První dubnovou sobotu zde bojovaly ve Sportovním areálu o medaile na mistrovství České republiky juniorů a juniorek v judu. Domácí judisté z SKP JUDO Jičín tady dosáhli na dvě stříbrné medaile a dvě pátá místa.

O zahájení mistrovství se postarali Josef Letošník, čestný předseda Českého svazu juda a zároveň předseda jičínského oddílu, spolu se starostou města Jičína ing. Martinem Pušem a předsedou Českého svazu judo Jiřím Dolejšem. Ti zároveň v úvodu ocenili dva členy jičínského klubu u příležitosti jejich životních jubileí. Jan Kraus obdržel bronzovu plaketu Krajského svazu juda a Jiří Vokatý stříbrnou.

Na čtyřech tatami pak probíhaly boje v osmi hmotnostních kategoriích juniorů a osmi juniorek.

Z jičínských závodníků se do bojů o medaile probojovali Petr Matějka a Petr Jiráček. Oba prohráli svoje souboje o postup do finále, a tak nastoupili ve svých hmotnostních kategoriích k utkáním o třetí místa. Ani jednomu se ale bohužel nepodařilo naplnit medailové naděje, což je určitě zklamáním.

Výborně si v hmotnosti do 60 kg vedl věkem ještě dorostenec Jakub Zachoval, který skončil na sedmém místě, když dva zápasy vyhrál a prohrál jen s bronzovými medailisty. Dobře bojoval v prvních dvou utkáních Jan Bušta, pak ale nezvládl utkání v opravách a skončil devátý. Mezi juniorkami bojovaly dvě jičínské závodnice, které potvrdily svoje medailové ambice. V hmotnosti do 63 kg prošla bez zaváhání až do finále Denisa Vávrová, kde však svojí soupeřce v polovině utkání podlehla na ipon a skončila tak stříbrná, čímž si ale vylepšila loňské třetí místo a určitě zaslouží pochvalu.

V nejtěžší hmotnostní kategorii + 78 kg měla krůček k obhajobě loňského zlata Naďa Longinová. V utkání o první místo si však v závěru, ve kterém byla aktivnější než její soupeřka, poranila koleno a přesto, že statečně bojovala dál, na vítězství už nedosáhla a skončila rovněž na druhém místě. Další jičínští závodníci se již mezi nejlepší neprosadili. Nejúspěšnějším klubem mistrovství byl USK Praha.

Výsledky jičínských závodníků a závodnic – junioři, 60 kg: 7. Jakub Zachoval, 12. Tomáš Kubánek, 66 kg: 9. Jan Bušta, 17. Josef Hruša, 73 kg: 17. Václav Novák, 81 kg: 5. Petr Matějka, 90 kg: 5. Petr Jiráček. Juniorky, 63 kg: 2. Denisa Vávrová, +78 kg: 2. Naďa Longinová.⋌ (ps)