V kategorii dorostenců si v hmotnostní kategorii do 90 kg vybojoval právo účasti v dlouhodobé kvalifikaci Jakub Krejčík a v kategorii dorostenek se po delší odmlce na tatami představila v hmotnostní kategorii do 57 kg Bára Vyčítalová.

Jakub se letos v této věkové kategorii již dokázal probojovat na stupně vítězů, a tak jsme trochu doufali v jeho medailové ambice. V případě Báry a jejího premiérového startu v kategorii dorostu, bychom před soutěží počítali každý její vítězný zápas jako dílčí úspěch!
Jako první na tatami nastoupila Bára Vyčítalová. V úvodním zápase svou soupeřku jasně porazila před časovým limitem krásně provedeným chvatem ouči gari a následným přechodem do držení kesa gatame.

Ve čtvrtfinále jí čekala „dvojka" republikového žebříčku Míša Březinová z PS Teplice. Bára se po rozpačitém začátku opět prosadila krásnou technikou harai goši a zvítězila před časovým limitem. Tímto vítězstvím se přiblížila bojům o medaili. V semifinále se k našemu milému překvapení prosadila opět v úvodu zápasu, ale její soupeřka vzápětí vyrovnala stav zápasu.

Obě děvčata si doslova „hrábla" na dno svých fyzických sil, ale naše Bára si v závěru zápasu lépe vedla v boji na zemi a zvítězila do třetice před časovým limitem dobře nasazeným držením. To jsme opravdu nečekali a v tuto chvíli bylo již jisté minimálně „stříbro"!

Ve finálovém bloku se v úvodu zápasu Bára pokusila získat vedení technikou v postoji, ale její soupeřka Veronika Švecová, aktuální „trojka" republikového žebříčku, ji záhy zaskočila v boji na zemi perfektně provedeným škrcením, které ukončilo finálový souboj. Přes finálovou porážku bereme stříbro a první velká medaile pro Báru!

Poté na tatami nastoupil Jakub Krejčík. Jeho los však vzbuzoval přímo hrůzu. Po volném úvodním kole jej ve čtvrtfinále čekala „trojka" republikového žebříčku a v případě jeho vítězství bezkonkurenční „jednička" ranking listu 2012!

Kuba však zabojoval. V prvním zápase se oba borci neprosadili v řádném časovém limitu a rozhodovat se muselo ve „zlatém skóre". Jičínský judista se po minutě nastavení dokázal prosadit, využil soupeřova zaváhání a krásným kontrachvatem ukončil zápas.

V semifinále tak narazil na velkého favorita celé soutěže Jakuba Kabourka z JC Domažlice. Po velmi dramatickém průběhu dospělo utkání opět do golden score! V případě vítězství by Jakub bojoval ve finále o zlato, v případě porážky zápas o bronz. Přibližně v polovině prodloužení Jakub dokázal opět provést kontrachvat a v tuto chvíli byl již minimálně stříbrný!

V samotném závěru celého finálového bloku republikového šampionátu se k poslednímu zápasu postavil jičínský judista! Ve finále se mu postavila „dvojka" rankingu Mirek Tržil (ŠBS Břeclav). Kuba po vyrovnaném úvodu zápasu provedl krásnou techniku sasae curi komi aši a získal tak výrazné vedení. Soupeř znejistěl a Kuba vystupňoval svůj tlak a krásným kontrachvatem zvítězil před časovým limitem a zaslouženě tak vybojoval titul mistra České republiky pro rok 2012!!

Obě jičínské naděje tak výrazně předčily očekávání klubových činovníků. Je potěšitelné, že i v tomto nelehkém období naši mladí sportovci dokázali významně zviditelnit jičínské judo! Doufejme, že je jejich úspěch bude ještě více motivovat do další přípravy a oba se dokáží prosadit i v kategorii juniorů!

Poděkování však patří zejména všem trenérům, kteří se na jejich přípravě podíleli, ale i rodičům, za to, že je v jejich sportu podporují! Je téměř jisté, že výkony jičínských nadějí nezůstaly bez povšimnutí reprezentačního trenéra dorostu a v brzké době dostanou příležitost i na mezinárodní scéně! ⋌Milan Letošník