Kdysi, jako aktivní hráč, zaujímal post brankáře. V roce 1973 se velkou měrou zasloužil o znovuvzkříšení fotbalu v Lužanech. V roce 1976 úspěšně složil zkoušky fotbalového rozhodčího a postupně se propracoval až na arbitra okresního přeboru. Po dlouhých 16 letech musel této činnosti ze zdravotních důvodů zanechat. Tělovýchově a zvláště fotbalu ale zůstal věrný.
V sezoně 1984/85 jako vedoucí družstva a trenér dovedl dorost Sokola Lužany k historickému titulu přeborníka okresu. Později si vzal na starost organizační činnost. Zajišťoval dopravu fotbalistů a organizoval sokolským autobusem zájezdy do Krkonoš, na bruslení do Nového Bydžova, mezistátní fotbalové zápasy do Prahy a zejména ligový hokej do Pardubic. Výjimkou nebyly ani zájezdy za kulturou i do zahraničí.

Titul

Za celoživotní práci obdržel v roce 2005 titul Rytíř fotbalu. Letos v dubnu, na slavnostní schůzi k stoletému výročí činnosti Sokola, byl jedním z oceněných i Jiří Zavadil. Do poslední chvíle dělal pokladníka fotbalového oddílu. Na lavičce fanoušků Lužan nemohl chybět při žádném zápase, ať to byl přátelák nebo mistrák, ať se hrálo doma nebo venku.
Od neděle už bude jeho místo neobsazené. Určitě ale z toho fotbalového nebe bude všechny zápasy lužanských sledovat dál.
Jirko, budeš nám chybět. Čest tvé památce.