Závodu se zúčastnilo 984 nejlepších běžců, které čekal rychlý terén s množstvím komunikací, značným převýšení, skalkami a kameny a občas nějakým hustníkem. Nejprve se běželo semifinále, které závodníky rozdělilo do nedělních finálových běhů a určilo jejich startovní pořadí.

Déšť zlobil

Jedinou vadou pěkných zavodů bylo hodně chladné počasí, které účastníkům nedovolilo využít všechny přednosti shromaždiště na louce u rybníka, nedělní doběh těch nejlepších pak provázel nepříjemný hustý déšť.

V ženách (10,7 km/375 m převýšení) při neúčasti zraněné obhájkyně titulu Radky Brožkové potvrdila svou domácí suverenitu, její sestra, letošní mistryně světa na této trati závodnice Sportcentra Jičín Dana Brožková, která vyhrála s náskokem minuty a půl před Ivetou Duchovou (OK Lokomotiva Pardubice), bronz vybojovala Jana Panchártková (OK 99 Hradec Králové), když od šesté kontroly před sebe nikoho nepustila.

V mužích (16,9 km/550 m převýšení) to byl po celou trať souboj mezi Michalem Smolou (SKOB Zlín) a Janem Šedivým (SK Praga), zlínský borec vedl na všech mezičasech a Šedivý byl v těsném závěsu za ním, nakonec byl v cíli o 26 sekund dříve Smola a zaslouženě získal mistrovský titul.

Další nejlepší výsledky závodníků Sportcentra Jičín. Finále A D20: 14. Lucie Soukupová, H16 4. Adam Chloupek, H21: 25. Ondřej Kazda, H35 10. Petr Zlámal, 18. Petr Kraus, H50: 1. Jiří Holas, H70: 2. Jaroslav Havlík. D 18A: 2. Lenka Mechlová, D20B: 1. Andrea Freyová, H21B: 1. Aleš Malý, D18C: 1. Tereza Doškářová, D21C: 2. Martina Kynčlová (všichni OK Jilemnice), H35A: 5. Zdeněk Zikmund a H55A: 2. Jaroslav Kalibán (oba Nová Paka). (th)