„Wing Tsung je 300 let staré bojové umění, které vymyslela žena. To je taky důvod, proč nejdeme silou proti síle. Když se jde silou proti síle, je logické, že silnější vyhraje. Proto je WT vhodný také pro ženy, jednoduché techniky na základní úrovni se lze naučit velmi rychle. Techniky, které používáme, nejsou složité, a jsou tedy vysoce použitelné. U jiných druhů musí mít cvičenec velkou fyzičku, u nás stavíme na potenciálu, který člověk má. Samozřejmě, že mladý kluk svůj potenciál rozvine nejlépe, to ale neznamená, že starší člověk má smůlu. Každý musí mít možnost naučit se bránit, to je naší prioritou,“ uvedl trenér.

WT využívá fyzickou sílu útočníka v jeho neprospěch. Tím se ale chlubí více stylů. „My to děláme velmi jednoduchou formou. Protivníkův útok svedeme směrem, který pro nás není nebezpečný. Lze to popsat tak, že protivník do mne chce strčit, já neudělám ale tvrdý blok, abych ho vykryl, ale naopak jeho energii absorbuji a pošlu ji někam, kde je to pro mne výhodnější. Skupinky, ve kterých cvičíme, jsou smíšené. Není to žádné militaristické cvičení. Trénink probíhá v uvolněné atmosféře, ale přesto s patřičným nasazením,“ objasnil Zdeněk Kobrle.

WT není sport. Cílem je neztratit efektivitu, a ta se při soutěžích ztrácí. Skládají se sice zkoušky, ale jsou jednoduché. Celý systém je rozdělen do stupňů, aby se vědělo, na jaké úrovni cvičenec je. Existuje dvanáct žákovských a šest učitelských stupňů.
Absolventi žákovských stupňů se naučí pracovat proti všem druhům útočníků – jednotlivci, skupince, jiným stylům, proti zbraním to je kompletní systém sebeobrany.
Zdeněk Kobrle učí také Escrimu. Wing Tsung je bojové umění beze zbraně. V Escrimě, což je filipínský systém s podobnými principy jako WT, se člověk naučí koncept se všemi zbraněmi, se kterými může přijít do styku. Např. krátká tyč, dvě tyče, nůž, palmstick, tonfa, dlouhá tyč a různé typy mečů a mačet.

„K obraně používáme také předměty denní potřeby, jako klíče nebo srolované noviny,“ upřesnil trenér.

A pro koho je Wing Tsung vhodný? Podle Zdeňka Kobrleho doslova pro každého. Nezáleží na věku, pohlaví ani fyzické kondici.

V Jičíně trénují vyznavači WT každý pátek na SPŠ strojní na Komenském nám. Escrimu od 16.30 do 17.30 a WT od 17.30 do 19.00 hodin. Každý si může zdarma vyzkoušet první trénink. Podrobnější informace na telefonu 607 551 593 nebo na www.wingtsung.cz.

Některé hodiny probíhají i v přírodě, například v areálu Valdštejnské lodžie.