Také letos všichni poznávali a zdolávali každý den některé pohoří ze čtrnácti oblastí, které lákají turisty z celého světa. Dolomity jsou jednou z nejkrásnějších oblastí Alp; jsou jedinečné, barevné, obsahují túry lehké i těžké, které vyžadují znalost lezecké techniky a zkušenost, navíc turista nesmí trpět závratí. Cesty zajištěné ocelovými lany, železnými žebříky a kramlemi se nazývají ferraty. Zasněžený nebo zledovatělý skalní terén může znamenat nebezpečí i pro zkušené turisty.

Devatenáctičlenná skupina vysokohorských turistů odjela do oblastí Catinaccio, Marmolada, Fanes, Tofana di Rozes, Cristallo a Tre Cime di Lavaredo, kde účastníci zdolávali náročné cesty pod vedením Mabel Bryknerové a Ivana Pírka. Zvláště obtížné byly ferraty z chaty Dibona na Tofanu di Rozes, dále výstup vyžadující mačky, cepín, lano a zkušenost na královnu Dolomit Marmoladu vysokou 3343 m, nebo zdolání hřebene Pomagagnon v oblasti Cristalla, který není dobře zabezpečený. Moc se jim líbil výstup po zajištěné cestě na Monte Paterno do výšky 2746 m, stejně jako krátká vzdušná ferrata Toblinger Knoten do výše 2617 m.

Památná místa
Poznávali též místa bojů z 1. světové války, kdy ji Itálie v roce 1915 vyhlásila Rakousku-Uhersku, a slibovala si od ní rychlé obsazení Tyrolska. Dolomity se tak staly dějištěm dlouhé a urputné poziční války. Tyto smutné válečné události je provázely i při výstupu z Passo Falzarego 2117 m skalním tunelem dlouhým 1100 m k chatě Lagazuoi ve výšce 2752 m.

Příjemné byly pobyty na útulných horských chatách Coronelle, Dolomia, Dibona, Son Forca a Auronzo, kde každý den snídali a večer ochutnávali speciality tyrolské a italské kuchyně. Samozřejmě zde nechyběla místní skvělá vína.

Všichni se vrátili domů spokojeni, s velkým přáním se do těchto hor opět vrátit.    (írk)