Koudelka má zejména problémy s krční páteří, ale také ho často bolí hlava a má potíže se silným bušením srdce. Občas jeho organismus vypovídá poslušnost a dochází ke kolapsovým stavům. „Je to hodně náročné hlavně na hlavu, už dva a půl měsíce nikdo přesně neví, co mi je. Nikdo přesně nedokázal určit příčinu," řekl Koudelka.

Čtyřiadvacetiletý závodník se dostal ve Světovém poháru do elitní desítky už v roce 2007 v Klingenthalu a odborníci mu předpovídali velkou budoucnost. Před třemi roky se při letech v Harrachově dostal poprvé na stupně vítězů, nejlépe byl druhý loni v únoru ve Willingenu. Ale svůj talent ještě nedokázal naplno prodat.

Před dvěma lety měl navíc v Harrachově vážný pád, trápí ho i občasná svalová zranění a v současnosti má vážné problémy s krční páteří. Ty začaly na říjnovém soustředění v Planici a od té doby neustaly. „Najednou se mi rozbušilo srdce, začala mě bolet hlava a za krkem a myslel jsem, že je po mně," vzpomínal Koudelka.

V normálním životě potíže nemá, ale nesmí skákat nahoru či dolů a musí se vyvarovat nárazů. „A to je v našem sportu trochu problém," podotkl sarkasticky v rozhovoru s ČTK kouč reprezentace David Jiroutek. „Třeba čtyři dny v týdnu trénuju, ale pak se mi udělá zle a musím toho nechat a třeba jen ležet," popsal Koudelka.

Na předminulém Turné čtyř můstků byl celkově pátý, letos se na tradiční závody bude dívat v televizi. „Je to běh na dlouho trať," řekl skokan. Jeho potíže mohou mít původ v pootočeném krčním obratli, má také přihnutou tepnu do hlavy. „Ale nikdo to stoprocentně nedokázal říct, to je na tom nejhorší," podotkl Koudelka.

Před pár dny už měl po několika kondičních trénincích, dokonce odjel do Harrachova pod můstky. Jenže potíže se mu vrátily a z plánovaného skokanského tréninku sešlo. „Nárazy mu způsobují problémy," uvedl Jiroutek. „Takže dělám stabilizační cvičení, posiluju," přidal Koudelka. „V normálním životě funguju," ujistil. Je v péči Jana Štulíka z pražské motolské nemocnice a vyhlášeného fyzioterapeuta Pavla Koláře. „Je to všechno ve hvězdách, může se vrátit za pár dní, ale také to může ještě trvat dlouho," tvrdil Jiroutek. „Pro mě osobně to ale nejsou moc dobré prognózy," podotkl.

Koudelka teď má za sebou několik čerstvých vyšetření v Praze, jejich výsledky bude znát až po Novém roce. „Takže další plán bude až potom. Věřím, že když se najde příčina, tak to bude zanedlouho v pořádku," uvedl skokan. Podstoupil také veškerá vyšetření srdce, které by měl mít v pořádku.

Vrcholem sezony je únorová olympiáda a následné mistrovství světa v letech na lyžích, které bude v polovině března hostit Harrachov. A není jisté, zda se Koudelka stihne nejen uzdravit, ale i připravit. „Jsem schopen se za dva týdny dostat tam, kde jsem byl v létě. Dynamiku v nohách pořád mám," ujistil Koudelka.

Jeho šance vrátit se do OH vidí Jiroutek „padesát na padesát". „A to jsem celkem optimista," uznal, že situace je vážná. „Ale má to strašně moc otazníků, přesto pořád věřím. Naděje umírá poslední," dodal kouč.