V tomto duelu již mohli trenéři domácího celku počítat s uzdravenými Krausem a Bryknerem, na druhou stranu se pro nemoc nemohl zapojit do hry Kolomazník a z důvodů zranění ani mladý Vocásek. Cíl jičínských házenkářů byl jediný, před domácím publikem zvítězit a vynutit si tak třetí, rozhodující zápas, který by se hrál následující sobotu opět v Zubří.

Slibné vedení

Začátek utkání napovídal, že to Jičínští budou mít proti skvěle pracující obraně hostí velmi těžké. Domácí si nedokázali vytvořit nadějnou střeleckou příležitost, jejich útočná snaha byla velmi často zastavována pozornou zuberskou defenzívou a po šesti minutách tak byl stav 0:2, když se hosté opírali o střelecké schopnosti levorukého Stržínka.

 Poté se ale přeci jen brankově prosadili i domácí, to se dvakrát zadařila souhra Babáka a Bareše a druhý jmenovaný se nemýlil, 2:2. Přesto tahali v prvních fázích zápasu za delší konce provazu hosté, ze stavu 4:4 odskočili na 4:7 a byli na koni. Jičínští ale znovu dokázali, že umí bojovat i za nepříznivého stavu a po dvou gólech Krause a další brance Bareše bylo opět srovnáno, 7:7. Tato třígólová šňůra domácím hodně psychicky pomohla a začali působit ještě klidnějším a uvolněnějším dojmem. Pomohly jim k tomu také zákroky gólmana Veverky. Závěrečné minuty prvního poločasu se odehrály spíše v režii domácích, kteří odcházeli do kabin s nejtěsnějším vedením 11:10.

Po změně stran pokračovala pravá bitva hodná play off. Jičínští se do svého protivníka zakousli s ještě větší vervou a po přesných zásazích Krále a Bareše si poprvé v utkání vytvořili větší brankový náskok, 14:11.

Hosté sice dokázali snížit, ovšem agilní Král a po něm Babák znovu navýšili vedení, 17:14. Zuberští vzápětí snížili, ovšem na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny zápasu přišly chvíle jediného hráče, domácího Krause. Ten rozehrál svůj brankový koncert a čtyřmi góly v řadě navýšil až na více než nadějných 21:15. Do konce utkání chybělo jedenáct minut a zdálo se, že série bude pokračovat v Zubří. Hosté ale zbraně zdaleka nesložili. Zariskovali, začali praktikovat vysunutý agresivní obranný systém 2-4 a to se jim náramně vyplatilo. Domácí na chvíli ztratili jiskru, jakoby neuvěřili svému vysokému vedení a to je stálo cenný náskok.

Jičínští vyrobili v těchto fázích několik technických chyb, objevila se také okénka do té doby v naprosto perfektně pracující obraně, přišlo nastřelené břevno a hosté po smrtících brejcích záhy korigovali, 21:20. Na dvougólový rozdíl sice následně zvýšil Bareš, ale to už byli hosté v mnohem lepším rozpoložení. V posledních pěti minutách házenkáři Zubří třikrát překonali jičínskou obranu, na jejich poslední úspěch ale stihl krátce před závěrečným klaksonem zareagovat neomylný Kraus a srovnal na 23:23.

Následovalo prodloužení dvakrát pět minut. V něm byli častěji ve vedení házenkáři Jičína, ani jednou však nebyl rozdíl víc než jeden gól. Až ve druhé půli prvního prodloužení otočili hosté na 27:28, domácí Kraus ale opět srovnal a postaral se o druhé prodloužení.

V něm již Jičínským docházely síly a hosté, kteří hráli posíleni smazáním šestigólového manka z normální hrací doby, již další drama nepřipustili. Ve druhém desetiminutovém nastavení šli tvrdě a nekompromisně za svým cílem a nakonec se radovali z vítězství 29:33.

