Za sedmnáct dní ušlapal na svém horském kole s převody 3x9 celkem 2288 km a obohatil se tak nádhernými zážitky z krásných a zajímavých míst naší vlasti. Fyzicky byl na cestu dobře připraven jak z cestování na kole, tak i z tenisu, kopané a dalších sportů, které stále provozuje, začátkem září se například zúčastnil se svým synem Peckovského míčového sedmiboje.

Na expedici kolem republiky se vydal sám bez jakéhokoliv doprovodu. Vše, co potřeboval, vezl na nosiči. Po téměř 150 kilometrovém každodenním menu přenocoval jak se dalo. Někde to byla ubytovna, jindy pod širákem a jednou u příbuzných svého kamaráda. „Z míst, kde jsem přespával, jsem celkem nic neměl, protože jsem sem přijel značně unavený a hlavně jsem odpočíval na druhý den, “ svěřil se Jarda Ticháček.

Svoji cestu z Nové Paky zahájil směrem do Jizerských hor přes Lázně Libverda do Hrádku nad Nisou, kde poprvé přenocoval. Další jeho cesta vedla po hranicích směrem na západ přes České Švýcarsko do Krušných hor, potom po krušnohorské magistrále do Vejprt, kde čtvrtou noc přespal v místním penzionu. Další ubytování v turistické noclehárně v Aši. Přes Tachov, kde v kempu přenocoval, směřovala jeho další cesta Chodskem ke známému letovisku u rybníku Babylon u Domažlic, kde se musel spokojit opět s širákem.

V obci Soumarský Most u Prachatic na něho zbyl opět pouze „širák“. Další jeho putování po jižní hranici zaznamenala obec Malonty v okrese Český Krumlov, Uherčice v okrese Znojmo, dále Strážnice. Tady opět natočil mapu a vydal se po Česko – slovenské hranici Moravským Slováckem do Valašských Klobouk. Zde přenocoval dokonce v hotelu. Druhý den vzhůru do Beskyd, čekala na něho cílová stanice vodní nádrž Morávka v okresu Frýdek–Místek. Ve Stěbořicích v okrese Opava přenocoval u příbuzných svého spolužáka a hned další den již směřoval do Lázně Lipová v okrese Jeseník.

Velký Dřevíč u Hronova v okrese Náchod byla jeho poslední noc mimo pelíšek v novopacké vile. „Snažil jsem se jet co nejblíže po hranici, bohužel stezky nebyly někdy takové, proro jsem musel využít silnice od hranice vzdálenější“, svěřil se cestovatel po naší republice a dále se rozpovídal: “Zážitků bylo moc, vlastně stále jsem poznával něco nového, co ve mně zanechalo hluboké dojmy.

Kdybych měl jmenovat alespoň jeden, tak to byl řezbář ve Velkých Karlovicích a jeho nádherné plošné řezby. Taky jsem si některé zvěčnil na památku.

Pro cyklistu jsou rovněž nezapomenutelné zážitky podél hranic s Německem a Rakouskem v oblasti Šumavy, relativně málo poskvrněné civilizací. Na defekty jsem měl štěstí, píchl jsem pouze jednou. Za celou cestu jsem vyměnil pouze jeden plášť. S domovem jsem byl ve spojení. Každý den jsem si volal s manželkou.“

Zeptal jsem se Jardy Ticháčka, jestli má v plánu nějaký další „výlet“ na kole. „Zaujala mně nová cyklistická stezka mezi Prahou a Paříží – Panevropská cyklotrasa (Radweg), která je součástí mezinárodní cyklostezky propojující Francii, Německo a Česko. Poskytuje mnohá překvapení pro cyklisty, kteří chtějí nejen trénovat svaly, ale také něco po cestě vidět a zažít.“

Tak ať Ti to Jardo vyjde. Přejí Ti to určitě i čtenáři. Tisíc kilometrů tam a to samé zpět, to je méně než jsi ujel okolo Česka. Nakonec tuto jednu vzdálenost zvládl na na koni i Karel IV., za patnáct dní. Míla Pour