„Všichni zúčastnění naše město na mistrovství reprezentovali velmi dobře a patří jim i trenérům dík," hodnotil domácí šampionát Vítězslav Perun, šéftrenér mládeže a vedoucí hradecké výpravy.

Na dvě bronzové medaile dosáhl loňský medailista z mistrovství světa dorostenců, vícebojař Jan Doležal, který mezi juniory bral cenný kov v dálce za výkon 714 cm a na 110 metrů překážek. Páté místo Doležal přidal ještě v kouli a disku. Skvělých výsledků se mu povedlo dosáhnout i přes intenzivní přípravu na desetiboj na mistrovství světa juniorů v americkém Eugene, kam má již splněný limit.

Na čtyřistametrových tratích se dařilo oběma letošním hradeckým posilám z Nymburka. Zlatou medaili vybojoval mezi juniory na hladké čtvrtce Lukáš Hodboď, taktéž jistý účastník juniorského světového šampionátu.

Třetí místo na čtvrtce překážek obsadil Vít Müller. Rovněž bronz urval mezi dorostenci Lukáš Desenský na 300 metrů překážek.  Na stříbrnou medaili dosáhl úspěšný a běžecky všestranný nováček Štěpán Jirman na 1500 metrů dorostenců.

Ve skoku o tyči juniorů posunul svůj osobní rekord o neuvěřitelných 25 cm Radoš Rykl a za výkon 475 cm získal zasloužené stříbro. K němu přidal ještě finálové umístění na 110 metrů překážek.

Skvěle si vedly obě juniorské štafety, byť doplněné o dorostence. Na tratích 4x100 a 4x400 metrů obsadily shodně stříbrné pozice, když v cíli vždy podlehly finišujícímu Filipu Šnejdrovi z ASK Slavia Praha, do loňského roku ještě hradeckému závodníkovi.

Mezi dívkami si nejlépe vedla vrhačka Andrea Prouzová, která obsadila třetí místo v hodu diskem dorostenek. Spravila si tak chuť po hodu kladivem, kde nezaznamenala měřený pokus.

Výborné výsledky ukázaly dlouhodobě stoupající úroveň hradecké atletiky. „Veliká výprava z Hradce Králové nebyla pouze početná, ale i kvalitní," souhlasil Perun. Reprezentační dres si vysloužili junioři Rykl, Doležal, Hodboď  a dorostenec Jirman. „A také v Hradci žijící Šnejdr, který kvůli Evropskému poháru juniorů posílil pražskou Slavii," doplnil Vítězslav Perun. Možnost reprezentovat těsně unikla Prouzové, Desenskému a Müllerovi.

Téměř všichni atleti potvrdili papírové předpoklady, ale někteří i mile překvapili. „Nejvíce trio Hodboď, Rykl a Desenský," vyzdvihl borce Perun a dodal:  „Lukáš Hodboď  je z Nymburka, avšak letos běhá za nás a absolvuje s námi i některé části přípravy. Běžel druhý historicky nejrychlejší čas mistrovství."

Výkony zaujali i Radoš Rykl ze Stěžer a Lukáš Desenský.

„Rykl výrazně zlepšil techniku ve skoku o tyči a myslím si, že letos má šanci posunout se ještě výš. Doufejme, že Lukáš Desenský má před sebou za rok útok na mistrovský titul a rekord mistrovství na stejné trati, protože bude stále ještě dorostenec," uvedl Perun.   (jc)