Obrovská radost z vítězství házenkářů

JIČÍN - Ve středu 12. září nastoupili házenkáři na nové palubovce místní sportovní haly k prvnímu extraligovému duelu nové sezony. Soupeřem jim byla pražská Dukla, která postoupila do druhého kola poháru EHF.

16.9.2007

Ilustrační fotoFoto: Deník/GetPhoto/Sidorják Martin

Pražané byli mírnými favority, v loňském roce ztratili s Jičínem ve čtyřech duelech pouze bod, ovšem domácí chtěli zahájit bodovým ziskem. V sestavě Jičínských chyběli gólman Barák a Masák, naopak poprvé se představili nové tváře, Martin Půta a Vladimír Hrubý.

To nikdo nečekal

HBC Ronal Jičín – HC Dukla Praha 29:22 (14:14). Do zápasu vstoupili lépe házenkáři domácího celku. Hned v první minutě skóroval Brykner, další branku přidal ze sedmičky Babák a bylo to 2:0. Na snižující gól Dukly odpověděli Jičínští dalšími dvěma úspěšnými zásahy a po šesti minutách svítil na ukazateli stav 4:1.

Poté se ale začali mnohem více prosazovat Pražané, kteří těžili zejména ze spolupráce Tůmy s pivotem Strakou, stejně tak využívali rychlé brejky po chybách Jičína. Také gólman Pristaš Jičínské několikrát vychytal, a tak hosté otočili na 6:8. Naštěstí Jičínští další nápor Dukle nepovolili, opět se vrátili k aktivní hře, hodně vidět byl zejména Lepieš a Brykner. Domácí se ke konci prvního poločasu dostali opět do vedení, 12:10. Velký podíl na tomto stavu měl vynikající gólman Veverka, jenž zlikvidoval řadu těžkých střel. Hosté ale stihli do závěrečného klaksonu srovnat na 14:14. Skóre mohl po uplynutí hrací doby změnit Babák, ovšem sedmimetrový hod mu kryl Petržala.

Po změně stran se ani jednomu týmu nedařilo vypracovat si více než jednobrankové vedení. Po deseti minutách byl stav nerozhodný 18:18 a zdálo se, že rozhodovat se bude až v úplném závěru. Opak však byl pravdou. To už na straně Jičínských chyběl Hrubý, jenž uviděl za faul na brankovišti červenou kartu. Tento moment ale paradoxně pomohl domácím. Ti se ještě více semkli, přežili oslabení a začali tahat za delší konec provazu. Jičínští skvěle bránili, akcie domácích navíc držel hodně vysoko „čaroděj“ Veverka, jenž opakovaně přiváděl hráče Dukly k zoufalství.
Házenkáři jičínského Ronalu zásluhou branek Kvasničky, Bareše a Půty odskočili na 21:18. Pražané sice snížili na rozdíl dvou gólů, 22:20, to však bylo na dlouhých téměř deset minut z jejich strany vše. Skutečně, poslední desetiminutovka se nesla ve znamení jičínské exhibice. Domácí defenzíva pracovala prakticky bez chyb a když už se Pražané přeci jen dostali na dostřel, neměli nárok překonat jičínskou zeď jménem Veverka. To hráči Jičína si v útoku rady věděli. Důležité góly z dálky střílel Půta, kterému sekundovali Král, Bareš, Brykner a Lepieš. Hru v těchto fázích úspěšně dirigoval Mašát a Pražané pouze přihlíželi jičínskému kolotoči, jenž se zastavil až na skóre 29:20. V posledních minutách chtěli domácí vstřelit třicátý gól, to se jim ale nepodařilo a hráči Dukly snížili na přijatelnějších 29:22.

Vítězství Jičína

Konečné vítězství Jičína je sice nečekané, ale o to více zasloužené. Domácí příkladně bojovali po celých šedesát minut, i když se také nevyhnuli drobným zaváháním. Hlavní postavou Jičína byl zcela určitě Veverka, díky jehož zásahům se do správného tempa dostala i defenzíva. Tam odvedl hodně práce Lepieš, Bareš a ve druhé půli také Půta. V útoku naplnil očekávání Půta, velký zápas sehrál rovněž Lepieš, vidět byli i Brykner, Bareš a do svého vyloučení Hrubý. Také ostatní hráči příkladně „dřeli“ a odměnou je jim cenný skalp Pražanů, kteří do Jičína přijeli až s přílišným sebevědomím. Věřme, že v podobném duchu budou házenkáři jičínského Ronalu pokračovat i v dalších těžkých zápasech.

Sestava a branky: Veverka, Kynčl – Lepieš 6/1, Půta a Brykner po 5, Bareš 3, A. Babák a Král po 3/1, Hrubý 2, Kvasnička a Vtípil po 1, Mašát, Kořínek, Šebek. Rozhodčí: Bečička, Horák. Sedmičky: 4/3 - 3/2. Vyloučení: 4:6. ČK: 1:0. Diváků: 700. Sled branek: 4:1, 4:4, 6:8, 12:10, 14:14, 16:16, 18:18, 21:18, 22:20, 29:20, 29:22.

Již v neděli 16. září sehrají házenkáři jičínského Ronalu další utkání extraligy, když se představí ve Frýdku-Místku. O tři dny později, ve středu 19. září, zajíždějí na horkou půdu úřadujícího mistra, týmu HCB OKD Karviná.