Mezi 182 triatlonisty nechyběli domácí, Němci, Francouzi a Italové. Jediným Čechem byl Ruda Cogan.

V plavání se mu moc nedařilo, skončil 21. v čase 57:25 min. „Moc jsem se z toho nestresoval, ale zvláště jsem byl spokojen, že jsem se moc neunavil“, svěřil se Ruda Cogan. Bohužel se v prvém depu, když se svlékl z neoprenu do naha, pohádal s rozhodčími a pěkně je vytočil. Jak se domnívá, byl to jeden z důvodů proč byl později diskvalifikován. Je pravda, že podle pravidel se závodník svléknout nesmí.

Na kole se dařilo. Jel s Němcem Haurem, a společně se propracovali na 6. místo, když zajeli čas 4:55:36 hod. Při závěrečném běhu, po skončení prvého kola byl diskvalifikován, protože při ukončení druhé disciplíny při příjezdu do depa neuložil kolo na požadované místo. „Je to pravda, ale nepředpokládal jsem, že rozhodčí budou tak striktní.

Na mém místě byla strašná tlačenice, tak jsem si dal kolo na kraj,“ řekl Ruda Cogan a ve svých zážitcích z trati pokračoval. “V závodě jsem pokračoval dále, protože závodník má na to právo. Chtěl jsem si ověřit schopnosti a roli v tom hrála rovněž prestiž“.

Poslední disciplínu – maraton – rozběhl výborně. V polovině běžecké trati se díky výbornému času 1:26:22 hod. dotáhl na třetí místo a na vedoucího závodníka ztrácel přibližně deset minut. Asi na pětatřicátém kilometru ho předběhl a cílem proběhl jako první, když si v závěru hlídal čas pod 3 hod., – 2:59:02. Svým celkovým časem 8:56:35 si zlepšil svůj nejlepší čas v iron manu téměř o hodinu – zatím nejlépe absolvoval loni „Lipno“, i když v jiných podmínkách, za 9:52 hod.

Závod vyhrál Španěl Andori Ibarbia Aizpuru, který doběhl v čase 8:58:04, což je téměř o dvě minuty horší, než čas Rudolfa Cogana.

Ten k soutěži ještě řekl: „Po závodě jsem ještě formálně protestoval. Ale nemělo to velký smysl. Pořadatelé průběžně hlásili na prvém místě španělského závodníka a nechtěli s tím již nic dělat.

Vyjednal jsem alespoň, že v příštím roce pojedu bez startovného a s jedním členem jury jsem dohodl, že budu startovat za tým města Reus. Mám od něho dokonce nabídku, abych za ně jezdil španělskou ligu v triatlonu.“

Nyní se novopacký triatlonista zaměřuje na vytrvalost v plavání. V dalších dvou disciplínách na kole a v běhu má výbornou formu. Již třetí červnovou sobotu ho čeká v Otrokovicích kvalifikace na mistrovství Evropy. Míla Pour