Na startu se až na několik výjimek představila téměř celá kompletní domácí špička. Dále na tatami nechyběli judisté z Polska, Slovenska, Rakouska a Chorvatska.

Do Ostravy odcestovalo pod vedením trenéra Luďka Vaníčka i duo jičínských judistů. V hmotnostní kategorii do 73 kg se na startu představil seniorský reprezentant Michal Vaníček a v hmotnostní kategorii do 90 kg Tomáš Knotek.

Při zahájení soutěže připomenul hlavní rozhodčí závodníkům zcela zásadní změny v pravidlech judo, které jak ukázalo již několik uskutečněných zahraničních turnajů, budou pro některé judisty až příliš kruté!

Nejprve se na ostravském tatami představil jeden z favoritů hmotnostní kategorie do 73 kg Michal Vaníček. Michal prošel velmi suverénně přes čtyři své soupeře až do finále. Až na jediný zápas, zvítězil ve všech před časovým limitem, cenný je zejména skalp polského reprezentanta Brysze. V boji o 1. místo se utkal s nadějným juniorským reprezentantem Jakubem Ječmínkem (USK Praha). Úvod zápasu patřil jednoznačně Michalovi, soupeř měl být nejméně dvakrát trestán za pasívní způsob boje. V polovině zápasu zaskočil pražský borec našeho judistu nečekanou technikou a rozhodčí ukončil zápas před časovým limitem.

V hmotnostní kategorii do 90 kg se představil Tomáš Knotek. Los mu však nebyl nakloněn a v úvodním duelu Tomáš nestačil na seniorského reprezentanta Jindřicha Turka (USK Praha). V opravných bojích doplatil Tomáš na výše zmíněné změny v pravidlech, v jeho případě na zcela nepochopitelný zákaz uchopit soupeře v průběhu prováděné techniky v postoji pod úrovní pasu protivníka!

Michal i přes zaváhání ve finálovém duelu potvrdil oprávněnost zařazení do seniorského reprezentačního výběru. Tomáše na úvod sezony provázela zranění, která mu neumožnila absolvovat tréninkovou zátěž v plném rozsahu.

Některé změny v pravidlech se jeví jako velmi necitlivě navržené. Špičkový borec má určité technické prvky zažité mnohaletým nácvikem a bude se těmto návykům jen velmi obtížně odvykat! Trestání pasívního způsobu boje je prozatím zcela odlišně posuzováno na domácím a mezinárodním tatami. Judista, který se nesnaží o úchop a vyhýbá se úchopu soupeře, musí být trestán trestem shido. Při čtvrtém trestu zápas končí před časovým limitem! Na mezinárodní scéně tak v ojedinělých případech došlo po čtvrtém trestu k ukončení zápasu do 90 sec!⋌Milan Letošník