Veleúspěšný světový šampionát to byl především z pohledu mužů. Jeho jednoznačným vládcem se stal závodník z Nového Boru Vojtěch Ludvík. Ten vybojoval v individuálních kláních dvě zlaté medaile, když se radoval na dlouhé trati (long) a opanoval i závod s hromadným startem.

„Na začátku jsem spadl a trochu ztratil, ale brzy jsem byl zpět v tempu. Skoro celý poslední okruh jel přede mnou Andre Haga, v posledním kopci jsem mu nastoupil. Nahoře to vypadalo, že nohy zůstaly někde za mnou, ale byl jsem docela rád, že jsem nemusel spurtovat,“ uvedl po massáku. K tomu přidal stříbro ve sprintu a bronz na krátké trati (middle). Se svými parťáky z reprezentace Vojtěchem Stránským a Kryštofem Bogarem si navíc dojeli pro zlato ve štafetách.

 Mistrovství světa dopadlo fantasticky i pro Bogara, který kromě štafety zvítězil ve sprintu a middlu, což znamená jediné, všechny světové tituly z mužských závodů zůstaly minimálně do příštího roku v Česku! V ženské kategorii se dařilo Martině Tichovské. Po čtvrtém místě ve sprintu a šestém z longu to začalo konečně cinkat. Bronz na krátké trati a zlato ze závodu s hromadným startem.

„Bylo to opravdu hodně rychlé, i když zpočátku byly cesty horší, než jsem čekala. Skoro celý závod jsem jela sama. Až ke konci jsme se sjely a byl to boj do posledních metrů. Jsem moc ráda, že se to povedlo,“ řekla ke zlatému počinu Tichovská.

TŘI TITULY PRO JUNIORY

Cenné kovy sbírali i čeští závodníci do 20 let. Sofie Stránská se stala dvojnásobnou světovou šampionkou na dlouhé a krátké trati. Třetí medaili, tentokrát stříbrnou, si vyjela v massáku. Na middlu se radoval z prvenství Adam Černík.

close info Zdroj: www.wmtboc2023.cz zoom_in

„Ostatním reprezentacím jejich situaci nezávidím, porazit naše muže v jejich současné formě je opravdu velmi těžké, ale jako trenér mám z takového úspěchu velkou radost. Věřím, že skvěle uspořádané mistrovství světa a medailové úspěchy naší reprezentace motivují k tréninku i další talentované závodníky,“ nechal se slyšet reprezentační trenér Jiří Vraný.

Medailová bilance českého MTBO týmu na MS 2023 v Jičíně:
Muži 5-1-2
Ženy 1-0-2
Junioři 1-0-0
Juniorky 2-1-0
Kde všude se závodilo?
20. srpna: Jičín – sprint
22. srpna: Mostek – long
23. srpna: Mostek – middle
25. srpna: Jabkenice – massák
26. srpna: Nová Paka – štafety