Cestoval jsem na kole jako vedoucí zájezdu CK Alpina s pětadvaceti klienty od Julských Alp až k Jadranskému moři s malým výletem do Chorvatska a nádhernou závěrečnou horskou etapou z Bledu k Bohinjskému jezeru a zpět (za 7 dní 501 km).

V plánu byly cyklistické výlety v Národních parcích a jeden pěší výlet v oblasti Durmitoru, kde nedávno byla ještě válka, prohlídka historických měst a ukončení cesty koupáním v moři.

Těšil jsem se na cestování, dobrodružství, nové zážitky, šel jsem často do neznáma. Za sebou klienty CK, kteří mi důvěřovali a já je nechtěl zklamat. Jednoduché je to pro mne v italských Dolomitech, které znám stejně dobře jako Krkonoše.

Ale zde to byla pro mne výzva; ukaž co umíš, jak dovedeš improvizovat, příležitost, která se nevyskytuje každý den ani každý rok.

Cesta začala být dobrodružná už v samotných Pardubicích, kde mi průvodčí rychlíku nechtěl naložit můj dopravní prostředek, tj. jízdní kolo. Nakonec se našlo místo v uličce na samém konci rychlíku. V dalším vlaku, Pendolinu do Brna, bych musel zaplatit příplatek a ještě za místenku pro kolo.

Z Brna jsem cestoval už autobusem do Bratislavy, kde jsme doplnili počet klientů na 36. Dále přes Maďarsko a Srbsko, tam se cesta prodloužila o tři hodiny čekáním na hranicích. Srbský celník byl nepříjemný a arogantní a čekal na úplatek. Připomnělo mi to slovensko – ukrajinskou hranici, kde nás loni zdrželi více než čtyři hodiny.

V tu chvíli jsem si znovu uvědomil, jak je skvělé cestování v zemích Evropské unie, kde už skoro rok hranice neexistují, a tak pas nebo občanský průkaz z kapsy ani nevyndáte. Na hranici ze Srbska do Černé Hory celník kromě jiného kontroloval přívěs s koly a požadoval doklady (technické průkazy) od kol!

Jinými slovy – udělil nám pokutu, resp. řekl si o 50€, jinak nás do země nepustí (pokuta pochopitelně bez dokladu). Byli jsme na cestě již 23 hodin a do cíle zbývala asi jedna hodina, a tak nakonec raději zaplatím požadovaných 50€, abychom mohli pokračovat do cíle. Po 18. hodině kempujeme u nádherného Biogradského jezera v nadmořské výšce 1094 m s čistou teplou vodou (23 stupňů). Bylo to více než 24 hodin na cestě. Ivan Pírko
(pokračování v sobotu)