Fakta z utkání:
Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Veverka, Machalický – Čurda 8, Král a Hlava po 4, Kvasnička 3, Rychna a Lepieš po 2, Krahulec, Naimann po 1, Skopal, Bareš, Drbohlav, Groh. Sled branek: 2:0, 4:3, 5:6, 7:9, 10:10, 12:11, 13:13, 14:16, 15:18, 18:18, 21:20, 23:21, 23:23, 25:23.

Moravané se v jarních duelech extraligové soutěže herně zvedli, o čemž svědčí poslední nedělní domácí výhra nad plzeňským lídrem. Karvinští tak ještě zdaleka nevzdali boje o postup do elitní šestky, který jim vloni díky porážce v Jičíně v posledním kole základní části těsně unikl.

Velká motivace

Bylo jasné, že hosté budou chtít porážku oplatit a postupem do finále Českého poháru alespoň vylepšit dosavadní působení v domácí nejvyšší soutěži. Ovšem i Jičínští měli o motivaci postaráno, v živé paměti mají loňskou účast ve finále pohárové soutěže a s ní i dva dramatické zápasy, které se jim poté v bitvách o titul náramně hodily. Domácí měli situaci ztíženou absencí nemocného Zemana, naopak po odmlce se do sestavy vrátil Čurda. V brance se představili Veverka a Machalický.

HBC Ronal Jičín – HCB OKD Karviná 25:23 (12:11). Domácí vsadili od prvních minut zápasu na pozornou agresivní obranu s cílem pohlídat především tvůrce karvinské hry, Slavomíra Mlotka. To se skutečně dařilo, první poločas přinesl vedení, po změně stran vyrovnaná partie pokračovala.

Střelecký prapor pevně držel Čurda, jenž i z levého křídla zkušeně „větral" obranu hostí a postaral se o srovnání skóre na 18:18. Bylo jasné, že o postupujícím rozhodne poslední desetiminutovka. Do ní vstoupili lépe Jičínští, kteří se dvakrát prosadili po pěkných kombinacích a v obou případech úspěšně zakončoval univerzál Král, 21:20. Čtyři minuty před koncem duelu zvyšovali domácí na rozdíl dvou branek, ovšem hosté i nadále bojovali a odměnou jim bylo srovnání skóre, 23:23. V úplném závěru ale Jičínští odolali tlaku soupeře, důležité zásahy předvedl Veverka, jenž se v brance objevil opět v závěrečné fázi utkání. Po úspěšných střelách Krále a Čurdy domácí odskočili na 25:23, hosté poté zariskovali a pokusili se ubránit jičínské házenkáře osobkou po celém hřišti. Po chytře sehrané kombinaci ale Jičínští obranný val přehráli a do zakončení vyslali gólmana Veverku. Ten ale místo střeleckého pokusu „zkušeně" pošetřil čas a skóre se již neměnilo.

Házenkáři HBC Ronal Jičín tedy postoupili podruhé za sebou do finále Českého poháru, jejich soupeř vzejde ze souboje mezi Duklou Praha a házenkáři Frýdku-Místku. Domácí ale prokázali obrovskou bojovnost a přes další komplikace v podobě absence Zemana či odstoupení Krahulce dokázali strhnout vítězství na svou stranu. Důležitým faktorem celého střetnutí byla úspěšnost gólmanů, domácí Veverka i Machalický předčili své protějšky v karvinské svatyni. Nejlepším hráčem utkání byl Čurda, jenž ve druhé půli prokázal své individuální schopnosti a v mnoha případech vyškolil bránící hráče Karviné. V první půli byl opět vidět Hlava, univerzálnost a vysoké procento úspěšnosti zopakoval i v pohárovém duelu Král. O rozehrávku se podělili Kvasnička a Rychna. V obraně tvrdil muziku Groh, stejně tak agresivně si počínali Bareš, Lepieš, na brankovišti Drbohlav a Naimann. Také další jičínští hráči ale podali vysoce obětavý výkon a zasloužili se o postup do finále. ⋌(hbc)