Výrazně pomohl již úvod duelu
Opět velmi pěkně zaplněné hlediště kuželny V lipách vidělo impozantní vstup Jičína do zápasu. Dvojice Jan Bína a Jiří Drábek excelentními prvními drahami dokonale sebrala Jihočechům vítr z plachet, když společnými silami nahrála více jak 320 bodů a náskok téměř padesát kuželek! Další dráhy již byly vyrovnanější, ale vedení 2:0 si dobře hrající Bína (599:577) i Drábek (584:546) vzít nenechali. V prostřední části zůstali hosté za očekáváním, naopak domácí, za mohutného povzbuzování publika, hráli vyrovnaně. Ladislav Beránek (573:544) i Josef Vejvara (570:531) navýšili po přesvědčivých výhrách vedení SKK Jičín již na 4:0 a v tu chvíli bylo splnění postupového snu velmi blízko.

Do koncovky nastoupili za domácí Pavel Kaan s Jaroslavem Soukupem a opět předvedli skvělý nástup do závěrečné části hry. Jičín měl otěže utkání pevně v rukou a na závěrečných šedesát hodů pustil Kaan se Soukupem do hry další hráče osmičlenného kádru Lukáše Vika a Romana Bureše! Již po další dráze propukla obrovská radost domácích, když pátý dílčí bod získal Roman Bureš! Celá střídačka se okamžitě převlékla do triček „Vítěz 2. ligy" a užívala si bezprostřední pocity vítězů. Lukáš Vik sice nakonec nedokázal těsně o čtyři kuželky uhájit náskok proti Ladislavu Takáčovi, Roman Bureš však skvěle rozehranou partii od Jaroslava Soukupa (314) dotáhl k magické šestistovce a korunoval tak postupové vítězství 7:1 parádním náhozem 607 shozených kuželek!

Muži SKK Jičín si tak podruhé v historii zahrají nejvyšší kuželkářskou soutěž, když se stali vítězi druhé ligy. Poslední a jediný ročník mezi elitou se datuje do sezóny 1958/59! Věřme, že tentokrát se první ligu podrží udržet déle. Bude to však obrovsky těžké.

Mezi klíčové faktory úspěchu patří letošní vyrovnanost týmu s minimem individuálních výpadků. Za tím stojí získané sebevědomí a zkušenosti z předchozích ligových sezón a dokonalé využití domácích drah. Přestože kuželna patří mezi nejpadavější v republice, opět pro ní z pohledu domácích hráčů platí známé „můj dům – můj hrad", a ten zůstal letos nedobit! Po celou sezónu se pak navíc tým mohl spolehnout na špičkové výkony dorosteneckého reprezentanta Jana Bíny, který se stal nejúspěšnějším jednotlivcem ligy dle získaných bodů, když zvítězil v devatenácti z dvaadvaceti duelů, ke kterým nastoupil. Druhá příčka mu pak patří v pořadí dle průměru, kde dosáhl na vynikajících 587,8 kuželky na utkání.

Tradiční opory A týmu mužů SKK Jičín Jaroslava Soukupa, který měl vynikající sezónu, Josefa Vejvaru, Lukáše Vika, Romana Bureše, skvěle doplnili Jiří Drábek po návratu z hostování v Rokytnici a individuálních úspěších mezi juniory, daleko sebevědomější a jistější Pavel Kaan, který po loňském půlročním hostování přešel do Jičína na přestup z KK Hvězda Trnovany, který do týmu výborně zapadl, získal opět obrovskou chuť a touhu po úspěchu, jenž se odrazila i ve vynikajících výkonech.

Pro jaro navíc posílil tým Ladislav Beránek, několikanásobný mistr ČR s celkem Náchoda, čímž ještě více vzrostla zdravá konkurence v týmu, ale také přibyly do vypjatých situací obrovské zkušenosti. To a mnohem více byl ten správně namíchaný postupový koktejl.
Výbornou sezónu mají za sebou také Hořice, které dávají rovněž hodně prostoru mladým hráčům. Výhra v Benešově je nakonec posunula na parádní čtvrtou příčku.   Jiří Kapucián