Soutěž je zahrnuta do seriálu turnajů Český pohár a je i kvalifikací na mistrovství ČR mužů. Vítěz váhy do 90 kg získá pohár šestinásobného vítěze VC Jičína Radka Kyziváta.

První ročník se konal při příležitosti 15 let juda v Jičíně v roce 1968 jako soutěž tříčlenných družstev. Vzhledem k tehdy čerstvým srpnovým událostem (okupace) přijelo pouze 12 družstev. Prvními vítězi se stal celek Jičína ve složení Hubálovský, Řezníček a Elis, před celkem Dukly Banská Bystrica.
Letošní ročník slibuje dobrou úroveň, když kromě závodníků ČR potvrdila účast již tradičně Slávia Trnava i nejlepší celek Slovenska Dukla Banská Bystrica. Příslib účasti mají pořadatelé také od AZS Opole z Polska a zájem je i od závodníků z Ruska.

V devětačtyřiceti ročnících bylo na startu více než 5 000 judistů nejen z ČSFR a ČR, ale i z více než 30 zahraničních klubů. První přímý přenos Československé televize se uskutečnil v roce 1972, celkem bylo z Jičína uskutečněno pět přímých přenosů a 10 TV záznamů delších než 30 minut. Osmý ročník se konal při příležitosti slavnostního otevření sportovního areálu dne 29. listopadu 1975.

Soutěž bude zahájena v sobotu 14. května v 10.30 hodin ve sportovním areálu. Pořadatelé zvou své příznivce na kvalitní sportovní podívanou. Velká cena Jičína je finančně podpořena ze sportovního grantu města Jičín.    (jl)