Rozhodne tedy poslední kolo. Slavia zajíždí do Brna na dráhy předposledního celku tabulky a nebude to mít lehké. Loni tam prohrála 5:3. Spartak Přerov hostí doma SKK Náchod, tedy celek, který má stále naději na zisk třetí příčky v konečném pořadí. Na bronz mají však našlápnuto ještě čtyři družstva a díky tomu bude poslední kolo ještě hodně zajímavé.

Otázka sestupu
O tom, kdo sestoupí, je rozhodnuto. Ani jeden z tria družstev ohrožených sestupem nebodoval, a tak nejvyšší soutěž opouští celky SKK Jičín a Sokol Husovice. Při pohledu na tabulky nižších soutěží je již před posledním kolem jasné, že je nahradí SKK Rokycany a Slovan Rosice.

Jičín si proti o bronz bojujícímu Duchcovu držel od druhé dráhy až do závěrečných soubojů stále mírný náskok, o který se postaraly tři kvalitní a vyrovnané výkony Kaanové (544), Šedivé (555) a Abrahámové (558). Maximem byl náskok 54 kuželek přesně v polovině zápasu. Bohužel, selhání Heleny Šámalové (478) zvedlo hostujícím hráčkám opět sebevědomí a nastartovalo je k obratu. Jičín však byl stále blízko vítězství, neb závěrečné duely byly vyrovnané. Rozdíl mezi oběma celky činil devadesát hodů před koncem sedm kuželek, stejně tak šedesát hodů před koncem a pouhých pět kuželek třicet hodů před závěrem zápasu! Dorostenka Martina Danišová se opět snažila, ale přeci jen jí 11 kuželek scházelo v duelu s Adélou Kolaříkovou (529:540).

To Monika Hercíková dosáhla nejlepšího výkonu na straně domácích, když porazila 559 kuželek, ale ani jí to na soupeřku nestačilo, neboť proti ní se zaskvěla Ivana Březinová vynikajícím finišem a nakonec dosažením magické mety šesti set shozených kuželek! Duchcov tak nakonec udolal po obrovské bitvě Jičín o 31 kuželek a díky skóre se posunul na třetí příčku tabulky.

Jičín se s nejvyšší soutěží rozloučí po deseti letech 11. dubna v Blansku. Prvoligové družstvo SKK Jičín muselo letos disponovat hodně širokým kádrem. Přestože sportovní cíl, záchranu nejvyšší soutěže se splnit nepodařilo, byl to pro tento tým rok velmi, velmi plodný. To jistě potvrzuje především trio Marie Říhová a Martina a Lenka Tomáškovi, kterým gratulujeme k budoucím přírůstkům do kuželkářské rodiny.

Bitva o postup do první ligy mužů pokračuje

Jičín – Drama v otázce postupu do nejvyšší kuželkářské soutěže mužů vrcholí. Lídr tabulky, SKK Jičín, totiž v posledním odehraném kole prohrál v Přelouči se Sadskou.

Jičín přitom dokonale využil slabší první poloviny domácích hráčů a na poměrně těžké kuželně v Přelouči se ujal ve dvou třetinách utkání vedení 3:1! A mohlo být ještě veseleji, když hned úvodní a zároveň nejkvalitnější duel celého zápasu ztratil Jan Bína až po velkém boji s Alešem Košnarem o pouhé čtyři kuželky (570:574). Uspěli však Jiří Drábek (541:517), nejlepší hráč celého zápasu Pavel Kaan (580:537) a po třech drahách měl jistý bod i Ladislav Beránek, který však v koncovce nakonec sedm kuželek na svého soupeře ztratil (531:538). Za více než nadějného stavu 3:1 tak Jičín držel před závěrečnými souboji nadějný náskok 56 kuželek! Vidina první ligy byla již doslova na dosah. Poslední krok však bývá nejtěžší. Trápil se jak Jaroslav Soukup, tak Lukáš Vik, který nakonec přepustil své místo Josefu Vejvarovi, ale ani tento impuls nedokázal zastavit nápor domácích.

Václav Schejbal využil slabého dne jičínského dua a nakonec výhrou (551:504) pomohl otočit skóre zápasu z 1:3 na 5:3 pro domácí tým KK SDS Sadská, který tak ještě živí teoretickou naději na postup do nejvyšší soutěže. Hráče Jičína dělí od nejvyšší soutěže dvě překážky – dvě vítězství. V tom prvním jim bude stát v cestě v dohrávaném utkání 20. kola tým Bohušovic, tedy celek, který jako první v této sezóně dokázal družstvo SKK Jičín porazit! Utkání začíná na kuželně v Lipách v sobotu od 12 hodin a o týden později 11. dubna poté třetí tým tabulky Lokomotiva Tábor (14.00).   Jiří Kapucián