Již poosmé hostil vrch Kozákov u Turnova mezinárodní závod v down-hillovém skateboardingu Kozákov Challenge. Tato akce je nejprestižnějším kláním na českém území a letos se jí účastnilo 220 závodníků z třiadvaceti zemí.

Ani letos tu nechyběla evropská a zámořská špička. Na nejrychlejší tuzemské trati změřili síly nejlepší světoví i čeští jezdci, přičemž se z kopce řítili rychlostí až 100 kilometrů v hodině. Závod přinesl stovkám diváků pohled na dvě hlavní disciplíny. Tou první byl longboard, při němž borci jedou vestoje rychlostí 80 90 km/h, druhou pak luge, v níž jezdci kopec zdolávají vleže a dosahují rychlosti přesahující 100 km/h.

Soutěž vestoje letos poprvé otevírala kategorii Masters, do níž spadají jezdci starší 35 let. A právě zde se prvenství dočkala Česká republika. Jmenovitě to byl Pavel Zajíc, jehož úspěch vyšperkoval třetím místem a bronzovou medailí Jakub Rod. Cenný kov během víkendu pro domácí výpravu přišel ještě jeden, to když mezi juniory skončil třetí Vojtěch Žáček.

Závodní trať byla i letos dlouhá přibližně 2,5 km a nabídla dva dlouhé rovné úseky, kde závodníci nabírají maximální rychlost. Chybět nemohla ani prostřední technická pasáž a serpentiny, které prověřují schopnosti každého jezdce. O předjíždění a pády nebyla nouze, přičemž bezpečí závodníků a diváků jistily záchranné sítě a tisíce slaměných balíků.

Pro vítězství v hlavní kategorii Open si až ze Skandinávie přijel švédský jezdec Adam Persson. Juniorům vládl Know Heslop a nejrychlejší ženou byla suverénní Emily Prossová. Kategorii luge ovládl bezkonkurenčně nejrychlejší muž na trati Mikel Echegaray Diez. Kvalitní výsledky českých závodníků potvrdil Andrej Ilič, jemuž vleže neunikl postup až do malého finále, kde celkově skončil na skvělé páté pozici. Mezi nejlepších 32 závodníků v kategorii Open se probojovali další čeští jezdci Evžen Mašát, Vašek Čvančara a Jakub Rod.

Kozákov challenge 2016Zdroj: CGSA Downhill

PRO CENU NAD HLAVAMI. Adam Persson si nejprve vychutnal vítězný závod a poté i cestu na pódium, kde na něj čekala zasloužená odměna. Celý závod byl pro fanoušky velmi atraktivní.

Medailové pozice Kozákov Challenge

Open

1. Adam Persson

2. Thiago Gomes Lessa

3. Carlos Paixão

Ženy

1. Emily Prossová

2. Susan Heineová

3. Cassandra Duchenseová

Junioři

1. Knox Heslop

2. Edward Kiefer

3. Vojta Žáček

Luge

1. Mikel Echegaray Diez

2. Abdil Mahdzan

3. Kolby Parks

Masters

1. Pavel Zajíc

2. Pete Connolly

3. Jakub Rod

Zdroj: Youtube