Tento etapový závod pro kategorii juniorů se jede již několik let jako závod světového poháru a je pro kategorii juniorů vůbec největším a nejtěžším etapovým závodem. Startují zde šestičlenné reprezentační celky a letos se na startu sešlo 19 reprezentačních výběrů. Závod samotný sestává ze čtyř závodních dnů, 5 etap a dohromady cca 400 závodních km. V letošním roce se podařilo nominovat i Lukáši Kuntovi, který patří do širšího reprezentačního kádru a spolu s Brázdou, Březinou, Otrubou, Štibingrem a Čapkem reprezentoval Českou republiku na 44. ročníku Závodu míru.

Již od prvních kilometrů se jel opravdu rychlý závod, v první etapě dojelo hlavní pole pohromadě a rozhodoval spurt, který pro sebe získal ruský reprezentant Rostovskij. Hned v druhé etapě ale začal úřadovat silný tým USA, když jejich reprezentant McNutly zalétl časovku průměrem 49 km/h. Žlutý trikot pro nejlepšího jezdce si pak udržel i po odpolední rovinatější etapě.

V sobotu na závodníky čekala královská etapa s dvěma náročnými stoupáními z Teplic na Komáří Vížku, které se dají přirovnat snad jen ke třem „Košovům" za sebou. Po 100 km závodníky čekal cíl na Cínovci. A opět nejrychlejší byla dvojice amerických závodníků. Z našich si nejlépe vedl Otruba na 15. místě, Lukáš Kunt měl 10 km před cílem defekt a dojížděl na prázdném kole na 50. místě. „Defekt přišel na poslední vrchařské prémii a náš „mechaničák" byl přede mnou, tak jsem jel těch 10 km natvrdo po ráfku. Sešla se tady opravdu veliká konkurence a jsem rád že jsem se dostal do reprezentačního výběru," řekl Lukáš v cíli královské etapy.

V poslední etapě pomohlo české družstvo Brázdovi vybojovat spurterskou prémii a zaznamenalo tak pro český tým druhý dílčí výsledek. Lukáš Kunt byl klasifikován na 69. místě.

„Škoda dvou pádů v první etapě, kdy se to přede mnou roztrhlo a defektu v královské etapě, ale je to můj první velký etapový závod a moc dobrá zkušenost," podělil se o své dojmy jičínský Lukáš Kunt.    (mk)