Ve všech třech soutěžích startují zvlášť muži a ženy, systém hry je stejný. Nejprve se odehrála kvalifikace na 6×120 HS, ze které čtyři nejlepší družstva postoupila do dalších bojů.

V semifinále se poté utkal vítěz kvalifikace se čtvrtým týmem a druhý se třetím. Na závěr se uskutečnil souboj o bronz a finálová utkání.

KAANOVÁ SE SLAVIÍ PRAHA STŘÍBRNÁ
Nejúspěšněji z českých družstev si vedly ženy KK Slavia Praha, které na Poháru NBC obsadily stříbrnou pozici. Další české celky do semifinálových bojů neprošly. Slavii výrazně pomohla také Iva Kaanová, která loni hájila barvy SKK Jičín. Nejprve pomohla týmu k druhému místu v kvalifikaci a parádně zahrála v semifinálovém dramatu proti Balatoni Vasal. Maďarský tým začal výborně a ujal se vedení 2:0 s výrazným náskokem. Poté právě Kaanová výhrou 567:510 zavelela k obratu. Slavia nakonec vyrovnala na 4:4 a díky vyššímu počtu shozených kuželek 3312:3294 prošla do finále!

Zde se postavila největšímu favoritovi, německému KC Schrezheim. Hráčky Slavie se vybičovaly ke svému nejlepšímu výkonu a k překvapení domácího publika se ujaly vedení 2:0 po parádních náhozech 586 a 604 bodů! Také po dvou třetinách zápasu vedla Slavia 2,5:1,5 bodu a stále výrazným rozdílem 82 kuželek! Finiš německých hráček byl ale strhující (646 a 607 bodů). Kaanová (567) ani Juráková (553) tomuto koncertu nedokázaly čelit, a tak favorit na posledních dvou drahách otočil zápas na svou stranu (3504:3453). Slavia se však předvedla ve výborném světle.

HRDINOVÁ SE ZASKVĚLA DOBRÝM VÝKONEM
Evropský pohár nám již tolik radosti nepřinesl. V Srbsku zastupoval Českou republiku tým stříbrných medailistek z 1. ligy žen SKK Náchod i s odchovankyní SKK Jičín Martinou Hrdinovou. Ta předvedla druhý nejlepší nához svého týmu (564 kuželek), ale jelikož se k ní na podobné úrovni přidaly již jen dvě spoluhráčky, Náchodu nakonec 3236 kuželek na postup do semifinále nestačilo. Tým obsadil osmou příčku, od postupu jej však dělilo pouze 29 kuželek.

O to více mrzí promarněná příležitost. Mezi muži nevyužil možnosti startu TJ Sokol Luhačovice, a tak právo startu přešlo na SKK Svijany Vrchlabí. Zde již několik sezón úspěšně působí další odchovanec SKK Jičín Jiří Vejvara. Ten zahájil 566 shozenými kuželkami a nakonec to byl třetí nejlepší výkon z hráčů Vrchlabí.

Východočeši sice porazili celky z Bosny, Makedonie a Francie, ale na evropskou elitu (maďarský ZALAEGERSZEGI TK, slovinský KK CALCIT KAMNIK, rakouský BSV VOITH ST.PÖLTEN, v jehož dresu hrál výborně jihlavský Jan Kotyza, dále chorvatský KSK GRMOŠČICA ZAGREB, srbský METALAC GORNJI MILANOVAC či zklamaný až šestý německý SKC VICTORIA 1947 BAMBERG s Miroslavem Jelínkem) ztratili v kvalifikaci zhruba dvě stě kuželek a obsadili osmé místo. Kompletní výsledky kuželkářských pohárů na: http://www.wnba-nbc.de/Sport/Team_Cups/Team_Cup_2016/team_cup_2016.html.   (jk, re)