Kdo bude sprinterským králem?
close info Zdroj: Se svolením Ivany Roháčkové zoom_in Noah Lyles vybojoval na MS tři zlaté medaile
I když nejkratší sprint trvá jen necelých deset sekund, je královskou disciplínou. Noah Lyles si naplánoval čtyři zlaté medaile. Tím by se vyrovnal legendárnímu Carlu Lewisovi, a tak bude zajímavé, jestli si hvězdný Američan nevzal příliš velké sousto. Kromě dvou sólových vystoupení se chce pokusit i o triumfy i v obou štafetách.
Když zůstaneme u stovky - mimochodem letos to je dvacet let, co americký sprinter (Justin Gatlin) naposledy ovládl olympijské finále - nebude to mít Lyles vůbec snadné. Sice se stal sprinterským králem na loňském MS v Budapešti, kde získal tři zlaté, ale vyzyvatelů má víc než dost.
Vyšvihnout se může někdo z jeho krajanů, silní jsou Jamajčané Kishane Thompson (nejrychlejší muž sezony v čase 9,77 s) a Oblique Sevilla. Mezi favority patří i Keňan Ferdinand Omanyala, Jihoafričan Akani Simbine, Letsile Tebogo z Botswany a obhájce olympijského triumfu Ital Marcell Jacobs. Nejrychlejší muž světa bude znám v neděli 4. srpna.
Loučení jamajského expesu
Megastar jamajského sprintu Shelly-Ann Fraser-Pryceová, která byla před patnácti lety protějškem fenomenálního Usaina Bolta, se představí na olympiádě naposledy. Na pátých hrách v řadě - vyhrála v Pekingu 2008 a Riu 2016 - chce skvostnou kariéru zakončit na stupních vítězů.
Dáma drobné postavy s přezdívkou Pocket Rocket je třetí nejrychlejší ženou historie. Bude však čelit tvrdé konkurenci mladších sprinterek jako jsou šampionky Sha'Carri Richardsonová z USA a další Jamajčanka Shericka Jacksonová.
Do karet by sedmatřicetileté matce syna Zyona naopak mohlo hrát, že její krajanka Elaine Thompson-Herahová nebude kvůli zranění obhajovat zlato. Fanoušci se těší, kam to Shelly-Ann Fraser-Pryceová při rozlučce dotáhne, ale i na to, jakými pestrobarevnými kombinacemi v účesu překvapí. Finále se běží v sobotu 3. srpna.
Zlato ano. Bude i světový rekord?
close info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in Zlatá tretra, atletický mítink kategorie Continental Tour - Gold, 28. května 2024, Ostrava. Armand Duplantis.
V éře Armanda ‚Mondo‘ Duplantise se zlatá medaile ve skoku o tyči jeví jako formalita. Považte, na globálních vrcholech naposledy prohrál před pěti lety na mistrovství světa v katarském Dauhá. Před jeho pařížským vystoupeními se tak jako otázka spíš nabízí, jestli se švédské ikoně povede skočit další světový rekord.
Čtyřiadvacetiletý tyčkař, který už na olympijských, světových i evropských scénách vyhrál úplně všechno, se v dubnu v čínském Xiamenu poosmé zaskvěl zlepšením. Tentokrát na 624 centimetrů. Další posun, i když nejspíš jen o další centimetřík, se dá očekávat v pondělí 5. srpna.
McLaughlin-Levroneová versus Bolová
Tady bude světový rekord viset jen na pověstném vlásku. Když se v běhu na 400 metrů překážek střetnou Sydney McLaughlin-Levroneová a Femke Bolová, existuje velká pravděpodobnost, že se bude přepisovat historie.
Americká obhájkyně zlata a držitelka světového rekordu McLaughlin-Levroneová je zřejmě favoritkou. V červnu zlepšila svůj nejlepší čas na 50,65, Nizozemka Bolová však letos vytvořila halový světový rekord na 400 metrů. A v červenci k němu na překážkách přidala evropský rekord 50,95. Takže kdo s koho? Jasno bude 8. srpna.
Kipyegonová chce zopakovat Tokio
Třicetiletá keňská běžkyně Faith Kipyegonová vyhrála šest ze sedmi globálních finále, kterých se od zisku svého prvního olympijského zlata na 1500 metrů v roce 2016 zúčastnila. Jedinou výjimkou bylo stříbro na MS 2019 v Dauhá.
To zahrnuje i obhajobu olympijského vítězství z Tokia na 1500 metrů, kde posledně rovněž vyhrála závod na 5000 metrů. To je meta, kterou chce matka šestileté dcery Alyn zopakovat i v Paříži. Svou dominanci letos potvrdila i zlepšením svého světového rekordu na patnáctistovce. Finálové závody se na Stade de France poběží 5. srpna (5000 m) a 10. srpna (1500 m).
Bude v ohrožení Rudishův rekord?
close info Zdroj: Deník / Kaboň Lukáš zoom_in David Rudisha v Ostravě.
