Podobně i jako vloni přivítalo ideální jarní počasí s teplotami těsně pod dvacet stupňů téměř dvě stovky startujících, od toho nejmenšího caparta, roční novopacké Heleny Stránské, až po nejstaršího účastníka dvaasedmdesátiletého seniora Tomáše Kohouta z pražské Kooperativy.

Letos již 32. ročník tohoto populárního běžeckého závodu, pořádaného lyžařským oddílem místní Tělovýchovné jednoty, probíhal na nových tratích už potřetí a lze říci, že mu tyto tratě velice svědčí, zvláště když běžecké boje v mladších kategoriích mohou po celé trase sledovat diváci, kterých se v sobotu na úpatí Staropackých hor shromáždilo hodně. Tento kros byl již tradičně zařazen do Poháru běžců Českého ráje pro veteránské kategorie.

Spokojení účastníci

Tentokrát se ho zúčastnilo celkem 15 běžců, ze kterých byl po přepočítávání pomocí koeficientů nejlepší Tomáš Kohout. Mimo těch nejmenších mrňat, byl největší zájem upnut na hlavní závod, ve kterém běželi společně na trati 4400 m dorostenci muži a veteráni. Mezi největší favority patřili jilemnický Karel Randák, který již několikrát tento závod vyhrál, a Ruda Cogan ze Sokola Nová Paka. Prognózy se vyplnily. Ruda Cogan udával prvé dvě třetiny tempo, ale v závěru ho předběhl jak Randák, tak i Radim Berka z Kozákova.

„Jsem velice šťastný z vítězství, letos to bylo hodně těžké, obával jsem se hlavně Rudy Cogana. Trať byla výborná, rád zde závodím a těším se již na příští ročník“, řekl po závodě šťastný vítěz. Ruda Cogan svůj běh hodnotil takto: “Proti loňsku jsem se zlepšil o více než minutu, ale bylo z toho opět třetí místo“.

V ženách zvítězila přesvědčivě největší favoritka devatenáctiletá Karolína Grohová ze Dvora Králové, patřící mezi nejlepší české juniorky, která zde uspěla i vloni. “S tratí, která mně vyhovovala, jsem byla spokojena a samozřejmě i s vítězstvím“, řekla po závodě tato mladá výborná běžkyně. Mezi nejmenšími byli hodně vidět mladí závodníci z Nové Paky, ze Studence, Jilemnice, ale i místní.

Výsledky, ženy (2000 m): 1. Karolína Grohová (SVS Krkonoše Vrchlabí) 6:58,43 min., 2. Petra Kučerová (Stružinec), 3. Nela Hrdličková (Syřenov) 7:49,58. Muži (4400 m): 1. Karel Randák (Ski Jilemnice) 14:59,46, 2. Radim Berka (Kozákov) 15:03,99, 3. Rudolf Cogan (Sokol Nová Paka) 15:02,21,… 7. Martin Ježek (Stará Paka) 16:34,71. Míla Pour