Už třicátý rok šachový oddíl pozval příznivce na tradiční turnaj. I ten měl tedy své kulaté jubileum. Těch turnajů bylo vlastně 40, protože prvních deset let se konaly dva turnaje ročně, jen jeden z nich byl ale na konci roku.


Sněhová pokrývka, která se do rána objevila na silnicích, neodradila. Přijeli hráči nejen z jičínského okresu ale i z Hostinného, Trutnova, Rovenska, Vrchlabí, Jaroměře, Hradce Králové, Nového Bydžova, Lomnice, Dvora Králové a dalších míst. Velmi silná desetičlenná skupina v čele s obhájcem Jaroslavem Fialou přijela z Jičína. Za šachovnice usedlo 79 hráčů. Slušná účast, ale rekord to nebyl, a tak pořadatelé alespoň nemuseli řešit problémy s místem.


Ve Švýcaru jsou první kola vždy taková zahřívací, roztřídí soutěžící podle výkonnosti, a tak překvapením bylo až 61. místo jednoho z favoritů, jičínského Petra Buchara po druhém kole. V polední přestávce po pátém kole se už začala rýsovat elitní dvanáctka. Na čele se usadili tři Jičíňáci.
Horký favorit Fiala nikoho nenechával na pochybách, že místo u první šachovnice nikomu dobrovolně nepřenechá, byl na čele jediný s plným počtem bodů. Se ztrátou jednoho bodu se za ním řadilo 11 čtyřbodových. Na druhém místě a židli u druhé šachovnice si hlídal Zdeněk Urban a třetí byl Lukáš Rychna.


Po šestém kole už si jednobodovou ztrátu udrželi jen Urban, Rychna, hradecký Jiří Bielavský a hořický Jakub Šafařík. V sedmém kole se Fiala poprvé rozdělil o bod s Bielavským a dal tak šanci dalším stíhačům ke snížení náskoku. Šafařík ale podlehl finišujícímu Nálevkovi z Bělohradu.
Využil toho jen Urban vítězstvím nad kolegou z Jičína Rychnou a zůstal tak s půlbodovou ztrátou na druhém místě sám. O další půlku zpět byli Nálevka, Bielavský a mladý Petr Tázlar, překvapení z Hořic, který se začal plést mezi o 500 bodů vyšší „elisty“. V osmém kole Fiala překazil finiš Nálevkovi a Urban potrestal Tázlara. První dva se tak oddělili od zbytku pole na 1,5 resp. jednobodový rozdíl. Třetí Lukáš Rychna se šesti body ale mohl pořadím na prvních třech místech ještě zamíchat.

Dramatický závěr

Před posledním kolem nebylo tedy nic rozhodnuto. Fialovi s Rychnou ani remíza nezaručovala první místo. Urban s Krausem naopak bojoval o možnost být první. Další šestibodoví Krňávek a Rusnák spolu bojovali o bronz. Dvanáctiletý Kraus ale pokračoval ve vítězném tažení, porazil Urbana a rozhodl o jeho druhém místě.


Sám se zařadil na místo třetí jen s horším pomocným kriteriem. Zkušený Jaroslav Fiala se spolehl jen na sebe, porazil Rychnu a nenechal tak nikoho na pochybách, komu že patří pohár pro vítěze. Krňávek porazil Rusnáka a skončil čtvrtý. Několik jeho partií skončilo na čas. Nelze ale mluvit o náhodě nebo dokonce o nezaslouženém vítězství, vyměřený čas je součástí pravidel a praporek na hodinách je většinou důležitější než ztráta figury.


Kořínek porazil Bielavského a zařadil se tak místo něho na pátou příčku. V oddílovražedném boji Kříž porazil Kohouta a skončil šestý. Buchar po počátečním váhání si vítězstvím nad Nálevkou zajistil sedmé místo. Triumf Jičíňáků doplnil na osmém místě Rychna a devátém místě Robert Benda. Desítku uzavřel Zbyněk Kykal z Bělohradu. Jičín předvedl sílu svého současného šachu a obsadil sedm míst v první desítce.
Králem remíz se stal Vladimír Mrázek z Lípy. Se šesti nerozhodnými výsledky ušetřil pořadatelům šest slonů.


Šachy jsou sport, kde věkové kategorie nejsou rozhodující a mládí či stáří není handicapem. Cenu pro nejmladšího si odnesl desetiletý Adam Šulc z Podůlší, který teprve sbíral zkušenosti. Cenu pro nejstaršího účastníka si odnesl devětašedesátiletý domácí Josef Splítek.

Ostré boje

Ostré boje na jednotlivých šachovnicích vůbec nepřipomínaly, že jde o „Silvestrovský“ turnaj. Na dalších šachovnicích nešlo sice o vítězství v turnaji ani o sestup, ale o to, aby se každý mohl pochlubit nějakým skalpem, oceněným prémiovým slonem. Věcné ceny obdrželo posledních deset, ale i prvních čtyřicet hráčů celkového pořadí. Věcná cena a čekala i za první místo v každé desítce.


Domácí nebyli početně zastoupeni, chřipka řádila i v jejich oddíle. Splítek na 23. a Málek na 33. místě, oba s 5 body potvrdili slušný výkon.
Celkem bylo sehráno 351 partií a rozdáno 297 slonů. Lužanská specialita, prémioví sloni, ceny za vítězné partie, jako poukázka na občerstvení, se opět osvědčili a přispěli k pohodové náladě, která provázela celý turnaj. Vyhlášení vítězů, potlesk všem soupeřům, rozdání cen, poděkování sponzorům i vzájemné popřání do nového roku proběhlo podle plánu do 15 hodin, a tak přípravy na večerní oslavy mohly začít včas.


Při ohlédnutí za posledními ročníky je třeba vzpomenout alespoň dva výrazné hráče.
Tím prvním je Jaroslav Fiala z Jičína. Charakteristika je stručná, šestkrát přijel, šestkrát zvítězil. Tím druhým je velká naděje východočeského šachu, účastník mistrovství světa mládeže, Tomáš Kraus z Hořic. Když přijel do Lužan poprvé v r. 2003 překvapil svým výkonem, když se jako nejmladší osmiletý umístil mezi dospělými deset míst od konce. Od té doby se stále zlepšuje. Letos získal 7 bodů stejně jako druhý a jen kritérium počtu vítězství ho odsunulo na třetí místo. Pokud v nasazeném trendu bude pokračovat, máme se příští rok na co těšit.


Konečné pořadí: 1. Jaroslav Fiala 8,5, 2. Zdeněk Urban (oba Jičín) 7, 3. Tomáš Kraus (Hořice) 7, 4. Michal Krňávek (Jičín) 7, 5. Pavel Kořínek (Lázně Bělohrad) 6,5, 6. Milan Kříž 6,5, 7. Petr Buchar 6,5, 8. Lukáš Rychna 6, 9. Robert Benda (všichni Jičín) 6, 10. Zbyněk Kykal (Lázně Bělohrad) 6, 11. Djordjev Uverič (Dvůr Králové) 6, 12. Lubomír Novotný (Nová Paka) 6, 13. Miroslav Martinovský (Jaroměř) 6, 14. Ladislav Kovář (Hostinné) 6, 15. Jan Rusnák (Dvůr Králové) 6, 16. Petr Nálevka (Lázně Bělohrad), 17. Jan Míl (Trutnov), 18. Tomáš Prouza (Jaroměř), 19. Jan Kohout (Jičín) všichni 5,5, 20. Jiří Bielavský (Hradec Králové) 5,5.