Letos se více než 1250 běžců ze dvaceti osmi zemí světa sejde v Novém Boru, kde se konají pětietapové závody od 3. do 7. srpna. První ročník borských pětidenních se konal již v roce 1978 (až do roku 1986 to byly třídenní závody), letos připravují členové zmíněného oddílu osmnáctý ročník. Centra byla například v Kytlicích, Rousínově, Trávníku, Hamru na jezeře, Rynolticích nebo Hradčanech. Borští navíc úspěšně uspořádali v roce 1998 mistrovství světa veteránů.

Ve startovní listině letošního ročníku je nejvíce Čechů – 723, ale s nimi poměří síly běžci z Německa, Maďarska, Španělska, Francie, Švédska, Finska, Belgie, ale také z Japonska a Austrálie. Z Jičínska se pak představí členové Sportcentra Jičín, Jiskry Hořice, OK Reco Sport, OK Jilemnice, LOB Nová Paka a SK Studenec. Centrem je sportovní hala u koupaliště v Novém Boru. Čtyři etapy se poběží v lese mezi obcemi Svojkov – Svitava – Velenice v krásném atraktivním skalnatém terénu – členitém a kopcovitém.

Závěrečná pátá etapa, která se poběží distanční metodou, se odehraje na okraji Nového Boru. Mezi doprovodné akce patří závody pivních štafet, nebo mikrosprint v OB, který se uskuteční v parku u kina v Novém Boru. První běžci vyběhnou hledat kontroly každý den od 9 hodin. ⋌Pavel Vydra