Zároveň je to však pro mnohé sportovce i odrazový můstek jejich úspěšné kariéry.
Slavnostní zahájení turnaje provedli poslanec Parlamentu ČR Zdeněk Lhota a starosta Jičína Martin Puš. Přítomni byli také místopředseda Senátu Jiří Liška, předseda ČSTV Vladimír Srb, zástupce ředitele odboru sportu ministerstva vnitra ČR Jiří Drbohlav, ředitel SZMJ Jaroslav Hazdra a Josef Letošník, čestný předseda Českého svazu judo a předseda jičínského oddílu.

Silná konkurence

Ti přivítali na tatami reprezentační výběry z dvaceti států a téměř 400 startujících závodníků a závodnic. To představovalo asi nejkvalitnější konkurenci v historii tohoto turnaje, když úroveň pozdvihla zejména účast reprezentací Ruska, Ukrajiny a Francie.
Českým reprezentantům se podařilo vybojovat v této konkurenci pouze jedinou medaili – bronz si odvezl do Prahy Michal Tománek. Z jičínských závodníků bojovali na tatami Petr Matějka, Marcela Harbichová a Tomáš Vaníček. Nikomu se však nepodařilo projít do dalších kol a mezi nejlepší se neprosadili. Škoda je zejména těsné porážky Tomáše Vaníčka, který po dvou pátých místech na turnajích v Maďarsku a Chorvatsku pomýšlel na lepší umístění. O nominaci na ME se tak bude muset „poprat“ na dalším turnaji v Berlíně.
V hodnocení národů byla nejúspěšnější reprezentace Ruska, která vybojovala šest zlatých a po čtyřech stříbrných a bronzových medailích. Druhá výprava Ukrajiny s bilancí 3 – 3 – 2 a na třetím místě skončilo Slovinsko s dvěma zlatými, třemi stříbrnými a jednou bronzovou medailí. Dále: 4. Francie, 5. Polsko, 6. Maďarsko.
V úvodu turnaje byli u příležitosti životních jubileí navíc oceněni za svoji dosavadní práci dlouholetí členové jičínského oddílu pan Jiří Vokatý a Jaroslav Hyvl, kterým Josef Letošník předal z pověření krajského svazu judo bronzové plakety.

Stupně vítězů

Vítězové jednotlivých kategorií. Dorostenci – 50 kg: 1. Tolasov (RUS),… 3. Michal Tománek (CZE), 55 kg: 1. Paskar (UKR), 60 kg: 1. Glushcenko (UKR), 66 kg: 1. Kitaev (RUS), 73 kg: 1. Gazgireev (RUS), 81 kg: 1. M. Magomedov (RUS), 90 kg: 1. S. Magomedov (RUS), +90 kg: 1. Abaev (RUS).
Dorostenky, jednotlivé kategorie – 40 kg: 1. Tronina (POL), 44 kg: 1. Vrsic (SLO), 48 kg: 1. Maros (HUN), 52 kg: 1. Benarroche (FRA), 57 kg: 1. Bedzeti (SLO), 63 kg: 1. Peschaud (FRA), 70 kg: 1. Makuha (UKR), nad 70 kg: 1. Maranić (CRO). ⋌(ps)