Ke čtyřem triumfům v závodech seriálu International Road Racing Championship, které se uskutečnily v Nizozemsku, přidal jasné vítězství i na domácím legendárním závodě 300 zatáček Gustava Havla v Hořicích. A právě samotný jezdec nám sdělil své dojmy po startu nové sezony.

Jak byste obecně zhodnotil závody 300 zatáček Gustava Havla v Hořicích?
Letošní zatáčky byly výborné. Když ovšem pominu to, co se odehrálo, čímž myslím samozřejmě pády, které se někdy zkrátka stanou. O to horší bohužel je, když to dopadne nejhůře, jak může. Atmosféra zatáček byla ale jinak výborná a diváci viděli určitě velmi zajímavé závody. Navíc přálo počasí a rovněž pro závodníky to byly určitě krásné závody, které byly pořadatelsky perfektně zvládnuté.

Do závodu třídy do 600 ccm jste vstupoval jako hlavní favorit a tuto roli potvrdil.
V závodě jsme s týmem nechtěli riskovat nějakou kolizi, takže jsem se na začátku snažil vytvořit náskok, což se mi podařilo a ten jsem poté udržoval. Poté ale bohužel spadl Josef Duchan a závod začínal od začátku, což pro mě nebylo moc dobré. Byla tam mírná nervozita, ale znovu se mi povedl start, vytvořil jsem si náskok a vítězství si už pohlídal.

Jak vnímáte bezpečnost na hořickém okruhu?
Myslím, že bezpečnost v Hořicích je perfektně zvládnutá. Trať je výborně ošetřená, ať už jsou to ochranné sítě nebo spousta balíků po celé délce okruhu. Ze svého pohledu hodnotím zabezpečení velmi pozitivně. Je to přírodní trať a nikdy to nejde vyřešit tak, aby vše bylo jako na autodromu. Takto výborně zabezpečený přírodní okruh není podle mého názoru nikde.

Poslední závody jste absolvoval v nizozemském Ossu a započítávaly se do seriálu IRRC. Jak závody probíhaly a jak jste dopadl?
Tréninky probíhaly skvěle, bylo krásné slunečné počasí, kolem 20 stupňů. Na trati v Ossu už jsem byl podruhé, takže jsem věděl do čeho jdu, i proto se mi povedla první kvalifikace, ve které jsem zajížděl časy jako loni o závodě. Druhá kvalifikační jízda byla ještě lepší, a proto jsem si vybojoval první místo na startu. Z neděle na pondělí se ale bohužel potvrdily odhady a začalo pršet. První závod byl tedy dost komplikovaný. Závodníci museli řešit takovou loterii s gumami, protože trať začala pomalu usychat. Jezdil jsem na mokrých pneumatikách, ale věděl, že trať bude osychat, takže jsem se snažil v prvních kolech ostatním odjet. A to se mi podařilo. Jediný, kdo se mnou udržel tempo byl Ital Luca Gottardi, se kterým to byl pěkný souboj, ale nakonec jsem první příčku těsně udržel. Druhý závod už se jel za sucha, takže tam už to bylo snadnější a jelo se mi úplně perfektně. Za mnou se udržel pouze Gottardi, který jezdil velmi dobře, ale znovu jsem si první pozici dokázal pohlídat.

Po prvních čtyřech odjetých závodech v seriálu IRRC máte plný počet bodů za čtyři vítězství. Dá se tedy říci, že pomýšlíte na celkové prvenství v seriálu?
Já vždycky každému říkám, že tento seriál má šest podniků, ve kterých se jedou dva závody. Může se tedy stát cokoliv. Třeba přijde pád nebo nějaká porucha, takže zatím na to nemyslím. Samozřejmě to byly čtyři kvalitně odjeté závody, ale nedělal bych z toho nějaké zásadní závěry. Vyhrát chce každý, to je jasné.

Můžete prozradit, jaké závody vás čekají v příštích týdnech?
Nejbližší závody, které absolvuji, jsou v Kopčanech. Potom následuje další díl seriálu IRRC, který se jede v Oostende.

Prý se chystáte také na okruh v Macau, což je jeden z nejznámějších závodů?
Všechno je to na velmi dobré cestě. Snažíme se s týmem udělat vše, abychom zde mohli startovat. Nechci se však unáhlit, ještě tam nejsme.
Dalším úspěšným okresním účastníkem letošního třiapadesátého ročníku závodu 300 zatáček Gustava Havla je hořický závodník Jakub Vojtíšek (na snímku rovněž při letošních závodech v Hořicích třídy Sportproduction 125), který se i v letošní sezoně účastní motocyklových závodů na přírodních tratích.

„První body jsem si připsal na závodech pod patronací AČR ve Starém Městě u Uherského Hradiště, kde jsem obsadil páté místo. Další závod pod patronací AČR jsem již absolvoval ,,doma", tedy v Hořicích. Pořadatelé měli vše připravené a panovala skvělá nálada. Po sobotní kvalifikaci jsem do nedělního závodu startoval ze třetího místa. Po přípravě od mechaniků byl motocykl Cagiva skvěle nastavený. Závod probíhal prakticky totožně jako ve Starém Městě. Vše potvrdilo konečné páté místo. Celkovou po závodní atmosféru však zmrazila tragická zpráva," řekl hořický závodník.