Závody pod názvem Jarní cena města Prahy v plavání přivítal o uplynulém víkendu již 15. ročník. Závody s mezinárodní účastí, kam v letošním roce dorazili i závodníci z Francie, patří každoročně k nejlépe obsazeným závodům v celé České republice. V letošním roce se do Prahy přihlásilo 57 plaveckých oddílů a neuvěřitelných 850 závodníků, jelikož by v tomto počtu závodníků nebylo možné závody uskutečnit, museli pořadatelé přijmout pouze kvalitní výkony.

Na startovní bloky se nakonec postavilo 650 závodníků. Jarní cena Prahy nabídla nejen divákům, ale i všem sportovcům vskutku nádhernou podívanou. Atmosféra a zaplněná tribuna, která mohutně povzbuzovala plavce byla dechberoucí, a i jedincům neznalým plavání nabídla opravdu luxusní sportovní zážitek.

Z jičínských plavců se podařilo kvalifikovat hned sedmi závodníkům, kteří bojovali se silnou konkurencí a dokonce se jim podařilo získat dvě medaile a několik umístění v TOP 10, což lze považovat na takových to závodech za obrovský úspěch.

Dvě medaile

Jedinou medailistkou výpravy byla Pavlína Smolíková, která získala stříbrnou a bronzovou medaili. V závodě na 200m motýlek nastupovala s šestým nejrychlejším přihlášeným časem, což po polovině závodu ukazovalo i průběžné pořadí, ale Pavlína na posledních 50 metrech předvedla, že má ještě dostatek sil a doplavala si pro 3. místo.

V druhém závodě na 100m motýlek už patřila před závodem k medailovým favoritkám, což dokázala potvrdit hned od startu, kdy se zařadila na čelo závodu a v cíli dohmátla v osobním rekordu na 2. místě. V závodech na 50 a 100m kraul medaile Pavlíně jen těsně utekla a skončila shodně na 5. místě, ale mohou ji těšit alespoň dva nové osobní rekordy. Mezi její vrstevníky si Matěj Vik doplaval v závodě na 50m kraul pro 6. místo a mezi 10 nejlepších se vešel i v závodě na 100m kraul. Martin Janoušek na prsařských tratích 100m doplaval na 8. místě a na trati o polovinu delší na 12. místě.

Předvedli se i mladší

I mladší plavci potvrdili, že patří k nejlepším ve své kategorii. Zúročili tak hodiny tvrdé dřiny ve studené vodě při každodenním tréninku. I při silné konkurenci ukázali svou bojovnost a skutečnost, že umí v závodě zatnout zuby a poprat se i s délkou 50m bazénu, na kterou nejsou zvyklí. Někteří z nich byli k vytoužené medaili hodně blízko. Jakub Vyčítal se umístil v závodě na 100m prsa na 4. místě a v závodě na 50m kraul na 5. místě.

V následujících třech závodech 200m kraul i znak a 100m kraul se Jakub dokázal vždy probojovat mezi 10 nejlepších! Vojtěch Vích byl čtvrtý v závodě 200m prsa a 5. místo bral na trati 200m polohový závod. Další z chlapců Aleš Baborák se k deseti nejlepším přiblížil v závodě na 100m motýlek, když si doplaval pro 13. místo.   (rs)