Už je to už dvanáct let, co Keňan Davida Rudisha na OH v Londýně deklasoval na osmistovce veškerou konkurenci. K jeho tehdejšímu rekordnímu času 1:40,91 sekundy se za to dobu moc rivalů nepřiblížilo.
Letos by se to však jednomu mohlo podařit. Skvělé časy totiž předvádí Djamel Sedjati. Pětadvacetiletý Alžířan se časem 1:41,56 neprve zařadil na třetí místo historických tabulek, ale o pět dní později se zlepšil na 1:41,46. Následně se nechal slyšet, že si na Rudishův rekord troufá. Finále osmistovky se poběží 10. srpna.
Naváže v Paříži Vadlejch na Řím?
close info Zdroj: se svolením Ivany Roháčkové zoom_in Jakub Vadlejch je oštěpařským mistrem Evropy
Na mistrovství Evropy v Římě se Jakub Vadlejch před posledním pokusem nadechl tak mohutně, že předvedl nejdelší pokus oštěpařského finále. Tím otrávil Němce Juliana Webera, který vedl celou soutěž. Nejvýraznější současný zástupce české oštěpařské školy se radoval i proto, že do své medailové sbírky přidal vůbec první zlato.
Pohled z nejvyššího stupínku rodáka z Prahy jistě naladil, a tak by si to mohl zopakovat i v Paříži. Tam však bude mít další těžké soupeře včetně olympijského vítěze z Tokia Inda Níradže Čopry. Ten Vadlejcha porazil i loni na MS v Budapešti, ale české jedničce by se mohlo podařit přerušit Asiatovo tažení za vítězným hattrickem. Jasno bude 8. srpna večer.
Dočká se Kovacs zlaté medaile?
close info Zdroj: Ivana Roháčková zoom_in Mistr světa Joe Kovacs z USA
Dvě olympijská zlata má doma Američan Ryan Crouser. Jeho krajan a velký vyzyvatel Joe Kovacs byl dvakrát stříbrný, ale zároveň se stal dvakrát mistrem světa. V Paříži by rád ve vrhu koulí konečně zvítězil. Zároveň si vědomý toho, že je prakticky jediný, kdo suverénního Crousera dokáže čas od času potrápit a porazit.
Nelze opomenout Itala Leonarda Fabbriho, který v posledních sezonách značně povyrostl. Loni byl na MS v Budapešti druhý, a na nedávném mítinku Diamantové ligy v Londýně Crousera i Kovacse porazil. Letos tak na závodech pod otevřeným nebem ještě nenašel přemožitele. Do finále by se rád v sobotu 3. srpna podíval i Tomáš Staněk.
Napodobí Alekna pod pěti kruhy svého otce?
close info Zdroj: Profimedia zoom_in Litevský diskař Mykolas Alekna překonal nejstarší mužský atletický světový rekord.
V jednom ohledu diskařský suverén Mykolas Alekna svého otce Virgilia překonal. To když když v dubnu na mítinku v USA poslal dvoukilové náčiní do vzdálenosti 74,35 metrů. Tím o 27 centimetrů vylepšil světový rekord Němce Jürgena Schulta z roku 1987. Zároveň také v pouhých jednadvaceti letech o 47 centimetrů přepsal litevský rekord slavného otce.
Medailí Mykolas zatím nestihl posbírat moc medailí. Nejlépe byl druhý na MS 2022 v Eugene, loni pak bral v Budapešti bronz. Letos si sice počíná suverénně, ale jako světový rekordman skončil na ME v Římě až třetí, a tak se má co činit. Tatík Virgilius je totiž dvojnásobným olympijským vítězem. K tomu má i dvě zlaté medaile z mistrovství světa.
Češi se budou snažit držet krok
close info Zdroj: se svolením Ivany Roháčkové zoom_in Jakub Vadlejch je oštěpařským mistrem Evropy
Z třicítky českých atletů má zřejmě jediný šanci zabojovat o medaili zmíněný Jakub Vadlejch. Ostatní se budou snažit pokud možno s elitou držet krok. To ostatně potvrzuje i reprezentační šéftrenér Pavel Sluka. „Čekal jsem menší počet atletů, ale jsem rád, že odjíždíme ve třiceti. Jsem v očekávání, jak se komu povedlo doladit forma,“ říkal Deníku.
„Máme jedno horké želízko a pokud by se povedlo i další finálové umístění, byl by to úspěch,“ pokračoval. „Kuba Vadlejch se poslední týdny připravoval v Nymburce. Podle informací od jeho trenéra Honzy Železného stihli všechno odtrénovat a nyní před cestou do Paříže přišel čas na odpočinek. Věřím, že ho den D potká v nejlepší závodnické pohodě,“ poznamenal Sluka.
Sám se jako bývalý tyčkař těší na tuto disciplínu. „V mužích skáče světový fenomén, v ženách budu fandit Amálce Švábíkové, aby doskočila co nejvýš. Ale těším se na všechny disciplíny. Čeká nás vrchol olympijského cyklu a všichni jsou v nejlepší formě.“