Drama, které se ve středu odehrálo, asi fanoušci jičínských házenkářů dlouho nepamatují. Utkání přineslo všechny znaky bojů v play off. Vynikající zákroky gólmanů, skvělou defenzívu obou týmů, nádherné akce, ale také chyby pramenící z nervozity a vědomí důležitosti zápasu. Jičínští byli velmi blízko vyrovnání série, bohužel, stačil pouze několikaminutový výpadek a ze slibného náskoku nezbylo nic.

I tak zaslouží házenkáři jičínského Ronalu plné absolutorium, s jedním z horkých favoritů na titul sehráli více než vyrovnaný zápas. Hráči nechali na místní palubovce všechny síly, bojovali, dřeli, ovšem nakonec to na výhru nestačilo.

Excelentní zápas

V barvách Jičína odehrál excelentní zápas v útoku rychlonohý Kraus, jenž zatížil konto zuberských brankářů jedenácti góly.Výborně si počínal Král, jenž mimo jiné opět prokázal pevné nervy při exekuci sedmimetrových hodů. Skvělé představení předvedl Bareš, ten kromě tradiční jistoty v plnění defenzivních úkolů prokázal cit i v útoku a z postu pivota se prosadil pětkrát.

 Obdiv zaslouží rovněž Masák, jenž odvedl velké penzum práce v obraně. Oporami byli svým spoluhráčům také oba brankáři, Barák a Veverka. Jak již bylo řečeno, příkladně bojovali všichni hráči a odměnou jim byl dlouhotrvající potlesk ve stoje slušně zaplněné jičínské haly.

HBC Ronal Jičín – HC Gumárny Zubří 29:33 po druhém prodl. (28:28, 23:23, 11:10), konečný stav série 0:2. Fakta – rozhodčí: Vaník, Kohout. Sedmimetrové hody: 3/3 – 5/3. Vyloučení: 2:6. Diváků: 650. Jičín: Barák, Veverka – Kraus 11, Král 6/3, Bareš 5, Masák 3, Babák, Chroustovský, Kvasnička a Brykner po 1, Rychna, Šulc, Zeman, Šebek. U hostů nejvíce Stržínek 8.

Zápas přinesl všechny znaky bojů v play off. Vynikající zákroky gólmanů, skvělou defenzivu obou týmů, nádherné akce, ale také chyby pramenící z nervozity a vědomí důležitosti zápasu. Jičínští byli velmi blízko vyrovnání série, bohužel, stačil několikaminutový výpadek a ze slibného náskoku 21:15 nezbylo nic.

Petr Babák, trenér Jičína: „Vyrovnané utkání, které by normálně přineslo spravedlivou dělbu bodů. Hraje se ale play off, a tak se muselo jít do prodloužení a dokonce dvojího. My jsme ale rozhodli o svém neúspěchu již ve 20. minutě druhého poločasu, když jsme vedli 21:15, vzápětí jsme neproměnili několik útoků, udělali chyby, které soupeř potrestal. Před závěrečným prodloužením jsem kluky nabádal, aby si vytvořili tlak. To se nepodařilo, zřejmě už chyběly síly v obraně. Soupeři blahopřeji k postupu.“

Jiří Kekrt, trenér Zubří: „Bylo nám jasné, že soupeř bude doma velice nebezpečný, své kvality ukázal už v sobotu u nás. Jičín byl jako vždy připraven, jeho hra nám činí problémy. V době, kdy vedl 21:15,to s námi opravdu nevypadalo dobře. Naštěstí se nám podařilo rychle změnit herní styl a dostat se do psychické pohody. A co rozhodlo v prodloužení? Myslím, že trpělivost a pozornost. Z vítězství mám samozřejmě radost a znovu připomínám, že jsme je kali po velkém boji.“

O víkendu mají házenkáři volno. Je jisté, že v boji o páté až osmé místo HBC Ronal Jičín vyzve pohárovým způsobem celek Lovosic.⋌ (jp)