Svou padesátku slavil na okruhu kolem Annapuren se svým tehdy šestnáctiletým synem Štěpánem. O 10 let později na stejném treku byl s manželkou Jitkou. Tentokrát pozval na cestu kolem Annapuren své přátele: tři z Čech, tři z Moravy a Slezska a tři ze Slovenska. Odletěli 27. září přes Moskvu, Dillí do Káthmandú v Nepálu a vrátit se mají 27. října, aby stihli další den již 18. ročník výstupu na Sněžku.

Ivan začal s cyklistikou v Jičíně před 12 lety a už za rok úspěšně závodil v extralize Masters. Stal se dokonce mistrem ČR v časovce v kategorii mužů do 65 let. Úspěšně si vedl také na MS veteránů v St. Johannu, stejně jako na týdnu světové cyklistiky v rakouském Deutschlandsbergu. Ještě nedávno se stal vicemistrem Evropy v časovce.

V Jičíně byl spoluzakladatelem Jičínské cykloligy, kde také v mnoha závodech zvítězil. S přáteli projel skoro všechny etapy světových etapových závodů Giro d´Italia a Tour de France a místo absolvování trasy španělské Vuelty cestoval na kole sám z Madridu do Jičína, kdy cestu dlouhou 3300 km zvládl za pouhých 22 dní. V poslední době cestuje po Evropě ve spolupráci s Cargem Jičín jak na kole, tak i pěšky. Navštívil téměř všechny státy Evropy a v každém z nich vystoupil na nejvyšší horu.

Letos rozšířil své cestovatelské aktivity o Afriku, když pět týdnů poznával ostrovy v Indickém oceánu Madagaskar a Réunion. Vysokohorské turistice se věnuje celý život a nejčastěji je v italských Dolomitech nebo ve Vysokých Tatrách. Je externím průvodcem několika cestovních kanceláří, ale dává přednost být na horách se svými přáteli. Český ráj má však ze všeho nejraději a to jak na kole, na lyžích, sněžnicích či pěšky v každém ročním období. Často a rád uskutečňuje náročné přechody po hřebenech českých a moravských hor. Každý rok v říjnu v den státního svátku vystupuje s přáteli na nejvyšší horu republiky, ale ještě více ho Sněžka láká v zimě, kdy bývají podmínky pro výstup nejtěžší.

Jeho velkou láskou je Český ráj, město Jičín a přátelé v něm; pro ně připravuje a s nimi uskutečňuje stále nové programy v horách. Pro příští rok to má být přechod celých Dolomit v délce cca 90 km.

„Sám si přeji jen zdraví a rodinnou pohodu, která mi na cestách světem nejvíce pomáhá“, řekl Ivan na závěr.

A přání redakce? Ivan Pírko je dlouholetým spolupracovníkem Jičínského deníku. Tak vše nejlepší, ať se mu splní všechna přání. ⋌(jp)