Na turnaj přijelo 250 borců z Polska, Slovenska a dalších sousedních zemí. Celkový počet zápasníků zajistil nádhernou podívanou a samozřejmě obrovskou konkurenci v jednotlivých váhových kategoriích.

Michal „Pecan" Popelák potvrdil na mistrovství svou životní formu, kterou pracně získává každodenním tréninkem, tréninkovým nasazením, zarputilostí a v neposlední řadě obrovskou vůlí. Celkový objem tréninků tak přispěl k tomu, že Michal byl skvěle připraven, což dokazoval v každém zápase.

„Pecan" nastoupil ve váhové kategorii – 100,5 kg systém Gi a ve váhové kategorii plus 97 kg systém No – Gi. Pravidla zápasů byla jednoznačná, tzv. systém ko, laicky řečeno prohra je tvůj konec.

V zápasech BJJ systém Gi začal výborně. Michal značnými zkušenostmi prokazoval svůj klid a přehled nad soupeřem. Nenechal se do ničeho natlačit a zápas ukončil v druhé minutě technikou Kimura – páka na rameno. Ve stejné režii byl druhý zápas, který opět skončil výhrou pro Michala a posunul ho tak do finále.

Boj o zlato byl vyčerpávající, soupeř byl velice silný a Michal byl dvakrát hozen chvatem Harai-goshi. Vzhledem k tomu, že boj na zemi je pro Michala živou vodou, byla opět vidět jeho převaha. Druhá minuta finálového souboje rozhodla. Michal soupeřovi upáčil ruku technikou armbar, odnesl si zasloužené zlato a přemýšlí o startu na mistrovství Evropy v Lisabonu.

Systém No-Gi je Michalovi bližší vzhledem k tomu, že je zápasník MMA. Bylo až úsměvné, že hned první zápas byl ukončen již v úvodní minutě technikou Gilotina a Michal odcházel vítězně. Systém ko v této kategorii zajistil okamžitý postup do finále. Ve finálovém zápase Michal nezklamal. Dvoumetrový soupeř byl Michalem hozen čistě na zem hodem Soe-Naga. Následoval hbitý přechod na výhodnější pozici.

Michal si krásně ulovil nohu a začal pracovat na technice, která ohrožuje achillovku. Páka, kterou začal provádět, byla vzápětí rozhodčím diskvalifikována. Pravidla jednoznačně upřednostňují zdraví zápasníků, proto způsob, který Michal použil, byl vyhodnocen jako nepovolený, ohrožující zdraví soupeře a Michal tak přišel o možné zlato ve zmíněné kategorii. Nutno říci, že tato technika je v MMA povolena, avšak podle pravidel IFBJJ ne. Ovšem odnesl si druhý cenný kov z tohoto mistrovství – stříbro!!

Michal prochází tvrdou přípravou, kdy se zaměřuje na rozvoj síly, dynamiky, fyzičky atd. S technickým rozvojem a sparringem mu pomáhal tým SK Pretorian Pardubice a domácí MMA Team Jičín, kde už vyrůstají další nadějní zápasníci.

Velké poděkování ze strany trenérů a od Michala za skvělou podporu a komplexní přípravu. Návazně na toto poděkování chce MMA Team Jičín požádat případné sponzory, kteří by se chtěli podílet na přípravě pro evropský šampionát Lisabon 2014 a mistrovství České republiky MMA, které proběhne v únoru letošního roku v Praze.

Zájemci o tento sport nás mohou kdykoliv kontaktovat na facebooku MMA Team Jičín. ⋌(du)