokonce jede k hotelu Štikov svozový autobus, který vyjíždí ze sídliště od drogerie, staví dále u polikliniky, na náměstí u Centrálu a po skončení akce stejnou cestou zpět. V pátek tedy budou od osmnácti hodin opět závodit, alespoň tedy v ústním podání, velcí motokrosoví mistři.    Pavel Vydra