Několik startů v rodné Francii, ale také šest mistrovských rally v České republice (spolujezdci Kaločai, Venuš, Janovská) a ještě dobročinné akce, to vše má letos na svém kontě DOMINIGUE LAURENT, žijící „na střídačku“ ve francouzském Lyonu a v Újezdu pod Troskami. Více soutěží nestihl, protože ho letos pronásledovaly ve druhé polovině roku zdravotní problémy. Jeho Peugeot 206 RC se však letos na sklonku roku ještě objeví na Mikuláš rally ve Slušovicích. Za jeho volant však zasedne Dominikův kamarád Jiří Sojka.

A co říká sympatický jezdec, který, ač desítky let zdravotně handicapovaný, má na svém kontě již více než dvě stovky rally, slalomů a závodů do vrchu?

V České republice se mi podařilo dokončit čtyři soutěže, nejlépe se mi v absolutním pořadí dařilo v soutěži mezinárodního mistrovství České republiky v Hustopečích, kde jsme byli s Jaroslavem Kaločaiem třicátí a třetí ve třídě. Dále jsme dokončili sprinty v Pačejově, Rally Vysočina a na Kopné. Ve Slušovicích jsme zajeli páté místo ve třídě. Pro technickou závadu jsme odstoupili z Rally Český Krumlov a Rally Bohemia.

Smůla přišla na oblíbené Rally Bohemia, která byla pro tebe vrcholnou soutěží v České republice, neboť Barumku jsi ze zdravotních důvodů nemohl absolvovat.

Tady jsme s Jirkou Venušem byli druzí ve třídě a při startu do jedné z erzet se mi porouchala pojistka ručního ovládání spojky a bohužel jsme neodstartovali do stanoveného limitu, ale vůz byl připraven až pár vteřin po něm. Spolujezdec Jirka mi jen řekl: „Dominiku, jedeme domů…“. V tu chvíli se mi draly slzy do očí. Pokud dám dohromady finance, pojedu Bohemku i v roce 2012.

Ty jsi se však před pár dny vrátil z Francie, kde jsi jel další z národních soutěží.

Startovali jsme na druhém ročníku Rallye Le Lyonnais Monts et Coteaux, která má centrum deset kilometrů od mého bydliště v Lyonu. A přestože nás trochu pozlobila převodovka, jsme si vedli celkem dobře. Ve třídě jsme obsadili deváté místo z jedenadvaceti startujících a ani celkové sedmapadesáté ze 148 posádek není špatné. Spolujezdce mi dělal opět kamarád Jean Louis Guijarro, který je částečným sponzorem mých startů ve Francii.

Dosavadní největší úspěchy
Dominika Laurenta:
Dvojnásobný mistr Francie ve třídě N3. Absolutní mistr ČR v ručně ovládaných automobilech,
10. absolutně v Rallye des Sureme, 7. v celkovém pořadí třídy N3 v MČR 2001, 15. absolutně při Lyon-Charbonnieres 2002, 4. místo v Rally Bohemia 2002 (N3), 3. místo Rally INA Delta 2002 (N3)+ 16. absolutně, 4. místo Rally Mikona 2003 (N3),
3. místo Rally Bohemia 2009 (N3), 3. místo Rally Český Krumlov 2010 (N3), 10. místo Rally Vysočina 2010 (Pohár ČR),
3. místo Rally Hustopeče 2011 (tř.8)+ 30. absolutně, 4. místo Rally Pačejov 2011(SA2),
5. místo Rally Kopná 2011 (SA2)+ 8. v Poháru ČR.


Několikrát jsi během našeho povídání zmínil, že svůj milovaný sport by jsi nemohl dělat bez pomoci kamarádů a sponzorů.

Už mi není třicet, navíc mě občas zlobí zdravotní problémy, a tak i s prací na repasi auta po každé soutěži mi ve většině případů pomáhají kamarádi. Je jich více, ale největší zásluhu na mých startech mají Jiří Sojka, Jiří Venuš, Ivo Dunovský a Kamil Johánek i další. Bez jejich pomoci by asi můj Peugeot byl místo závodění zaparkován v garáži.

S jakými vyhlídkami vzhlížíš k sezoně 2012?
Hned na začátku roku se pojedu s Jirkou Sojkou podívat na Jänner rally do Rakouska. V březnu a dubnu bych měl startovat opět se spolujezdcem Guijarrem ve třech francouzských národních soutěžích. Sezonu v České republice zahájím startem na Rally Lužické hory a Jirka Venuš by mi neodpustil neúčast při jubilejním 40. ročníku Rallye Český Krumlov. Další starty budou otázkou financí, ale chtěl bych se objevit ještě tak ve třech rally. Zatím jsem odložil projekt stavby soutěžního vozu kategorie Historic – Peugeotu 205.

Kde budeš trávit letos Vánoce, v Čechách nebo v rodné zemi?
Já musím stále častěji jezdit do Lyonu, neboť mé mamince bude už pětaosmdesát let. Zatím je sice soběstačná, dokonce řídí auto, ale potřebuje již častěji pomoci. Na Vánoce budu určitě i z těchto důvodů ve Francii, navíc zde mám i vnoučata a poměrně velkou rodinu. Na Silvestra jsem zase zván kamarády závodníky do Čech, tak uvidím.

Dodatek. Stalo se již zvykem, že se s Dominikem vedle setkání na soutěžích sejdeme jednou, většinou na konci roku, k jakési „soukromé tiskovce“. A znovu musím potvrdit, že tento člověk, který je od raného dětství zdravotně handicapovaný, má energii a optimismus na rozdávání. A je dobře, že takový typ člověka se v rallysportu, kde se stále větší měrou prosazuje byznys, ještě vyskytuje.⋌ Pavel Vydra