V okrese se tomuto sportu již patnáct let věnuje VLADIMÍR VRAŠTIL, osmatřicetiletý státní zaměstnanec.

 Úvod rozhovoru jsme zahájili otázkou Co se za poslední rok změnilo? „Ve spřežení začala běhat nová členka týmu. Šestnáctiměsíční fenka Boubí z našeho odchovu, matka je Andy a otec je Druid. Boubí je velice šikovná a s chutí pracuje,“ říká úvodem a rozhovor pokračuje dál.

Jak probíhala příprava na letošní sezonu?
S přípravou jsem začal pozdě, až koncem září. Počasí nám nepřálo, bylo velmi teplé.

Prozraďte našim čtenářům, jak náročné to bylo (myslím finančně, časově)?
Náročné to je hlavně časově. Od listopadu trénuji delší tratě, čtyřikrát až pětkrát týdně. Při tomto náročném tréninku je nezbytné přidávat k běžné potravě různé doplňky.

Které závody máte letos za sebou, z jakých výsledků se nejvíce radujete?
V podzimní sezoně jsem se zúčastnil čtyř sprintových závodů, včetně mistrovství republiky, kde jsem skončil na třetím místě. Dále jsem se zúčastnil mistrovství republiky v midlu (pozn. střední tratě), v Bělči nad Orlicí, kde jsem taktéž obsadil třetí místo. V zahraničí jsem se zúčastnil mistrovství Evropy v midlu ve Slovinsku v městečku Medvode. A aby se to nepletlo, tak jsem skončil na třetí příčce. Jsem rád, že jsem vždy dojel

Letos se na startu objevuje syn, jak začínal a co byste doporučil dalším zájemcům o tento sport?
Starší syn Vladimír se zúčastnil již několika závodů. Začínal s jedním psem na koloběžce, což je kategorie SC 1, a nyní závodí v kategorii C2, což je kategorie dvou až čtyř psů. Zájemcům o tento sport bych především doporučil, aby se přišli podívat na závody, kde mají také příležitost se o tomto sportu něco dozvědět.

Na který závod se v sezoně nejvíce zaměříte a čeho byste chtěl dosáhnout?
V této sezoně bych se chtěl zúčastnit seriálu longových závodů, a to dvou závodů v Rakousku a Šediváčkova longu v Orlických horách. V letošním roce se chystají malé změny, délka trati 250 km, a v pravidlech tohoto závodu. Což je výzva. Dále bych se chtěl zúčastnit mistrovství Evropy v midlu ve Švýcarsku.

Kdo je vašim vzorem a co očekáváte od roku 2012?
Obdivuji všechny mushery, kteří se zúčastnili longových závodů, což jsou dlouhé tratě, především v zahraničí. Budu rád, když dojedeme vždy do cíle v pořádku a můj tým bude mít radost z pohybu, v krásném prostředí našich i cizích hor. A na rok 2012 plánujem odchov štěňátek ze zahraničního spojení.