I sama možná bude kvitovat rozhodnutí trenéra, který ji například v polovině seriálu z Tour stáhne. Důvod? Třiadvacetiletá reprezentantka se v úvodních závodech prodere mezi třicet nejlepších, zajistí si tím start na olympiádě a bude šetřit síly do Vancouveru.

Evo, jak se cítíte před startem nejtěžší běžecké série, která v současnosti existuje?
To se teprve uvidí. Tréninky jsme však i přes problémy se sněhem zvládli kvalitní, na Černé hoře nakonec byly podmínky dobré. Na Tour de Ski bych měla odjíždět připravená tak, jak bych měla.

Plánovalo se, že byste za závěrečnou přípravou mohla vyrazit i do zahraničí. Asi to pro vás bylo příjemné trávit vánoční čas doma, že?
Samozřejmě, že jsem byla ráda. Kdyby však nebylo jiného zbytí, nebyl sníh a nedalo se nikde lyžovat, nevadilo by mi úplně v pohodě odjet.

Povězte, z jakého dárku pod stromečkem jste měla největší radost?
Dárků jsem dostala určitě víc, ale nejvíc mě potěšily hodinky od přítele.

A kolik jste zbaštila chlebíčků a cukroví?
(směje se) Chlebíčky já nemusím, takže jsem si nedala ani jeden. Ale cukroví nějaké padlo. Snažila jsem se to však omezovat tak, aby to na váze nebylo poznat.

Od Světového poháru v Davosu, kde jste dvakrát doběhla těsně za třicítkou, uplynuly už tři týdny. Stále si držíte jakousi stejnou formu?
Doufám, že ano. Týden po Davosu jsem jela ještě závody na Mísečkách, šest kilometrů volně. Nebylo to sice tak perfektní, ale na to, že jsem to jela z plného tréninku a vyhrála jsem o minutu, jsem byla spokojená.

Co se vám vybaví při vzpomínce na loňský ročník Tour de Ski, kdy jste si odbyla svou premiéru?
Určitě ráda vzpomínám na začátek v Oberhofu. Jak na prolog, tak na desítku. Ráda si také vzpomenu na Prahu, ale na to, co se potom stalo v Novém Městě, se snažím zapomenout a nepřipouštět si to. (Eva Nývltová byla po závodě diskvalifikována, protože oproti vítězce zaběhla čas horší o víc jak 18 procent a z Tour de Ski byla vyloučena – pozn.)

Budete to váš letošní cíl – dokončit celou sérii?
Zatím nevím, protože pořád je ve hře olympiáda. Pokud by mě mělo nějak fyzicky hodně unavit nebo poznamenat to, že bych Tour de Ski absolvovala celou, je tady možnost, že mě trenér třeba po Praze stáhne a pošetříme. To však opravdu pouze v případě, že bych na začátku jela dobře a vyjela si olympiádu.

V jakém závodě by se vám to mohlo povést?
Normálně bych řekla, že určitě v prologu, což je hned ten první závod. Ale tím, že je letos Tour de Ski proti předchozím letům postavená tak, že se nemusí dojet celá, aby se vám získané body započítaly, obávám se toho, že na prvních závodech bude víc než sto startujících. A to se pak na těch dvou a půl kilometrech může stát cokoliv.

Vám by však mohl sednout i sprint?
Asi jo, akorát že v Oberhofu se jede klasicky a v tom si zase tolik nevěřím.

Takže, velká chvíle Evy Nývltové přijde až v pondělí 4. ledna na pražském Strahově?
(usměje se) No, bylo by to hezké a určitě nejlepší možné řešení.

Prolog Tour de Ski bude odstartován v německém Oberhofu na Nový rok. Jak budete v lyžařském kolektivu slavit Silvestra?
Vzhledem k tomu, že se závodí prvního, tak o slavení se asi moc mluvit nedá. Do Oberhofu na Silvestra by se však za mnou měli přijet podívat rodiče a přítel, tak jistě chvíli posedíme. Ale určitě nebudu čekat do půlnoci a nejpozději v jedenáct hodin, spíš v deset, půjdu spát.