Nejprestižnějšího závodu na českém území se letos zúčastnilo 220 jezdců z celého světa, přičemž mezi závodníky ze Spojených států, Evropy, Jižní Ameriky nebo Afriky nechybělo mnoho českých reprezentantů. V těžké konkurenci se nakonec juniorovi Vašku Čvančarovi podařilo získat třetí místo. Po třech letech se tak stal druhým Čechem, který se na tomto prestižním závodě umístil na stupních vítězů.

Kromě české medaile byl letošní ročník výjimečný i vysokou úrovní jezdců. O té vypovídá i vylepšení traťového rekordu, který postupně posunuli hned čtyři jezdci. Nakonec se jeho novým držitelem stal Thiago Gomes Lessa, který v časové kvalifikaci dosáhl času 2:19:833.

Vítězem hlavní kategorie OPEN se nakonec stal Jimmy Riha, americký jezdec s českými kořeny.
Nejlépe umístěným Čechem v kategorii mužů se stal Pavel Zajíc na 46. místě.
Z žen dojela jako první Američanka Emily Pross, která potvrdila svoje dosavadní suverénní výsledky. V kategorii classic luge a street luge nepřekvapivě zvítězil dlouhodobý suverén – Španěl Mikel Echegaray Diez.

Kozákov Challenge je nejprestižnějším závodem na českém území, kde se každoročně schází elitní jezdci z celého světa. Na nejrychlejší tuzemské trati změří síly nejlepší světoví i čeští jezdci, přičemž se z kopce řítí rychlostí až 100 km/h.

Závod čítá tři hlavní disciplíny-longboard, kdy závodníci jedou vestoje rychlostí 80 – 90 km/h, classic luge, v níž jezdci kopec zdolávají vleže v rychlosti 90 – 100 km/h a street luge, druhou kategorii vleže, jejíž maximální rychlost se pohybuje mezi 95 a 105 km/h.

Disciplína longboard se dále dělí na tři kategorie – OPEN, ženy a junioři. Závodníci se rozřazují na základě časové kvalifikace a 64 nejlepších postupuje do hlavního závodu, kde se na kopci utkávají ve čtyřčlenných kolech, kdy vždy první dva postupují dále.

Závodní trať je dlouhá přibližně 2,5 km a nabízí dva dlouhé rovné a prudké úseky, kde závodníci naberou maximální rychlost, tak prostřední technickou pasáž a serpentiny, které prověří schopnosti každého jezdce. O předjíždění a pády není tedy v závodě nouze, přičemž bezpečí závodníků a diváků zajišťují záchranné sítě a tisíce slaměných balíků.

Kompletní výsledky závodu Kozákov Challenge 2015:
OPEN: 1 Jimmy Riha, 2. Byron Essert, 3. Carlos Paixoa.
WOMEN: 1. Emiliy Pross, 2. Marie Bougourd – Spoky Woky, 3. Lyde Begue.
JUNIORS: 1. Alex Charleson, 2. Jorund Bratset, 3. Vašek Čvančara.
STREET LUGE: 1. Mikel Echegaray, 2. Kolby Parks, 3. Abdil Mahdzan.
CLASSIC LUGE: 1. Mikel Echegaray, 2. Javie Serano Molina, 3. Gerrit Geiger.     (vv)