Ještě větší dramatičnost nabral boj o bronzové medaile, ve kterém je nyní hned šest celků, které dělí pouhé dva body. O oživení reálných nadějí na záchranu se chtěl na domácích drahách pokusit ve východočeském derby s Náchodem SKK Jičín.

Utkání začalo vyrovnaně, když domácí Lenka Tomášková dle předpokladů získala bod proti Šárce Majerové přesvědčivou výhrou 561:523. Také v druhém duelu jasně kralovala favorizovaná hráčka z Jičína Martina Hrdinová, která však letos aktuálně hostuje právě v dresu Náchoda! Martina dokonale využila znalosti zdejších drah a po skvělém koncentrovaném výkonu zaslouženě, celkem výrazně, překonala magickou šestistovku! Počítadlo se jí zastavilo po dílčích drahách 142,173, 143 a 159 na vynikajících 617 bodech. Domácí Ivana Kaanová se snažila, ale 554 tentokrát stačit nemohlo. Stav utkání tak byl vyrovnaný 1:1 a Jičín ztrácel pouhých 25 kuželek.

Bohužel prostřední část domácí tým opět nezvládl. Ukazuje se, jak velkou ztrátou pro tým jsou absence Martiny Tomáškové a Marušky Říhové, které se těší na mateřské povinnosti. Jana Abrahámová (521), ani Alena Šedivá (509) se zdaleka nepřiblížily prvoligovým výkonům a Michaela Kučerová 569 s Danou Adamů 548 měly snadnou práci se získáním rozhodujícího náskoku a vedení 3:1. Ztráta Jičína v tuto chvíli narostla na 112 kuželek, a to byl před závěrečnými duely již neřešitelný problém.

V koncovce se přesto bylo na co dívat. Dramatický duel s Ilonou Bezdíčkovou dovedla do vítězného konce domácí dorostenka Martina Danišová (547:544) a na vedlejších drahách pak excelovala Monika Hercíková ve špičkovém souboji s Anetou Cvejnovou. Hráčka Náchoda po slabším úvodu při druhé šedesátce excelovala (326) a nakonec pokořila o tři kuželky hranici šesti set bodů. Ale ani to jí na bod nestačilo. Hercíková v novém osobním rekordu a druhém nejlepším výkonu kola nešla na jediné dráze pod 154 shozených kuželek (154, 157, 161, 157) a docílila tak zisku 627 bodů.

Bohužel to ale stačilo jen na úpravu konečného skóre na 3:5 ze strany Jičína. Tým tak z jednoho z klíčových zápasů odešel bodově naprázdno a vzhledem k těžkému vylosování se mu reálné šance na záchranu zmenšují. Naštěstí ale z posledního kvarteta tabulky v tomto kole neuspěl nikdo, a tak šance stále žijí. V dalším kole cestuje Jičín na kuželnu druhého Spartaku Přerov. 

Druholigové okresní derby kuželkářů ovládl lídr tabulky

Jičín – Sedmnáctým kolem pokračovala druhá kuželkářská liga mužů. První čtyři družstva tabulky hrála na drahách soupeřů a hned dva celky vyšly bodově naprázdno. Tím pádem je více než jasné, že o vítězi soutěže se rozhodne mezi Jičínem a Sadskou. Sadská po velké bitvě, kdy prohrávala již 1:3, nakonec v koncovce vydolovala dva body na pražské Konstruktivě po výhře 5:3 o 17 kuželek!

Obdobné drama nabídlo v Hořicích okresní derby mezi domácími a lídrem tabulky SKK Jičín. V úvodních duelech se na obou stranách prosadili favorité. Pro Jičín získal první bod a náskok v poražených kuželkách Jan Bína. Ten v souboji mládí jednoznačně přehrál Dominika Rumla (604:559). Domácí však kontrovali Jaromírem Šklíbou, který dosáhl nejlepšího výkonu zápasu 605 shozených kuželek a porazil vítěze juniorského semifinále mistrovství ČR Jiřího Drábka (579). Stav utkání byl tedy vyrovnaný 1:1. V prostřední části domácí polevili a toho hráči SKK Jičín využili k získání rozhodujícího náskoku. Velmi dobře zahrál Ladislav Beránek, který si poradil 3:1 na dráhy (591:563) s Vojtěchem Tulkou a důležitý třetí bod vybojoval po vyrovnané bitvě se Zdeňkem Měkotou poměrem 569:551 Pavel Kaan! Jičín tak získal při skóre 3:1 ve svůj prospěch více než nadějné vedení pětašedesáti kuželek.

Domácí se však nehodlali vzdát a v závěrečné části šel jejich výkon zásluhou Radka Košťála 576 a Martina Hažvy 586 opět nahoru. Hažva sváděl vyrovnanou bitvu s Jaroslavem Soukupem a Košťál začal výrazně stahovat manko svého týmu proti jičínskému Lukáši Vikovi, kterému se nedařilo zdaleka podle představ. A rázem tu tak byla dramatická koncovka. Jičín sáhl ke střídání a Lukáše Vika nahradil v nezáviděníhodné situaci Josef Vejvara. Ten zachoval v koncovce chladnou hlavu, stejně jako jeho týmový kolega Jaroslav Soukup, a to znamenalo uhájení náskoku jednadvaceti kuželek pro SKK Jičín a tím pádem veledůležitou výhru 6:2. Košťál přehrál jičínskou dvojici (576:526), ale Hažva nakonec podlehl v oboustranně krásném souboji Soukupovi (586:592).

Jičín tak upevnil své vedení v tabulce a opět se o jeden krůček přiblížil svému vysněnému cíli. Nyní se však již musí plně soustředit na sobotní duel s Českými Velenicemi, které na Jičín umí a navíc prokázaly nejlepším výkonem kola 3543 proti silnému Táboru vynikající aktuální formu. Utkání začne 28. února od 14 hodin na jičínské kuželně.   Jiří Kapucián