První den jsme všichni zvládli Naučný chodník Jánošíkovy Diery podél Dierového potoka po kamenité cestě a nových dřevěných a ocelových lávkách a žebřících. Je zde soustava soutěsek a vodopádů v úzkém údolí s bizarními skalními útvary. Následoval výstup na Malý Rozsutec 1343 m vysoký a náročný strmý sestup do Bieleho Potoka, kde bylo pěkné ubytování v penzionu Václav.

Další den následovala delší túra ze Štefanové na vrchol Stohu 1608 m a přes Poludňový Grúň k chatě na Grúni s celkovým převýšením 1250 m. Menší skupinka zdolala skoro stejně vysoký Velký Rozsutec 1609 m.

Třetí den jsme autobusem přejeli do vsi Valaská Dubová, odkud všichni vystoupali na jedinečný Velký Choč vysoký 1608 m nad Dolným Kubínem, což bylo 1000 výškových metrů; odměnili jsme se v Jánošíkově krčmě. Celý den byla modrá obloha a příjemné slunečné počasí. Překrásné byly výhledy z vrcholu na Malou a Velkou Fatru, Nízké i Vysoké Tatry s výhledem jak na Chopok a Ďumbier, tak na Kriváň a dokonce až na Gerlachovský štít. Dole pod námi bylo velké „jezero", vodní nádrž Liptovská Mara. Odpočinek s obědem jsme si dopřáli při sestupu na louce Stredné Polany. Následoval přejezd do Habovky v Západních Tatrách, kde jsme se ubytovali v penzionu Monika, pro mnohé z nás už známém hlavně milým personálem a velmi kvalitním stravováním. Před večeří většina ještě využila termální bazén v blízké Oravici.

Další den následovala velmi dlouhá a náročná túra od parkoviště Adamcula přes Tatliakovu chatu, Rákoň, Volovec na Ostrý Roháč, 2088 m vysoký, s návratem přes Plačlivé (2125 m) a Smutnou dolinou zpět, což bylo téměř osm hodin chůze s převýšením 1450 m. Někteří jedinci si ještě trochu přidali! Odměnili jsme se jako obvykle v restauraci Šindlovec a poté kvalitní domácí stravou na penzionu.

V sobotu většina skupiny vystoupila od Biele Skaly na Sivý vrch 1805 m vysoký v západní části Roháčů a sestoupila do Zuberce, což bylo 1200 m dolů, a tak někoho bolela kolena, někoho celé nohy.

Poslední den jsme téměř všichni zvládli relaxační procházku soutěskou v Juráňově dolině a celý pobyt jsme zakončili v termálním parku v blízké Oravici.
Všichni jsme se vrátili domů spokojeni s krásnými výlety ve třech pohořích a také s příznivým počasím. Přáli bychom si podobný výlet příští rok zopakovat.   Ivan Pírko