První den jel po málo frekventované silnici do Deštné v Orlických horách, kde vystoupal až na Šerlich a odtud podél Divoké Orlice do Orlického Záhoří, Bartošovic a Králíků. Překrásný je nový asfaltový povrch silnice podél polských hranic a minimální provoz. Za prohlídku stojí nově opravený, sto let starý kamenný most přes Orlici u Zemské brány. Stejně pěkná je silnice z Hanušovic, stoupající až do sedla Ramzová. Odměnou je překrásný sjezd do Lázní Lipová, resp. až do Jeseníku. Bylo to báječných 193 km s ubytováním v pensionu naproti lázním za pouhých 132 Kč. Rehabilitaci tentokrát nahradila večerní diskotéka v lázeňském domě.

Druhý den ráno začal sjezdem do Jeseníku, známého lázněmi Vincence Priessnitze, a 12 km dlouhým výjezdem na Rejvíz 757 m n. m. s prohlídkou mechového jezírka. Odměnou byl sjezd do Zlatých hor a renesanční zámek v Jindřichově. Do Krnova musel překonat hřeben Oderských vrchů přes Město Albrechtice. Krnov, známý výrobou varhan, má překrásně opravené domy. Přes Kružberskou přehradní nádrž, často jen cyklistickými cestami, přijel do Budišova nad Budišovkou s překrásným parkem a empírové domy na náměstí. Následoval Vítkov, Odry a Bystřice pod Hostýnem, kde po 192 km cestu přerušil a ubytoval se v hotelu lázní Hostýn za 200 Kč.

Brzo ráno v sobotu přijel do Holešova a opustil Hostýnské vrchy. Moderní Zlín jenom projel, aby zase stoupal okrajem Bílých Karpat do Luhačovic, dalších lázní na cestě. Po prohlídce hezké kolonády s čilým lázeňským životem si tu dopřál oběd, aby nabral síly na kopce oblasti Chřiby s překrásným zámkem Buchlovice. Většinou lesem, po úzkých cestách ne už dobré kvality přes Koryčany, dojel do Vyškova, moderních blízkých Drnovic a cestu ukončil na Drahanské vrchovině v kempinku Jedovnice u velkého rybníku Olšovec, kde přespal za pouhých 50 Kč. Večer byl tak teplý a příjemný, že nevyužil ani nabídnuté chatičky a spal „pod širákem“. Bylo to náročných 187 km.

Nedělní ráno začalo už v 5 hodin příjemnou koupelí v rybníku, kdy někteří hosté kempinku šli teprve spát. Pohodlná cesta pokračovala Moravským krasem do Blanska a obce Lipůvka a po hlavní silnici přes Svitavy do Litomyšle; provoz byl bez kamionů (neděle) a naštěstí i malý byl počet aut na silnici brzy ráno. Bylo příjemné a zajímavé pozorovat stále se lepšící stav překrásných měst Svitav a Litomyšle, kde dlouhodobě spolu soutěží oba radní, bratři Brýdlové. Města opravdu vzkvétají a je radost si je prohlížet a žít tam, nejen dnes, kdy je např. v Litomyšli mezinárodní operní festival „Smetanova Litomyšl“. Dále už to bylo po málo frekventovaných silnicích směr Choceň, Borohrádek, Týniště nad Orlicí, Opočno, Jaroměř a domů do Jičína. Dalo to za celý den 220 km.

Za čtyři dny to bylo překrásných 792 km a za 3 dny ubytování zaplaceno jen 382 Kč. Opět se potvrdilo Ivanovo úsloví, že nejhezčí věci na světě jsou skoro zadarmo. Tento malý výlet patřil mezi ně a doporučuje ho všem, kteří se chtějí trochu hýbat a vidět hezké zajímavé věci; věnovat mu např. celý týden i déle. Není třeba jezdit příliš daleko, překrásné věci máme skoro doma.

PS: Ivan Pírko je v těchto dnech v zahraničí, odjel jako vedoucí CK Brno na zájezd do Slovinska na kole (z Julských Alp až k moři).